MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Życie służących

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 9 listopada 2019, 8:36
Aktualizacja: Niedziela, 10 listopada 2019, 7:58
Autor: JAZ
Fot. JAZ
„Wyobraź sobie, że jesteś służącą” – to hasło przewodnie spotkania autorskiego z pisarką, dziennikarką, miłośniczką okresu, który wśród nas nie jest w pełni znany. Tym razem Joanna Kuciel–Frydryszak w Bibliotece pod Atlantami opowiadała o życiu służących z początku XX wieku.

- Prace nad książką zaczęły się kilka lat temu. Bardzo dużo czasu spędziłam na poszukiwaniu źródeł i wtedy zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę ich nie ma. Nikt, albo prawie nikt, nie opisywał życia niższych warstw społecznych z tamtego okresu. Niemal każda zamożniejsza osoba miała służącą. Bardzo często była to służąca do wszystkiego, ale żeby dowiedzieć się jak to wszystko wyglądało, musiałam prosić innych o pomoc – mówi autorka książki.

W trakcie pracy nad książką w Internecie było dużo ogłoszeń z prośbą o podzielenie się przekazami, jakie pozostały po członkach rodzin z poprzednich pokoleń. Biorąc pod uwagę trudy czasów ówczesnej ludności, prawie każdy w rodzinie miał albo służącą, albo taką zatrudniał. Dzięki takiej współpracy oraz długim godzinom przekopywania archiwum, powstała praca, która w bardzo ciekawy sposób opowiada o służących. Pokazuje, co musiały robić i jakim kosztem się to odbywało. Z książki dowiemy się o różnicach pomiędzy klasami społecznymi. Poznamy zażyłości, jakie nastały w czasach dla wielu z tych osób trudnych. Przeniesiemy się w świat, który jednak w przekazach medialnych jest marginalizowany. Cytując autorkę „nie każdy pochodzi od Czartoryskich czy Radziwiłów.”

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Zmarł symbol Wałbrzycha

Konteksty tuż, tuż...

Bieżnia jak się patrzy

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~podrywacz 9-11-2019 22:02
Służące to fajne dziewczyny. Nie są wymagające, a za błyskotkę są twoje.
~księgowy 10-11-2019 12:38
Marksizm kulturowy. Wskazana czujność dla kobiet aby nie ulec przeróbce na proletariat zastępczy.
~księgowy 10-11-2019 12:42
Ta kobieta ma braki w wykształceniu skoro zapomniała o polskich autorach pozytywistycznych czy młodopolskich opisujących życie warstw niższych. Bzdury plecie na potęgę, ale to teraz modne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spacery wstrzymane

Nowy plac na Tunelowej

Inkubator do końca roku

Dotacja na projekt dla "Młodego Artysty"

Radny straci mandat?