MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 7 lipca
im. Cyryla, Metodego

Ze strażnika na urzędnika

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 26 września 2011, 11:39
Aktualizacja: 15:38
Autor: Sven
Fot. Sven
Jeżeli Rada Miasta przyjmie proponowane projekty uchwał, to od 1 stycznia nie będzie już w Wałbrzychu Straży Miejskiej w obecnej postaci.

Komisja Bezpieczeństwa, Statutowa i Etyki rozpatrzyła dwa projekty uchwał dotyczące Straży Miejskiej. Pierwszy mówi o likwidacji jednostki budżetowej o nazwie Straż Miejska, drugi zakłada umiejscowienie Straży Miejskiej w strukturach Urzędu Miasta.

- Uważam, że Straż Miejska w czasie kryzysu, który obecnie mamy, powinna w jak najlepszy sposób spełniać oczekiwania mieszkańców, a jednocześnie powinna maksymalnie racjonalnie wykorzystywać środki publiczne – mówił na w czasie komisji prezydent Roman Szełemej.

Prezydent przypomniał, że Straż Miejska już kilka lat temu była już w strukturach Urzędu Miasta. Powrót do poprzedniego kształtu ma spowodować ograniczenie stanu administracji, a w to miejsce zatrudnienie strażników. Dzięki temu zwiększy się liczba patroli działających do godziny 22:00. Nie będzie patroli nocnych, ich miejsce zajmą liczniejsze patrole policyjne.

Strażnicy będą pracować pojedynczo, co według prezydenta Szełemeja nie będzie miało wpływu na wypełnianie przez nich obowiązków, wpłynie jedynie na obniżenie komfortu pracy. W miejscach większego zagrożenia wydarzeniami kryminalnymi będą patrole mieszane (strażnik plus policjant). Pozostaną także dwuosobowe patrole interwencyjne.

Przewidywane jest także dofinansowanie. Co prawda, nie dostaną podwyżek, ale mogą liczyć na lepsze wyposażenie w postaci umundurowania, butów itp. Planowane jest także unowocześnienie monitoringu za kwotę około 150 tysięcy złotych.

Spośród sześciorga radnych uczestniczących w obradach komisji, tylko Ryszard Nowak miał jakiekolwiek wątpliwości. Zapytał np. o to, gdzie strażnicy będą spożywać śniadania i załatwiać potrzeby fizjologiczne, jeżeli zostanie zmieniony regulamin i funkcjonariusze nie będą spędzać przerwy śniadaniowej w strażnicy.
– Kanapki będą jeść na ulicy, a załatwiać się w bramach i w parku – przewidywał Nowak.

W odpowiedzi usłyszał, że praca w charakterze strażnika jest służbą, podobną do policyjnej czy lekarskiej i pewne niedogodności i zagrożenia są w nią wkalkulowane.
- Na pierwszym miejscu jest dobro mieszkańca, następnie miasta, a na końcu dobro strażnika. Jeżeli komuś nie odpowiadają takie warunki, to może pracę zmienić. Przecież jest tyle ciekawych zajęć – argumentował prezydent.

Dyskusji nie było. Obydwa projekty zostały przez Komisję Bezpieczeństwa, Statutową i Etyki przyjęte przy jednym głosie przeciwnym, radnego Ryszarda Nowaka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Ostatnia prosta

