MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Zespół z AGH zbada lokalizację "Złotego Pociągu"

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 13 listopada 2015, 15:25
Aktualizacja: Sobota, 14 listopada 2015, 7:21
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Dziewięcioosobowy zespół, trzy metody badawcze – od jutra na terenie wskazanym jako lokalizacja pociągu pancernego z okresu II Wojny Światowej specjaliści z krakowskiej Akademii Górniczo–Hutniczej rozpoczną badania.

Dzisiaj w Sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli AGH i Discovery Channel, którzy wspólnie będą realizować badania. Konferencja miała na celu przedstawienie kolejnego zespołu badawczego, który od jutra rozpocznie badania na terenie wskazanym jako znalezisko tak zwanego "Złotego Pociągu". W konferencji uczestniczyli: Olgierd Dobrzyński - prezes Discovery Channel na Europę Środkową, Magda Szczawińska - dyrektor produkcji Discovery Channel, Bartosz Dembiński - rzecznik prasowy AGH, prof. Wojciech Jaśkowski - Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH i prof. Janusz Madej - Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Spotkanie prowadził Arkadiusz Grudzień z wałbrzyskiego magistratu.

- Chcemy wykonać badanie geofizyczne. Jeżeli mamy pociąg pancerny, zbudowany ze stali, to ma on własności magnetyczne, czyli wiodącą metodą badania będzie tutaj metoda magnetyczna. Metoda magnetyczna polega na śledzeniu zjawisk związanych ze zmiennym polem magnetycznym ziemskim. Na tle tego ziemskiego pola magnetycznego obserwuje się anomalie. Mogą one pochodzić od zjawisk, które znajdują się pod ziemią. Jedną z przyczyn tych zjawisk może być położenie pociągu, który zbudowany jest z podatnych elementów stalowych. Dodatkowo proponujemy metodę grawimetryczną, która śledzi zmiany wartości na które wpływają pustki - jeżeli jest tunel, to potrafimy to zbadać. Zostanie to zarejestrowane również w postaci anomalii, która będzie świadczyć o położeniu pustki, czyli tunelu. Nosimy sie z zamiarem wykorzystania trzeciej metody. W naszych działaniach jest zasada, że trzeba stosować dwie metody, ale dla pewności chcemy zastosować może nie do końca sprawdzoną metodę georadarową. Dysponujemy sprzętem który gwarantuje, że możemy śledzić sygnały odbiorcze wysłanej fali elektromagnetycznej z głębokości do 10 metrów - powiedział profesor Janusz Madej

Zgodnie z planem badania będą trwały od jutra do najbliższego wtorku, jednak w razie potrzeby termin ich zakończenia może ulec przesunięciu. Na wnioski i oświadczenia trzeba będzie poczekać około miesiąca. Jak podkreślano podczas konferencji prasowej wyniki badań zostaną podane do publicznej wiadomości najwcześniej trzy tygodnie po zakończeniu prac. Grupa badaczy z AGH i ekipa telewizyjna Discovery Channel, oraz firma XYZ s.c. Piotr Koper & Andreas Richter to nie jedyne podmioty zainteresowane prowadzeniem badań na terenie znaleziska. Do wałbrzyskiego magistratu wpłynęły oferty od dwóch kolejnych firm, które również chcą zbadać ten teren. Warto zaznaczyć, że prowadzone obecnie badania nie generują dla naszego miasta żadnych kosztów.

