Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 6288
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zespół z AGH zbada lokalizację "Złotego Pociągu"

Piątek, 13 listopada 2015, 15:25
Aktualizacja: Sobota, 14 listopada 2015, 7:21
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Zespół z AGH zbada lokalizację "Złotego Pociągu"
Fot. Robert Bajek
Dziewięcioosobowy zespół, trzy metody badawcze – od jutra na terenie wskazanym jako lokalizacja pociągu pancernego z okresu II Wojny Światowej specjaliści z krakowskiej Akademii Górniczo–Hutniczej rozpoczną badania.

Dzisiaj w Sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli AGH i Discovery Channel, którzy wspólnie będą realizować badania. Konferencja miała na celu przedstawienie kolejnego zespołu badawczego, który od jutra rozpocznie badania na terenie wskazanym jako znalezisko tak zwanego "Złotego Pociągu". W konferencji uczestniczyli: Olgierd Dobrzyński - prezes Discovery Channel na Europę Środkową, Magda Szczawińska - dyrektor produkcji Discovery Channel, Bartosz Dembiński - rzecznik prasowy AGH, prof. Wojciech Jaśkowski - Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH i prof. Janusz Madej - Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Spotkanie prowadził Arkadiusz Grudzień z wałbrzyskiego magistratu.

- Chcemy wykonać badanie geofizyczne. Jeżeli mamy pociąg pancerny, zbudowany ze stali, to ma on własności magnetyczne, czyli wiodącą metodą badania będzie tutaj metoda magnetyczna. Metoda magnetyczna polega na śledzeniu zjawisk związanych ze zmiennym polem magnetycznym ziemskim. Na tle tego ziemskiego pola magnetycznego obserwuje się anomalie. Mogą one pochodzić od zjawisk, które znajdują się pod ziemią. Jedną z przyczyn tych zjawisk może być położenie pociągu, który zbudowany jest z podatnych elementów stalowych. Dodatkowo proponujemy metodę grawimetryczną, która śledzi zmiany wartości na które wpływają pustki - jeżeli jest tunel, to potrafimy to zbadać. Zostanie to zarejestrowane również w postaci anomalii, która będzie świadczyć o położeniu pustki, czyli tunelu. Nosimy sie z zamiarem wykorzystania trzeciej metody. W naszych działaniach jest zasada, że trzeba stosować dwie metody, ale dla pewności chcemy zastosować może nie do końca sprawdzoną metodę georadarową. Dysponujemy sprzętem który gwarantuje, że możemy śledzić sygnały odbiorcze wysłanej fali elektromagnetycznej z głębokości do 10 metrów - powiedział profesor Janusz Madej

Zgodnie z planem badania będą trwały od jutra do najbliższego wtorku, jednak w razie potrzeby termin ich zakończenia może ulec przesunięciu. Na wnioski i oświadczenia trzeba będzie poczekać około miesiąca. Jak podkreślano podczas konferencji prasowej wyniki badań zostaną podane do publicznej wiadomości najwcześniej trzy tygodnie po zakończeniu prac. Grupa badaczy z AGH i ekipa telewizyjna Discovery Channel, oraz firma XYZ s.c. Piotr Koper & Andreas Richter to nie jedyne podmioty zainteresowane prowadzeniem badań na terenie znaleziska. Do wałbrzyskiego magistratu wpłynęły oferty od dwóch kolejnych firm, które również chcą zbadać ten teren. Warto zaznaczyć, że prowadzone obecnie badania nie generują dla naszego miasta żadnych kosztów.

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group