Trzaskowski kontra Duda

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~niunia 26-09-2011 11:54
....... niech sam sra w parku. Wałbrzych ginie to kwestia czasu
~benkemn 26-09-2011 12:02
Och wy narzekacze!Cicho malkontenci!! Nie martwcie się problematyką fizjologiczną Straży Miejskiej. .P.Prezydent ma gotowe rozwiązanie: za każdym strażnikiem będzie szedł bezrobotny z nocnikiem. Bezrobocie spadnie, oszczędności na budowie szaletów miejskich - ogromne, zaś p.R.Nowak z tytułu praw autorsko - nocnikowych przekaże 50% honorarium do kasy miejskiej i...będzie na jakiś czas ok. Sprawy zaś śniadaniowe zastąpione zostaną strawą duchową. Amen.Niech żyje prezydent! ;-)
~ 26-09-2011 13:05
patrole?a ktos widział te patrole na ulicy,a raz na jakis czas sie ich zobaczy.
~mario 26-09-2011 13:12
Rysiek im kupi nocniki, lub miasto sfinansuje. I wtedy (w zależności czy będą robić 1 czy 2) to i zjeść i przycupnąć gdzie będzie. A nazwa miejsca gdzie się będą posilać nazywać się będzie "szczażnica":-)
~~~~~~~ 26-09-2011 13:15
Chciałbym zaznaczyć,że strażnicy miejscy i pracownicy urzędów też są mieszkańcami miasta.Liczy sie dobro ogółu a nie robi rzeczy pod publike dla poprawienia wizerunku partii rządzacej.
~Marta 26-09-2011 13:16
na Podzamczu często widać patrole, nie można narzekać :)
~ja 26-09-2011 13:44
Strażnik czy strażak ?
~ 26-09-2011 15:30
ooo prosze jaki to pan prezydent stanowczy. Tyle zmian..... ciekawe jak by wszyscy strażnicy odeszli ze służby czy dalej by był taki bezpośredni. Wszystko jest robione pod publikę, jakie to rewolucje są robione w naszym mieście, a wszystko kosztem innych. Nieważne że się rujnuje innym życie, ważny jest medialny wizerunek.
~ 26-09-2011 15:34
Powinno się całkiem zlikwidować Straż Miejską.Nic nie robią i nawet na wezwanie się nie pojawiają.Pieniądze przekazać na monitoring i policję .Byłby wtedy większy pożytek!!!!!!!
~Janusz Bartkiewicz 26-09-2011 16:31
A ja uważam, że Straż Miejska powinna zostać rozwiązana. Zwłaszcza w obliczu takich trudności finansowych Wałbrzycha. O bezpieczeństwo obywateli - z mocy ustawy - ma dbać Policja i robi to od dziesiątków lat. Natomiast porządek (w sensie utrzymania czystości) mogą zadbać specjalni urzędnicy i opłacani przez Gminę. Jeden urzędnik na jeden kwartał miasta. O zaniedbaniach powiadamia odpowiednie służby miejskie bądź Policję, no i prezydenta. Zaoszczędzone miliony można byłoby przeznaczyć na inny zbożny cel( szkoły, przedszkola , żłobki). Ale do tego trzeba więcej odwagi, czego prezydentowi życzę. Na dzień dzisiejszy Straż Miejska nie rozwiązuje żadnych problemów miasta, a jest jedynie finansowym obciążeniem.
~Andrzej 26-09-2011 16:53
Zgadzam się co do jednego nasza Straż Miejska do czasu zmiany prezydenta nie pracowała dla nas , ale nas ośmieszała i brała za to pieniądze . teraz jest trochę lepiej , ale dalej słabo to im wychodzi . Może rzeczywiście zlikwidować to tak jak MPK i powołać coś sensowniejszego . A Pan Nowak z całym szacunkiem , to chce ochraniać i niańczyć ich jeszcze ? Przecież to nie małe dzieci i wiedzą gdzie iść siusiu i kupkę oraz zjeść drugie śniadanie . To nie urzędnicy na posadzie ale na służbie .
~fifi 26-09-2011 17:29
O czym wy tu gadacie nie macie nawet pojęcia o pragmatyce służby Strażników Miejskich. Widzę tu kolejnych "fachowców " od wszystkiego tzw. macgaiwerów (pomalować latarnię do 1,5m, wyrwać trawkę, rozwalić MPK itp. ) Tymi wypocinami potwierdzacie, że siedzicie na zapierdziałych ciepłych stołkach i zaczynacie dzień pracy od gorącej kawki w czasie jak mizerny mieszkaniec Wałbrzycha oczekuje za drzwiami na szacowną audiencję. O jakich milionach wy mówicie- nie mąćcie ludziom w głowach. Straż Miejska rozwiązywała przez 20 lat i dalej rozwiązuje wiele setek spraw i przyziemnych skarg mieszkańców Wałbrzycha ponieważ mottem każdego strażnika jest pełnienie służebnej roli wobec społeczności lokalnej i to się nigdy nie zmieni pomimo tego,że prezio i kilku radnych pracuje nad ośmieszeniem SM.
~ao 26-09-2011 18:48
jedni narzekają, inni chwalą - tak jak wszedzie, a niechby i nawet zlikwidowac Straż i zaoszczędzić, ale niech pracownicy Straży nie idą na bruk, niech zostaną wcieleni do policji, czy gdzieś indziej - każda likwidacja zakłasu pracy to osobista tragedia każdego człowieka, nikomu tego nie życzę; prezydent posprzata to miasto i wyjedzie do wawy na stołek ministra, a tu zostaną ludzie bez pracy
~Andrzej 26-09-2011 19:32
A Ty co ? fifi nie rozumiesz co myślą o pracy tej służby wałbrzyszanie , nie menele i nie chuligani ale normalni uczciwi ludzie . Chuliganeria rozrabia , chodzą z piwem i wódką w ręce po chodnikach , klną jak trzeba , a tu nie ma ani policji ani służby miejskiej , po prostu nie widać ich w działaniu , i pitol mi tu , bo ja mam dosyć tej niemocy służb porządkowych .A od Prezydenta to Ty się lepiej odwal i to Ty weż się do pracy i nie wypisuj peany na cześć służby miejskiej , musi sobie naprawdę zasłużyć na docenienie i tyle w tym temacie .
~elo 26-09-2011 20:44
Coś dziś Janusz z percepcją na bakier! O porządek winni zadbać - jak piszesz... "specjalni urzędnicy opłacani przez gminę" - jasne. A jak powinni sie nazywać? Może Straż Miejska?
~fifi 26-09-2011 20:47
Andrzej lepiej przejdź do sąsiedniego pokoju otwórz szafę i zaśpiewaj"łubu dubu, łubu dubu niech żyje nam ..." a potem się rozpędź i zrób baranka o ścianę może zaczniesz racjonalnie myśleć. ps. w co wątpię i tyle w tym temacie
~kocio 26-09-2011 21:20
mam sąsiada udaje że pracuje w straży miejskiej lekki chleb i nie ubrudzi sobie rąk a pensja co miesiąc jest gwarantowana + inne profity też bym tak chciał.Zlikwidować i to natychmiast nie ma i nie było z nich żadnego porzytku .
~masakra 26-09-2011 21:38
dzisiaj Straż Miejska a jutro wszystkie księgowe i kadrowe z wałbrzyskich szkół podstawowych i gimnazjów. Około 40 osób do zwolnienia. Gratuluję wyborcom Pana Szełemeja.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Duda w Wałbrzychu

Drzewa za frekwencję

Gowin w Wałbrzychu

W Dolnośląskiem Duda z 39%, Trzaskowski z 32,5%

Trzaskowski odwiedzi Wałbrzych