MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 25 maja
im. Grzegorza, Magdaleny

ZUS dla przedsiębiorców

Wiadomości: REGION
Niedziela, 29 marca 2020, 6:45
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 marca 2020, 8:39
Autor: red
Fot. red
Prawie 2,5 tys. wniosków wysłali w ciągu dwóch tygodni dolnośląscy przedsiębiorcy do ZUS. Dokumenty od tych firm, które poniosły straty w związku z epidemią koronawirusa będą realizowane przez ZUS priorytetowo. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy do realizowania tzw. tarczy antykryzysowej.

Legnica: 171
Wałbrzych: 514
Wrocław: 1757
Dolny Śląsk razem: 2442

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach. Ułatwienia obejmują m.in. zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub FEP przez 3 miesiące.

- Przygotowaliśmy się dobrze do wdrożenia rozwiązań prawnych, które są ułatwieniem dla wielu pracodawców i pracowników. Proponowane w ustawie trzymiesięczne zawieszenie opłacania składek przez mikroprzedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na pieniądze wypłacane im przez ZUS – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Nowa ustawa przewiduje także wypłatę tzw. postojowego w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych. Zniesiona będzie także opłata prolongacyjna za skorzystanie z ulg w opłacaniu składek.

- Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa, będą realizowane przez nas priorytetowo i będą zautomatyzowane. Uważamy, bowiem, że w tym trudnym czasie należy zrobić wszystko, aby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom – dodaje rzeczniczka.

Przedsiębiorcy, którzy są w trudnej sytuacji, mogą już teraz korzystać z innych rozwiązań proponowanych przez ZUS. Chodzi m.in. o odroczenie składek ze względu na epidemię koronawirusa.

- Skróciliśmy do jednej strony i maksymalnie uprościliśmy wniosek o odroczenie płatności. Wystarczy wypełnić kilka danych i krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy – mówi Kowalska-Matis.

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS.

Twoja reakcja na artykuł?

1
10%
Cieszy
1
10%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
6
60%
Przeraża

Czytaj również

Wraca temat parkowania

Obwodnica w 45 %

Prezydent obniżył wynagrodzenia prezesom

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~księgowy 29-03-2020 11:55
Tylko całkowita likwidacja ZUS!
~Beata71 29-03-2020 14:36
Wszystko na nic.Wałbrzyski ZUS sparaliżowany papierami i balaganem.
~;-p 27-04-2020 12:53
ZUS to ściema! Trzy moje koleżanki (każda z innej firmy) od kilku tygodni są na opiece nad dziećmi w ramach tarczy i jeszcze żadna nawet grosza z obiecanych jej świadczeń na oczy nie zobaczyła - chociaż wnioski złożone i nie ma żadnego sygnału, że coś w nich brakuje... Nieoficjalnie wiadomo natomiast, że ZUS nie ma po prostu kasy, wiec nie płaci. To co było zgromadzone poszło po prostu na wyborczą korupcję, czyli legendarne 13 emerytury. A młodzi z dziećmi - no co zrobić, muszą czekać... Nie wiadomo tylko, jak długo, bo na skutek tarczy wpływy ZUS się załamały - bo każdy rozsądny przedsiębiorca złożył wniosek o 3 m-ce ulgi i aby ją dostać, bieżących składek płacić nie należy. Ot i cała prawda o tej upadłej instytucji. Acha - zwolenników takich chorych rozwiązań proszę bez hejtu, bo to co wyżej to fakty łatwe do zweryfikowania, więc trochę chore by było dyskutować z rzeczywistością...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Integracja na łonie przyrody

List otwarty burmistrza

Uczniowie nagrodzeni

Interwencje strażaków

Zagłębie wznawia treningi