MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zmarła Honorowa Obywatelka Wałbrzycha i Szczawna–Zdroju

Wiadomości: Wałbrzych/Szczawno-Zdrój
Poniedziałek, 26 listopada 2018, 15:45
Aktualizacja: 15:51
Autor: red
Fot. red
Z głębokim smutkiem i żalem informujemy o śmierci Pani Eufrozyny Piątek – Honorowego Obywatela Wałbrzycha i Szczawna–Zdroju.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku radni podjęli decyzję o przyznaniu tytułów "Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha" dla Eufrozyny Marii Piątek i Zygfryda Piątka.

Eufrozyna Maria Piątek po ukończeniu w roku 1952 Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie podjęła studia na wydziale geologiczno-poszukiwawczym Akademii Gorniczo-Hutniczej w Krakowie, które ukończyła w 1958 roku. W tym samym roku zamieszkała w Wałbrzychu, z którym związana była do września 2006 r.

Drogę zawodową rozpoczęła w Technikum Górniczym, w którym pracowała jako nauczyciel, a następnie pełniła funkcję wicedyrektora. Była również instruktorką do nauczania przedmiotów zawodowych w Ośrodku Metodycznym Ministerstwa Górnictwa. W 1970 r. rozpoczęła pracę
w Dolnośląskim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu, a od 1983 r. w Instytucie Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej, gdzie uzyskała stopień doktora nauk technicznych.

Przez całe życie zawodowe prowadziła badania z zakresu geologii złożowej i historii regionalnej, głównie historii śląskiego górnictwa. Jest autorką oraz współautorką wielu opracowań naukowych, które publikowała w kraju z zagranicą. Była inicjatorką i redaktorem naczelnym "KRONIKI WAŁBRZYSKIEJ", której 11 tomów ukazało się w latach 1979-1999. Była również pomysłodawczynią tytułu tego wydawnictwa ciągłego, do którego tradycji odnosi się ukazująca od 2013 roku „NOWA KRONIKA WAŁBRZYSKA”.

W ramach prac w Instytucie Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej prowadziła badania zabytkowych obiektów techniki górniczej na obszarze dolnośląskiego zagłębia górniczego, ze szczególnym uwzględnieniem kopalń wałbrzyskich. Powstały opracowania obejmujące historię poszczególnych budowli, maszyn i urządzeń górniczych oraz ich znaczenie w rozwoju przemysłu i wpływu jaki wywarły na cywilizacyjny rozwój regionu. Opracowania te były podstawą wpisania szeregu obiektów i urządzeń na listę i do rejestru zabytków.

Pani Eufrozyna Piątek jest również współautorką koncepcji Ośrodka Dawnej i Nowej Techniki Górniczej. Otwarty w 1986 r. Ośrodek obejmował zespół budynków przyszybowych szybów "Gabriel" i ”Irena" w dzielnicy Sobięcin: budynek nadszybia, łaźnię górniczą, maszynownię, komin dawnej kotłowni, budynek administracyjny oraz sztolnię szkoleniową „Gwarek". Za współudział w opracowaniu koncepcji i realizacji Ośrodka Pani Eufrozyna otrzymała w 1987 r. nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zmiany gospodarcze w latach 90. XX wieku spowodowały zamknięcie Ośrodka.

Wspólnie z mężem, śp. Zygfrydem Piątkiem, była inicjatorką zorganizowania w Wałbrzychu na bazie unikatowego zespołu budynków poprzemysłowych kopalni „Thorez” szybu "Julia" - Muzeum Przemysłu i Techniki, które po raz pierwszy otwarte zostało 25 września 1997 roku.

Za swoje osiągnięcia zawodowe, naukowe i popularyzatorskie Pani dr inż. Eufrozyna Piątek została uhonorowana wieloma nagrodami - w roku 1981 została uhonorowana przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha nagrodą za całokształt działalności kulturalnej i wydawniczej, w roku 1982 odznaczona Medalem Społecznego Ruchu Popularyzacji Nauk o Ziemi. Za aktywne działania na rzecz ochrony zabytków Ministerstwo Kultury przyznało Pani Eufrozynie srebrną i złotą odznakę Za Opiekę nad Zabytkami.

W 2015 roku Rada Miejska Szczawna Zdroju nadała Jej tytuł Honorowy Obywatel Szczawna Zdroju.

Twoja reakcja na artykuł?

4
8%
Cieszy
2
4%
Dziwi
1
2%
Nudzi
36
72%
Smuci
4
8%
Złości
3
6%
Przeraża

Czytaj również

Prezesi: ARP S.A., KGHM–u i WSSE "Invest Park" podpisali deklarację współpracy przy projekcie ALIANS S35

Prezydent Szełemej wysoko oceniony w rankingu Newsweeka

Zmienią zasady parkowania

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~WACLAW 26-11-2018 16:19
SP,Eufrozyna Maria Piątek Spoczywaj w Spokoju
~Zbigniew Skrzypiec 26-11-2018 16:39
To moja wykładowczyni w Technikum Gorniczym w W-cha. Geologia. W poczatkach tegoroku od autora i indeksu naukowców Dolnego Śląska usłyszałem,że nie żyje. Nie dałem wiary tej informacji i po kilku tygodniach poszukiwań uzyskałem tel i adres e-mailowy . Wielokrotnie pisaliśmy i rozmawialiśmy przez telefon. Zadziwilem też naukowca Uniwersytetu we Wrocławiu. Czekałem na spotkanie z Panią dr inż w Gdańsku, gdyż zaproszono Ją do pracy nad badaniem historycznej części Stoczni Cesarskiej. Przykro. Chciałbym wiedzieć gdzie i kiedy odbędzie się ostatnie pożegnanie. Zb
~kl 27-11-2018 9:04
I to wszystko za jednego życia?! Podziwiam a dla rodziny kondolencje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dzień Dziecka w Czarnym Borze – zabawa i nauka w jednym

Talenty Azji dla księżnej Daisy

Dbają o bezpieczne gospodarstwa

Zatrzymali prawdopodobnego zabójcę dziewczynki z Mrowin

Otwarcie nad zalewem