MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zdaniem Ministerstwa Środowiska, w sprawie Mo–Bruku trzeba poczekać na decyzję sądu

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 4 października 2011, 13:04
Aktualizacja: 14:27
Autor: red
Fot. red
W opinii Ministerstwa Środowiska, które odpowiedziało na zapytanie Anny Zalewskiej, parlamentarzystki Prawa i Sprawiedliwości z okręgu wałbrzyskiego, przedsiębiorstwo Mo–Bruk działa zgodnie z prawem i spełnia wszelkie formalne wymogi uprawniające do prowadzenia tego rodzaju działalności.

Dzieje się tak pomimo decyzji z dnia 14 grudnia 2010 roku utrzymującej w mocy decyzję marszałka województwa dolnośląskiego odmawiającą zatwierdzenia instrukcji eksploatacji składowiska odpadów (która została zaskarżona przez Mo-BRUK SA do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – obecnie sprawa jest nadal w toku) oraz decyzji z dnia 16 marca 2011 roku stwierdzającej nieważność decyzji wojewody dolnośląskiego z dnia 27 lipca 2007 roku udzielającej pozwolenia zintegrowanego na eksploatację składowiska odpadów oraz Zakładu Recyklingu Odpadów przy ul. Górniczej w Wałbrzychu oraz zmieniającej tę decyzję, decyzji marszałka województwa dolnośląskiego z dnia 11 czerwca 2010 roku, od której stronie przysługiwało prawo wniesienia wniosku do ministra środowiska o ponowne rozpoznanie tej sprawy.

Spółka Mo-BRUK także w tej sprawie złożyła w dniu 16 kwietnia 2011 roku wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy zakończonej ww. decyzją ministra z dnia 16 marca 2011 roku - aktualnie sprawa pozostaje także w toku rozpatrywania.
- Ministerstwo środowiska wskazuje, że o lokalizacji składowiska odpadów z wydzieloną kwaterą azbestową oraz Zakładu Recyklingu Odpadów przy ul. Górniczej w Wałbrzychu, zadecydował ówczesny prezydent Wałbrzycha. Efektem wydanych decyzji lokalizacyjnych była budowa składowiska odpadów w oparciu o pozwolenia na budowę wydane przez prezydenta miasta i budowa Zakładu Recyklingu Odpadów, zgodnie z decyzją starosty powiatu wałbrzyskiego - mówi Zalewska.

Ministerstwo, odnosząc się do zapytania Zalewskiej, wystosowanego w imieniu interweniujących w tej sprawie mieszkańców, w którym poruszono również kwestie uciążliwego hałasu, wybuchów na składowisku, licznych pożarów, wycieków, a także nieprzyjemnego fetoru unoszącego się w pobliżu firmy, uznało, że kontrole nie wykazały niczego niepokojącego wskazując, że np. pomiar hałasu wykonany przez akredytowane laboratorium na zlecenie Mo-Bruk nie wykazał przekroczeń wartości dopuszczalnych.
- W obecnej sytuacji, z punktu widzenia prawa, z dalszymi działaniami musimy jeszcze zaczekać na decyzję sądu administracyjnego. Jestem jednak dobrej myśli. Tę sprawę można rozwiązać z korzyścią dla mieszkańców - kończy Anna Zalewska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Diagnosta Roku