Czytaj również

Czysto na Chełmcu

Ratusz zabiera głos w sprawie zerwanych plakatów wyborczych

Odwołali Dni Gminy

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~walbrzyszanin 13-11-2015 18:07
Życzę powodzenia
~wwer 14-11-2015 0:57
Kuxxxxwa ile jeszcze instytucji bedzie badac czy jest czy nie ma pociagu. Zaraz zima a potem okiaze sie ze niie mozna nic ruszac w tym miejscu. Co chwile ktos bada,pomiary zamiast fadrome wziac i rozkopac ten nasyp
~emigrant 14-11-2015 11:24
Kopacze z biedaszybow za kilka procent kosztow poniesionych na oplacenie przez panstwo naukowcow , rozwialiby wszelkie watpliwosci kopiac w miejscu ktore okreslil Richter i Koper swoim sprzetem. Zwolywanie naukowcow jest tylko mydleniem oczu naukowym autorytetem i robieniem sobie pola manewru przez straznikow mienia poniemieckiego czyli urzednikow. Grubo podejrzane jest mieszanie w ta sprawe dziennikarzy z koorporacji Discovery ktora to jak wiadomo napewno nie reprezentuje polskich interesow. Wyjasnianie tej sprawy jest od dawna dziwnie utrudniane i szykanowane. PiS powinien rozgonic to towarzystwo, teren obstawic wojskiem a to co znajda - po cichu do skarbu panstwa i nie ma obowiazku sie z nikim za granica dzielic, ani mieniem ani informacjami.Niech spadaja na drzewo.pozdrawiam
~klon 14-11-2015 15:41
- Chcemy wykonać badanie geofizyczne. Jeżeli mamy pociąg pancerny, zbudowany ze stali, to ma on własności magnetyczne, czyli wiodącą metodą badania będzie tutaj metoda magnetyczna. Metoda magnetyczna polega na śledzeniu zjawisk związanych ze zmiennym polem magnetycznym ziemskim. Na tle tego ziemskiego pola magnetycznego obserwuje się anomalie. Mogą one pochodzić od zjawisk, które znajdują się pod ziemią. Jedną z przyczyn tych zjawisk może być położenie pociągu, który zbudowany jest z podatnych elementów stalowych..................Jako laik mam pytanie.Czy linia energetyczna napowietrzna która się tam znajduje nie będzie przypadkiem zakłócała pracy owego sprzętu???Wytwarza ona swoje przecież swoje pole .
~emigrant 15-11-2015 17:00
Ale to wlasnie o to chodzi urzednikom i naukowcom. Ci ostatni powiedza ze badania nie sa bardzo dokladne na przyklad z powodu pola elektromagnetycznego linii wys.napiecia. A potem powiedza ze Tauron nie chcial odlaczyc linii na czas poszukiwan. I to bedzie podstawa do wstrzymania poszukiwan.Jak nie to, to wymysla co innego wedlug podobnego schematu.Zakladamy sie?
~Olo 27-11-2015 0:40
WYOBRAŹCIE SOBIE ŻE TO CZĘŚĆ SKŁADU, KTÓRY NIEMCY WYPROWADZILI Z BRZEGU DOLNEGO Z ZAKŁADÓW CHEMICZNYCH PRZED WEJŚCIEM SOWIETÓW. TAKA AKCJA MIAŁA MIEJSCE. W ŚWIEBODZICACH TE WAGONY ROZPIĘTO NA 3 MNIEJSZE SKŁADY. JEDEN UMIESZCZONO W TYM NASYPIE. Z WIADOMEGO ŹRÓDŁA ARCHIWUM WOJSKOWEGO Z ROSJI WIADOMO ŻE NIEMCY ULOKOWALI TU WAGONY Z ŁADUNKIEM "TABUNU" ŚRODKA CHEMICZNEGO W HERMETYCZNYCH POJEMNIKACH. BYŁY ONE PRZEWOŻONE NA WAGONACH W TYM PANCERNYCH. TERAZ WYOBRAŹCIE SOBIE ŻE ZNALAZCY ZNAJDĄ FIRMĘ KTÓRA IM TO ODKOPIE ALBO ONI SAMI TO ZACZNĄ ODKOPYWAĆ! WYOBRAŹCIE SOBIE ŻE ÓW ŁADUNEK ŻE COŚ NIE PÓJDZIE TAK....I NASTĄPI DETONACJA ŁADUNKÓW ZABEZPIECZAJĄCYCH I TEGO SKŁADU. WTEDY ŁADUNKI CHEMICZNE ZDETONUJĄ I ZACZNIE SIĘ GEHENNA I TRAGEDIA NA SKALĘ NIEWYOBRAŻALNĄ. CO WTEDY POWIECIE.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pomnik na rocznicę

Przyjedzie Duda

Zagospodarowali szczyt

Nowy bulodrom

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?