MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Zdaniem prezydenta Szełemeja, Mo Bruk przekroczył punkt krytyczny

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 11 lipca 2015, 9:00
Aktualizacja: 13:10
Autor: PAW
Fot. red.
Dzisiejsza konferencja prasowa, jaka odbyła się w wałbrzyskim ratuszu, była pełna emocji, a gorzkich słów wobec funkcjonowania Mo Bruku padło bardzo wiele.

- Podjęliśmy bardzo intensywne działania formalno-prawne wobec Mo Bruku – mówi prezydent Roman Szełemej. – Postanowiłem napisać do Marszałka Województwa, do PSP oraz instytucji zajmujących się ochroną środowiska, bowiem nadszedł najwyższy czas, żeby podjąć decyzję o zaprzestaniu funkcjonowania tego składowiska.

Prezydent w ostrych słowach wypowiedział się na temat bezczynności Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
- Mo Bruk ma fatalne relacje z samorządami i z tego słynie, ale nie rozumiem bezczynności ze strony Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Mam wiele pretensji o brak działań z jego strony w tej sprawie. Ta instytucja działa asekurancko i jest bezczynna. Wysłałem kolejne pisma do tej instytucji z nawoływaniem do podjęcia działań, ale gra pozorów ze strony Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska trwa nadal.

Wiesław Sójka z UM w kilku zdaniach przypomniał historię funkcjonowania Mo Bruku na naszym terenie i podkreślał, że władze miasta podjęły wszelkie możliwe i zgodne z prawem działania, by nie pozwolić Mo Brukowi na dalsze funkcjonowanie na terenie miasta i na próby przedłużenia tej działalności.
- Do końca 2015 roku składowisko powinno zostać zrekultywowane – mówi Sójka, a prezydent Szełemej dodaje: - Jeśli tak ma wyglądać rekultywacja, to my takiej rekultywacji nie chcemy.

Komendant PSP w Wałbrzychu Grzegorz Kułak potwierdził, że akcja gaszenia ognia była bardzo skomplikowana i wyczerpująca.
- Działaliśmy na bardzo rozległym terenie, a ponadto mieliśmy problemy z dostarczaniem wody – mówi Kułak. – Dalej nasze jednostki prowadzą na terenie składowiska działania, które polegają na rozgarnianiu tych stert odpadów i dogaszaniu ich, by nie doszło do ponownego zapalenia się tych materiałów.

Grzegorz Kułak szacuje, że akcja kosztowała PSP ponad 100 tys. zł. O takich samych kosztach akcji mówi również Tomasz Senyk z WZWiK.
- Dostarczaliśmy wodę, bowiem strażacy musieli mieć czym gasić ten pożar – tłumaczy Senyk. – Wykonaliśmy około 150 kursów i dostarczyliśmy 1,5 miliona litrów wody. Będziemy domagać się zwrotu kosztów tej akcji od firmy Mo Bruk.

Zresztą prezydent Szełemej zapowiedział, że kancelaria prawna już zajęła się sprawą odzyskania pieniędzy, które zostały wydatkowane podczas gaszenia ognia na Mo Bruku, od firmy, która jest gospodarzem tego terenu.
- Będziemy nieustępliwi w tej kwestii i odzyskamy te pieniądze – zapewnia Szełemej.

Komendant KMP w Wałbrzychu Andrzej Basztura mówi, że najprawdopodobniej przyczyną wybuchu ognia było podpalenie.
- Prowadzimy w tej chwili równolegle dwa śledztwa. Pierwsze dotyczy sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego, a drugie dotyczy składowania wbrew przepisom materiałów zagrażających zdrowiu ludzi. Na razie nie postawiliśmy nikomu zarzutów – mówi komendant Basztura.

Policja pilnuje terenu składowiska, by nie doszło do prób zacierania śladów i utrudniania śledztwa.
- Mogę to powiedzieć otwarcie. Sposób prowadzenia tego składowiska jest skandaliczny – mówi prezydent Szełemej. – Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska są władni, by podjąć natychmiastową decyzję o wycofaniu zezwolenia na działalność tej firmy i mam nadzieję, że takie decyzje zostaną podjęte.