Wizyta wojskowych

Nieszczelna butla

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~olo 4-10-2011 14:01
A teraz pytanko co oprócz gadania o likwidacji Mobruku zrobił Szełemej ??
~ona77 4-10-2011 15:01
jasne .... składowisko odpadów niebezpiecznych w środku 120 tys. miasta to raczej coś normalnego -Ci na górze chyba o ..... i jeszcze bzdety,że tam gdzie zwozi się syf (teren śmietniska) z całej Europy nie "notuje się odchyleń od normy" - ale idiotów z nas próbują zrobić - normalnie w biały dzień,w żywe oczy ....
~ 4-10-2011 15:26
z tego co pamietam z konferencji Szelemaja bardzo hucznej, to Mobruk juz zamkniety. i co ty na to klakierze Andrzej?
~ 4-10-2011 17:52
Zalewska trafiła w samo sedno. Super :)
~ 4-10-2011 20:50
Brawo pani Zalewska- tak trzymać ! Wild i Szelemej już zapomnieli o sprawie, dobrze że chociaż jeszcze pani pamięta !!!
~q 4-10-2011 21:25
pamieta bo wybory tuz tuz a po wyborach slad w wałbrzychu po Pani Zalewskiej zginie na jakieś 3,5 roku...
~benkmen 4-10-2011 22:06
Romcio Czyściciel będzie chyba czekał na wyroki Sądu ..Ostatecznego.
~Sprawiedliwy 5-10-2011 8:23
Z pewnością wiele z powyższych postów ma rację. Zastanówcie się jednak czy ktokolwiek chciałby mieć w pobliżu swojego miejsca zamieszkania jakiekolwiek składowisko skoro ludziom przeszkadzają nawet same kontenery na śmieci, które znajdują się w ich miejscu zamieszkania, a niestety gdzieś śmieci należy wyrzucać a później je składować i utylizować. Kolejna sprawa: z tego co sprawdziłem jest to składowisko odpadów INNYCH niż niebezpieczne z wydzieloną częścią na azbest, a NIE odpadów niebezpiecznych! Po primo funkcjonuje ono od bardzo długiego czasu, a korzystają z niego mieszkańcy Wałbrzycha i okolic poprzez firmę ALBA. Warto zdać sobie sprawę, że w przypadku jego likwidacji wszyscy mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci, gdyż niestety będzie trzeba je dalej gdzieś składować!!!
~ona77 5-10-2011 8:32
Sprawiedliwy >>> z pewnością to się wygłupiłeś swoim postem .. znam temat "dogłębnie" i może zacznijmy od tego,że takie składowisko z odpadami niebezpiecznymi ( jeżeli masz wątpliwości co do tego ,co znajduje się na Małopolskiej - polecam blog boa 666 ) powinno być zorganizowane z daleka od domostw gdzie żyją ludzie ... dalej takie odpady powinny być odpowiednio zabezpieczone,a nie rzucone na ziemię i wystawione na warunki atmosferyczne ... dalej to składowisko jest położone centralnie na wyrobiskach po górniczych,gdzie prawo tego ZABRANIA .. dlatego też dochodzi do samozapłonów ... i gadanie Szełemeja,że w trakcie pożaru nie wydobywały się żadne związki szkodliwe dla zdrowia jest zwykłym kłamstwem,a Ty tutaj nie wprowadzaj ludzi w błąd i nie siej propagandy - jeżeli wydaje Ci się,że
~ona77 5-10-2011 8:35
składowisko to jest obojętne dla zdrowia i życia ludzi proszę przeprowadź się tam w pobliże Małopolskiej.Pomieszkaj i tak za pół roku możemy porozmawiać na ten temat.Faktem jest,ze my sami produkujemy te śmieci ale na Boga takie "śmieci" powinno się odpowiednio składować - pod ziemią na nieużytkach rolnych z dala od siedzib ludzkich ... nawet kosztem ceny za wywóz śmieci ... zrozumiano?????
~Sprawiedliwy 5-10-2011 9:20
Podkreślam tylko ewentualne przyszłe skutki oraz przede wszystkim to, że zgodnie z decyzjami które posiada to składowisko jest to składowisko odpadów INNYCH niż niebezpieczne z wydzieloną częścią na azbest, a NIE odpadów niebezpiecznych tak jak piszesz!!! Zrozumiałeś??????
~ 5-10-2011 9:38
Lubię Zalewską. Po raz kolejny pokazała, że prezydent wciska nam ciemnotę :) . Kobietka ma mandat ww kieszeni i dobrze, bo takich osób nam potrzeba.
~ona77 5-10-2011 9:42
W takim układzie zapraszam na składowisko widok z pociągu jest powalający i gołym okiem widać CO znajduje sie na składowisku ... o zdjęciach z blogu boa 666 nie wspomnę ... M...... dostał pozwolenie na jedno a składuje WSZYSTKO .... !!!!!!!! I trzeba się pozbyć tego,zmuszając M........ aby posprzątał po sobie ... no chyba,że ma tyle kasy,ze stoi ponad prawem jak i pozostała część pseudo-biznesmenów ... w naszym kraju ...
~ona77 5-10-2011 9:58
okej - droga redakcjo - niech będzie "Szef Mobruku"
~ona77 5-10-2011 9:59
a po za tym zdaje się,ze "szef Mobruku" to osoba publiczna więc dlaczego jego nazwisko wykropkowaliście????????
~ 5-10-2011 10:03
Głosujmy na Wilda ,on jedyny gwarantem na koniec mobruku!!
~rover1308 5-10-2011 10:10
...to składowisko zawiera elementy szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców....odpady nie my produkujemy... setki TIR-ów zwozi je nieustannie z kraju /ponoć także i z zagranicy/...zatrucia na Sobięcinie to efekt przesiąkania wylewanych tam niebezpiecznych chemikaliów aby nie było dowodów na ich składowanie...takie składowiska są tylko w krajach trzeciego świata albo w miastach gdzie politycy współrządzą z mafią....sprawdźcie na blogu boa 666 jak to wiceprezydent Ludwiczuk podpisał zgodę.....może teraz wróci do Ratusza ....będzie okazja go zapytać..
~ 5-10-2011 10:10
sam(a) sobie głosuj.
~ 5-10-2011 11:27
Do Sejmu Zalewska, do Senatu Wild !!!
~ona77 5-10-2011 11:44
A tak ogółem to może warto zwrócić uwagę,że w tej sprawie pierwszeństwo do wydania decyzji ma Minister Ochrony Środowiska,a nie Sąd - co Sąd może wiedzieć na temat zagrożenia skażenia środowiska .... tutaj zdaje się rozchodzi o zdrowie życie ludzi,a nie interesy Mobruka - w jakim ja kraju żyje ....
~do 5-10-2011 12:09
Do" sprawiedliwego". Sprawdź sobie na stronie firmy mo-bruk.Składowisko odpadów innych niż niebiezpieczne i niebezpiecznych, więc nie pisz głupot.Nie udzielaj się jak nie wiesz czegoś na 100% Taka prawda mo-ruk prowadzi do degradacji naszego miasta. Zyczę Ci żebyś kiedyś musiał zamieszkać w pobliży tego świństwa/
~do 5-10-2011 12:13
Do" sprawiedliwego". Sprawdź sobie na stronie firmy mo-bruk.Składowisko odpadów innych niż niebiezpieczne i niebezpiecznych, więc nie pisz głupot.Nie udzielaj się jak nie wiesz czegoś na 100% Taka prawda mo-ruk prowadzi do degradacji naszego miasta. Zyczę Ci żebyś kiedyś musiał zamieszkać w pobliży tego świństwa/
~ 5-10-2011 22:57
MOBRUK trzeba zamknąć. Poseł Zalewska ma racje!
~sprawiedliwość 6-10-2011 1:36
Zamknąć to trzeba tych bandytów co siedzą w kieszeni Mokrzyckiego.
~ 7-10-2011 12:17
Zalewska do Sejmu :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wałbrzych za KO

Nauczyciel z Zamku

Przeciw oszustom

Koalicja zmobilizowana

Dyrektor ma pomysł