MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

ZUS umorzył składki przedsiębiorczym mamom

Wiadomości: Kraj, Wałbrzych
Wtorek, 8 września 2009, 17:49
Aktualizacja: 17:51
Autor: Nadia
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich przedsiębiorczych mam. Każda z kobiet, która pobierała zasiłek macierzyński lub przebywała na urlopie wychowawczym i równocześnie prowadziła firmę w latach 1999–2009, może starać się o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne.

Po latach starań, w które zaangażowali się posłowie, Rzecznik Praw Obywatelskich, prawnicy i finansiści mamy wreszcie wywalczoną również przez matki sprawiedliwość. Nie muszą one już obawiać się ZUS. A to za sprawą nowelizacji ustawy z kwietnia 2009 roku, która wprowadziła możliwość spłaty zalegających składek za ubezpieczenie społeczne.
Przedsiębiorcze mamy wreszcie odetchną z ulgą, bo niektóre z nich zalegają za ubezpieczenie nawet kilkanaście tysięcy złotych. Aby składki zostały umorzone, należy złożyć prawidłowo wypisany wniosek do 1 września 2010 roku. Pamiętajmy jednak, żeby nie zwlekać ze złożeniem wniosku, gdyż kwota, jaką przeznaczyło na ten cel państwo, jest ograniczona.

-Ważnym rozgraniczeniem jest tutaj różnica pomiędzy urlopem macierzyńskim a wychowawczym-tłumaczy Helena Dańczak, zastępca Dyrektora ds. Dochodów z ZUS. - Za dorabianie na urlopie macierzyńskim przysługiwać będzie umorzenie składek i odsetek. Opłacone - zostaną zwrócone. W przypadku urlopu wychowawczego, ZUS umorzy tylko nieopłacone składki i odsetki. Kto dokonał wpłaty, otrzyma tylko zwrot odsetek. Jeśli osoba płacąca składki skorzystała wówczas ze świadczeń - np. z zasiłku chorobowego lub renty - umorzenia nie będzie.

- Wnioski można uzyskać we wszystkich salach obsługi klienta naszej instytucjii- informuje dalej Helena Dańczak. - Każda zgłoszona osoba uzyska informację, jak sporządzić taki wniosek i co w nim zawrzeć. Oprócz tego wnioski można pobrać na stronie ZUS w dziale „Formularze” lub „Aktualności”.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Frekwencja dopisała

Miasto wesprze koszykarzy

Białe i czarne złoto Wałbrzycha

O pakiecie w Wałbrzychu

Modernizują Cieszów

Utrudnienia na Białym Kamieniu

Wypadek na skrzyżowaniu

Duda wygrał tylko w Czarnym Borze