MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 6 czerwca
im. Danuty, Dominiki

Zupa doprawiona po meksykańsku

Wiadomości: REGION, Jedlina-Zdrój
Poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 20:23
Aktualizacja: Wtorek, 24 sierpnia 2010, 20:46
Autor: Dominika Krawczyk
Fot. Krzysztof Żarkowski
VIII Dolnośląski Festiwal Zupy w Jedlinie–Zdroju zakończył się zwycięstwem Kremu z cukinii i swojskiej Pomidorowej. Mimo iż zupa była tu gwoździem programu, zabrakło jej już po 40 minutach...

Ci, którzy nie stawili się punktualnie, mogli mieć problemy ze spróbowaniem konkursowych dań, a tych spóźnialskich było całkiem sporo i to nie do końca z ich winy.

Gości Festiwalu było znacznie więcej niż miejsc parkingowych, więc przyjezdni długo krążyli, by gdzieś zostawić swoje samochody.
- W zeszłym roku sędziowie sugerowali, żeby zrezygnować z bardzo wymyślnych nazw zup. Widać, że uczestnicy wzięli to sobie do serca, bo w tym roku więcej jest tych swojsko brzmiących takich jak Grochówka czy Kapuśniak – mówi Dorota Romanowska z Centrum Kultury. – W tym roku mamy 26 uczestników, w tym zdecydowanie więcej wystawców instytucjonalnych, bo aż dwudziestu i tylko sześcioro indywidualnych, w tym jedna ekipa z Czech – informuje.

Z regionu w konkursowe szranki stanęły firmy i grupy z Łomnicy, Szczawna-Zdroju, Wałbrzycha, Świdnicy, Walimia, Rzeczki, Jeleniej Góry, Jedliny-Zdroju czy położonych nieco dalej Kłodzka, Ludwikowic Kłodzkich, Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Bolesławieckiego.

Motywacje ekip były różne. Jedni chcieli zaprezentować swoje umiejętności kulinarne, inni nowatorskie pomysły. W większości jednak chodziło o promocję.
– Zaproponowaliśmy zupę porowo-serową, ponieważ jest to nowa zupa, która u nas pojawiła się niedawno – mówią pracownicy Restauracji Babinicz. – My słyniemy z Flaczków i Gulaszu w całej Polsce – chwalą się państwo Grażyna i Jerzy Łukowie. – Dlatego postanowiliśmy pokazać się z nimi tu na festiwalu.

Każdy z uczestników musiał przygotować odpowiednią ilość zupy, tak by spróbować ją mogli zarówno goście jak i jury konkursu w składzie: Tadeusz Hupa, Lesław Kołodziej, Barbara Szeligowska i Elżbieta Węgrzyn. Po burzliwej dyskusji, pierwsze miejsce w kategorii uczestników indywidualnych, otrzymała zupa krem z cukinii – Aleksandra Iwanów z Jedliny-Zdroju. II miejsce przypadło zupie czosnkowej Agnieszki Brzezińskiej z Ludwikowic Kłodzkich, a III miejsce zupie krem – dary lasu „Jedlinka 1” Zofii Kowalczyk z Kłodzka.

W kategorii uczestników instytucjonalnych I miejsce zajęła zupa pomidorowa rybna Hotelu restauracji APROPOS w Wałbrzychu, II miejsce Leśna przygoda – grzybowa z zacierką, Gościńca „Korona” w Rzeczce i III miejsce Zalewajka kresowa z pulpetami, Restauracji „Zagłoba” w Świdnicy. Nagroda publiczności, przypadła Zupie pomidorowej „Pod Przełęczą”, Agroturystyki „Pod Przełęczą” z Rzeczki.

Oczekując na werdykt, zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć występ Zespołu Pieśni i Tańca „JUBILAT” oraz posłuchać MAZOVIA VOCAL GROUP i zespołu Chrząszcze. Głodnych kapuśniakiem, żurkiem, grzybową i pomidorową karmiło Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju, występujące poza konkursem. Łącznie, przygotowano aż 320 litrów zupy, którą z humorem rozdawał ubrany w ponczo i sombrero, burmistrz Jedliny, Leszek Orpel.

Czytaj również

Odpracuj dług

Seans odwołany!

Zabiegają o przyjazd prezydenta

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~/// 23-08-2010 20:33
w taki upał jak wczoraj zamiast zupki lepiej browarka:)))nie ma jakiegos festiwalu piwa??
~A. 24-08-2010 20:37
pewnie i jakaś piwna się znalazła :)) za rok muszę się wybrać, bo po fotach wida, że było extra !
~Józek 25-08-2010 9:19
A naród żarł i żarł bo za darmochę była zupa.
~ 25-08-2010 11:07
chyba normalne ,ze zarli .nie pojechali na kotły patrzec
~ 25-08-2010 19:54
A Józek pewnie stał i się gapił ;) no cóż ... jeden lubi zupkę, drugi lubi garnki :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Langer kontra Szwajgier – czy sprawa trafi do Prokuratury?

Jak wygląda sytuacja miejskich spółek – Aqua Zdrój dołuje

Efektywna kamera

Sparingi Górnika

Referendum już w niedzielę