Czytaj również

Wymień ogrzewanie

Trzaskowski triumfuje w Wałbrzychu

Zagłosuj na wakacjach

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~żul 10-07-2015 14:36
Szełemej już dawno przekroczył punkt krytyczny wobec Mobruku i swoich "ukochanych"mieszkańców....
~hmmm 10-07-2015 14:46
Panie Szelemej.... koniec zwalania winy na innych!! Mowi Pan ze: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. To ja zapytam tak: Kto jest Marszalkiem Wojewodztwa Dolnoslaskiego? Kto jest Marszalkiem od wielu lat? Wiec przypomne. Aktualnie jest marszalkiem Cezary Przybylski, przynaleznosc partyjna: PO!! Wczesniej stanowisko piastował Rafał Jurkowlaniec z nadania partyjnego PO. Wiec skonczcie sie curwa PeOwcy przerzucac odpowiedzialnoscia, tylko zamknijcie to goowno!! Albo powiedzcie wprost, kto bierze koperty w lape, aby Mobruk byl stale otwarty!!!! Panie Szlemej... a dlaczego lekcewazy pan decyzje SKO o zmianie zdania co do przyznania koncesji?!?!?!?!!?
~hmmm 10-07-2015 14:50
zygac sie chce jak sie slyszy przerzucanie odpowiedzialnosci i kto pownien podjac decyzje o zmaknieciu.... CURWA!!!!! WSZYSCY JESTESCIE PO!!! PREZYDENT, MARSZALEK, WOJEWODA, Inspektora Srodowiska tez w rekach PO.... wiec powiedzcie wrost, PO nie chce zamknac w Wałbrzychu MoBruka.... i nie wazne, czy to nasz prezydent, czy marszalek, czy byly prezydent, czy to nawet byly wice prezydent Ludwiczuk, czy wojewoda.... goowno mnie to obchodzi.... wszystko to co wymienilem i nawet wiecej jest w rekach PO!!!! I takie sa fakty!!! PO, ma na was walbrzyszanie wyj_ebane.
~hmmm 10-07-2015 14:54
Fajnie to brzmi w kontekscie tego, ze jak mowi Szelemej bedziemy mieli w koncu zachodnia obwodnice, ale jak PO wygra.... bo jak nie wygra, to nikt inny nam obwodnicy nie zalatwi, bo nikt nie bedzie mial kontaktow w rzadzie.... To ja sie pytam... macie rad, wladze na calym dolnym slasku, macie caly Walbrzych.... i co wam to daje w sprawie MoBruku? Nie potraficie tego wykorzystac aby zamknac zaklad ktory nas truje i lamie przepisy?!?!?! i poradzicie z obwodnica? KPINY!!!! Koniec ruchania walbrzyszan!! czas strefowi ciulacze sie obudzic!!! Ile jeszcze bedziecie dawac sie walic za 2 tysie na strefir?!?! Jak idioci... bo doktor Tutaj dostaje 6 tysi za doradctwo od was, z waszych podatkow i do pracy nie musi przychodzic!!
~hmm,m 10-07-2015 14:56
Szelemej kawa na lawe.... walki na mieszkancach walkami.... ale nigdy curwa nie bedzie zgody i przymkniecia oka na trucie nas, naszych dzieci i naszej ziemi!! Koniec!! Do wyborow Mobruk ma byc zamkniety!! I to lezy w twojej gestiii.... inaczej PO utonie w tym miescie.... utonie w brudach... nie gorszych od tych z Mobruka!!!
najnaj 10-07-2015 15:26
A kto jest wojewódzkim inspektorem ochrony środowiska, czy to może ten gość z Dziećmorowic?
~hmmm 10-07-2015 16:01
PRZYPOMINAM!!!!!!!!! JUTRO, SOBOTA 11:00 pod RATUSZEM na placu Magistrackim manifestacja antyMOBRUKOWA!!!!!!!! JEZELI ZALEY CI NA ZDROWIU TWOIM, TWOICH DZIECI I TWOICH BLISKICH, JEZELI ZALEZY CI ABY WAŁBRZYCH BYL NAPRAWDE ZIELONY A NIE TYLKO W TEORII!!! PRZYJDZ!!!! Bedzie to trwało nie wiecej niz 30minut, max godzine!! WYSTARCZY TWOJA OBECNOSC!! IM WIECEJ NAS, TYM SZYBCIEJ ZOBACZA, JAK BARDZO NAM ZALEZY i TYM SZYBCIEJ ZMUSIMY ICH DO ZAMKNIECIA TRUCICIELA NASZEJ ZIEMI I NASZYCH DZIECI!!
~hmmm 10-07-2015 16:01
JEZELI NIE PRZYJDIESZ, TO ZNOW NAS OLEJA... i sprawa ucichnie na rok... DO NASTEPNEGO POZARU, W KTORYM TO ZNOWU ZABIORA OPARY 5 lat ZYCIA MOIM I TWOIM DZIECIOM!! WYSTARCZY TWOJA OBECNOSC!!! TYLKO TYLE!!! I AZ TYLE!!! CZAS SKONCZYC Z BIERNOSCIA, BO NAS RU_CHA_JA NA OKRAGLO!! DO ZOBACENIA JUTRO o 11 na placu Magistrackim i pod ratuszem
~edit 10-07-2015 17:31
do hmmm nie za wcześnie na picie? :)
~mocny opar 10-07-2015 17:33
Ple ple ple, podjęliśmy działania, robimy co możemy, staramy się, jest trudno, będzie trudno, powołamy, nakreślimy, gremium mówi, ten mówi, tamten mówi, napiszemy.......tymczasem MO-Bruk jak truł tak truje. Ile to już lat?
~ 10-07-2015 18:23
