MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Ziemniaczane święto pod Mniszkiem

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Wtorek, 1 września 2015, 16:21
Aktualizacja: 16:23
Autor: red
Fot. UM Boguszów–Gorce
Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Boguszowie–Gorcach zorganizowała Biesiadę Ziemniaczana pod Mniszkiem.

Celem Biesiady Ziemniaczanej jest kultywowanie i wspieranie regionalnych tradycji folklorystycznych i kulinarnych, a nade wszystko integracja środowiska lokalnego. Nieodłącznym elementem Biesiady jest zatem konkurs kulinarny o „Statuetkę Mistrza Potrawy Ziemniaczanej”, do którego zgłaszać mogą się wielbiciele dań ziemniaczanych z terenu Dolnego Śląska.

Tegoroczna edycja biesiady była nie lada gratką zarówno dla miłośników kartoflanych przysmaków jak również wszystkich tych, którzy w atmosferze doskonałej zabawy pragnęli pożegnać wakacje, bowiem Biesiada odbyła się 29 sierpnia, czyli w ostatnią, wakacyjną sobotę.

Program imprezy obfitował w atrakcje kulinarne oraz muzyczne. Nie zabrakło degustacji ziemniaczanych potraw. Podczas tegorocznej imprezy mieliśmy okazję wysłuchać występu uczniów ze szkoły muzycznej w Smiricach oraz Chóru Sonoro pod kierownictwem Barbary Stolarczyk. Natomiast do samego końca imprezy zgromadzona publiczność bawiła się z kabaretem Książę Lipin i Przyjaciele, którzy swoimi dowcipami oraz anegdotami rozbawiali publiczność do łez. Organizatorzy nie zapomnieli o naszych najmłodszych milusińskich dla których specjalnie przygotowana była dmuchana zjeżdżalnia. Podczas Biesiady ziemniaczane przysmaki z powodzeniem serwowała Halina Bieniecka - znana boguszowska kucharka, która częstowała langoszami z gulaszem wołowym, ziemniaczanymi pączkami oraz kotletami.

Ważny element imprezy stanowił jak co roku konkurs o Statuetkę Mistrza Potrawy Ziemniaczanej. Jurorzy mieli niełatwe zadanie, gdyż do konkursu zgłoszone zostały aż 22 potrawy – było więc czego próbować.

Zgodnie z decyzją jury w składzie: Lubos Tuzar – Starosta Smiric, Waldemar Kujawa – Burmistrz Boguszowa-Gorc, Sylwia Dąbrowska – Przewodnicząca Rady Miejskiej Boguszowa-Gorc, Jerzy Ratajczyk – Karczma „Zagłoba” w Świdnicy, Andrzej Chojnacki – Karczma „Zagłoba” w Świdnicy przyznano następujące nagrody:

w kategorii „potrawa na ciepło”:

I miejsce – Anna Barczuk za potrawę „Cynamonowe ziemniaczki”
II miejsce – Teresa Kozicka za potrawę „Kluski szarpane”
III miejsce – Halina Bieniecka za potrawę „Kotlet egzotyczny w pierzynce ziemniaczanej”

w kategorii „potrawa na zimno”:

I miejsce – Irena Friedrich za potrawę „Ziemniaczany jeżyk”
II miejsce – Jana Urbanowa za potrawę „Bramborova babovka”
III miejsce – Barbara Jakubiak za potrawę „Tort ziemniaczany jeż”

Laureatki otrzymały nie tylko atrakcyjne nagrody rzeczowe, ale również pamiątkowe statuetki zaprojektowane i wykonane przez Elżbietę Gajewską - Dyrektora MBP-CK.

Czytaj również

Mniej pacjentów

Duda w Wałbrzychu

Urbański na czele Aqua Zdroju

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Stefan z BG 1-09-2015 18:21
Brawo panie waldku! jestem bardzo dumny, ze mam takiego burmistrza, ktory idealnie dysponuje pieniedzmi! oby wiecej takich imprez w tej metropolii! KOCHAMY PANA! W IMIENIU CALEGO BOGUSZOWA!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trzaskowski zdobył Wałbrzych

Miasto broni strażników

Szełemej w Chwaliszowie

Regulują Szczawnik

Bogata kartoteka