MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Złodziejskie bankomaty

Wiadomości: KRAJ
Czwartek, 6 sierpnia 2009, 20:22
Aktualizacja: Piątek, 7 sierpnia 2009, 8:55
Autor: Daniel Wawryniewicz
Fot. DW
Zadowolony wracasz z pracy, podchodzisz do bankomatu, by wypłacić pieniądze na zakupy, po czym stwierdzasz, że Twoje konto jest puste. Myślisz, że to wina automatu, podchodzisz więc do urządzenia obok i z przerażeniem w oczach widzisz, że Twoje środki zostały „wyczyszczone”. Właśnie padłeś ofiarą skimmingu.

Skimming jest przestępstwem, którego ofiarą może stać się każdy korzystający z kart bankomatowych. Upraszczając, polega na kradzieży danych z pasków magnetycznych naszych kart w celu wyprodukowania karty identycznej z naszą i przy jej pomocy ,,wyczyszczeniu” naszego konta.

Sposobów skimmingu jest całkiem sporo. Potencjalnym zagrożeniem może okazać się zwykła wizyta w sklepie bądź w restauracji, czy też wyuczony niemalże na pamięć rytuał korzystania z bankomatu. Złodziejowi wystarczy około 5 sekund, by zawartość naszego konta była dla nas tylko wspomnieniem. Służą do tego wyspecjalizowane urządzenia, które - o zgrozo - można zakupić za pośrednictwem Internetu, a znalezienie ich jest tylko formalnością i zajmuje niewiele czasu.

Jednym z nich jest skimmer, który można schować niepostrzeżenie w każdym miejscu, przypinając np. pod spodnie do zewnętrznej strony łydki, innym czytnik kart, który wykorzystuje technologię bluetooth i jest wielkości zapalniczki. Metoda działania jest zawsze taka sama, ale wystarczy niewiele, by się tego ustrzec. Zwiększenie czujności podczas płacenia kartą w sklepie może w pewnym stopniu zapobiec kradzieży. Korzystając z bankomatu należy dokładnie sprawdzić, czy wejście na kartę nie zostało zmienione, gdyż taką technikę najczęściej wykorzystują złodzieje doklejając specjalną nakładkę.

Warto zwrócić uwagę na ten proceder wyruszając za granicę, gdyż najczęściej nieświadomymi ofiarami są turyści. Skimming kwitnie na terenie Bułgarii, Turcji a także Grecji, Wielkiej Brytanii oraz Rumunii. Wprawdzie - jak twierdzi Dariusz Bartosik, Naczelnik Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą KMP w Wałbrzychu - w latach 2008/09 w naszym mieście nie zgłoszono przypadków skimmingu, lecz w pozostałych częściach Polski staje się on coraz bardziej popularny, dlatego podczas wakacyjnych wojaży miejmy się na baczności nie tylko za granicą, ale także na terenie kraju.

Według treści art. 310§1 kk Kodeksu Karnego kara za tego rodzaju czyny wynosi od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.

Czytaj również

Aglomeracja dla medyków

Opróżniony schowek

Duda w Wałbrzychu

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~daria 7-08-2009 11:53
Oj niech by mi tak konto wyczyścili to bym się chyba......Kartą na szczęście bardzo rzadko płacę więc jestem spokojna.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Przyjedzie Duda

Regulują Szczawnik

Na przekór pandemii

Czerwiec w Starej Kopalni