na str. 15 (zdjęcia)"stwarzały zagrożenie niebezpieczeństwa" - gratuluję Panu Prezydentowi zatrudnienie tak "elokwentnych" pracowników, którzy zredagowali to pismo. A młodzi, kompetentni, wykształceni nie mają szan na zatrudnienie w ratuszu.
~xyz 10-07-2015 18:31
Wali kiełbasą wyborczą na odległość!
~Jędrek 10-07-2015 18:47
No i co to Wam da ? powypisywałeś wiele bzdur /hmmm / i plujesz na Szełemeja jak i jeszcze kilku niedobitków . A zdanie Wałbrzyszan w sprawie Mobruku znasz ? Chyba nie . Bo widzisz kmiocie jeden , że zamiast pomóc prezydentowi w tym temacie to Ty co robisz ? Plujesz i kłamiesz jak ten sobaka . Wałbrzyszanie dokładnie wiedzą jak ma się sprawa z MObrukiem . I w gestii prezydenta nie jest zamknięcie Mobruku tylko ? nie wiesz to i się nie dowiesz ? bo ty nie chcesz wiedzieć. Blużnisz i przeklinasz ,więc pamietaj ,że kłamstwa mają krótkie nogi a przekonasz się jaką moc ma Szełemej , bo teraz ma powody do spowodowania aby odpowiednie władze zamknęły MOBRUK i to się stanie . Jeszcze raz , nie wyzywaj ludzi od idiotów , nie próbuj oskarżać bezpodstawnie bo dostaniesz zawału albo sraczki .
~ględzenie decydenta 10-07-2015 19:11
Koszty katastrofy to dopiero wyjdą, jak zatruci ludzie będą skarzyć miasto o odszkodowanie za utratę zdrowia. Bo że do skażenia doszło, to nie ma dyskusji. Panie strażak, dlaczego nie włączyliście do akcji samolotow gaśniczych, zamiast polewać z sikawek? To nie był pożar małego kontenera z popiołem, tylko poważny incydent z toksycznymi wyziewami. Jeden samolot zabiera tyle wody, ile samochód pozarniczy, takie bomby wodne zagasiłyby pożar bez potrzeby rozgarniania składowiska i trucia miasta. Ktos powinien za to beknąć.
~hmmm do Jedrek 10-07-2015 19:33
oplacony kalkierze.... Szelemej zamyka Mobruk od 2011 roku.... co rok sa pozary.... i ja mam nie krytykowac? Jak mam mu pomoc? Widac, ze wzial sie do roboty, gdy znow mu dupsko sie pali.... a tak mial w dupie... Ja ci powiem... Szelemej juz nie ma wyboru.... bo zatonie razem z ta PO.... i to jest jedyny argument mobilizacyjny PO do pracy.... mozliwosc oderwania od koryta, albo mozliwosc wyjawienia afery. a tak czul sie Pan ze jest na stolku bezpieczny, wiec nawet palcem nie kiwnal od 2011 roku.... wiec teraz juz nie ma wyboru, i to bezwzgledu na to, co napisze oplacony ratuszowy klakier Jedrek. Jestes tylko oplaconym pionkiem Jedrus.
~do hmm 10-07-2015 19:42
Człowieku czego ty się naćpałeś??? Bo jak się czyta te twoje wypociny to zbiera się bardziej na wymioty niż od tych oparów z MOBRUKu. Przyznaj się ile ci PISiorki płacą za tą twoją czarną propagandę,
~margot 10-07-2015 20:53
Wpiszcie w google "takie to miasto" i bedziecie wiedzieli kto, kiedy i co dealowal z Mobrukiem.Nie ludzcie sie ze wladza jest po stronie tych co ja wybierali.pozdrowka
~Maciej Łazanek 10-07-2015 21:00
hmmm, pleciesz takie bzdury, jakbyś się nawdychał oparów w czasie podpalania składowiska. Innego wytłumaczenia nie ma :)
najnaj 10-07-2015 22:03
Ubliżanie, poniżanie to jest dyskusja po wałbrzysku albo obciążanie polityką to jest chwyt poniżej pasa. Każdy wałbrzyszanin powinien wykazać się inicjatywą i jutro być pod ratuszem. A co do niebytu szelemeja to on się boi konfrontacji z ulicą, parę lat temu też uciekał z ratusza jak szli do niego nauczyciele z likwidowanych szkół. Najlepiej mu się przemawia do bezmyślnie podnoszących ręce radnych..
~ 10-07-2015 23:25
nie tylko zamknąć ale wywieść te wszystkie świństwa,które się tam znajdują i są niebezpieczne - a co z ziemią zniszczoną przez tą chemię to nawet nie wiem co można zrobić.
~august mocny 11-07-2015 10:32
I macie ta swoja wolnosc i demokracje. Jak jest powazna sytuacja to nie ma realnych narzedzi nacisku na wladze ktora was olewa.
~antyM 12-07-2015 11:41
Zdaniem mieszkańców, to lekarz przekroczył punkt krytyczny http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,6528 Proszę, nie usuwajcie tego linku. Parę osób mogłoby dziś żyć.
~barwobrawo 12-07-2015 20:30
precz z zanieczyszczeniami srodowiska
~Bobo. 14-07-2015 7:04
Czyżby zbliżały się jakieś wybory?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wymarzone wakacje

Popierają Dudę

Seans odwołany!

Miasto broni strażników

Hotele dla owadów