MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zasłużony teatr

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 1 października 2011, 7:26
Aktualizacja: 7:35
Autor: Sven
Fot. Sven
Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” otrzymał wałbrzyski Teatr Dramatyczny. To dopiero druga zasłużona dla powiatu instytucja odkąd wyróżnienie jest nadawane.

Stosowną uchwałę radni podjęli 20 maja 2011 roku. W piątek, 30 września, wyróżnienie z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Szymona Heretyka odebrała dyrektor Danuta Marosz.

Szymon Heretyk gratulował dotychczasowych sukcesów rozsławiających powiat wałbrzyski już nie tylko w Polsce, ale także na świecie i życzył kolejnych. Danuta Marosz podziękowała za wyróżnienie i przyznała, że mimo sukcesów i wielkiej pracy, by wałbrzyski teatr stał się rozpoznawalną marką, nadal wielu wałbrzyszan i mieszkańców regionu nie wie, że w teatrze dzieje się wiele ciekawych rzeczy i warto tam przychodzić.

Bardzo ciekawym wątkiem było przypomnienie początków teatru związanych z osobą Tadeusza Skrężyny, który tak opowiadał o tamtym czasie:

- Teatr w Wałbrzychu powstał bardzo późno, bo dopiero w 1964 roku. Wcześniej odbywały się gościnne spektakle teatralne, występy śpiewaków operowych czy operetkowych, ale w GDK-u. W Wałbrzychu nie było budynku, który mógłby zostać przystosowany na potrzeby teatru. W czerwcu 1964 roku, a byłem wtedy dyrektorem Budynków Mieszkalnych nr 1, wezwał mnie sekretarz (PZPR-red.) i nakazał przystosowanie budynku po zwolnionej właśnie żydowskiej świetlicy. Budynek był zdewastowany i wymagał kapitalnego remontu. Przerzuciłem do tej pracy większość ekip remontowych, które pracowały przy remontach budynków mieszkalnych i w trzy miesiące zbudowaliśmy większą scenę, przygotowaliśmy mieszkania dla aktorów i w październiku odbyła się pierwsza premiera. Była to „Zemsta” Aleksandra Fredry. Takie były początki wałbrzyskiego teatru. W kilka miesięcy późnej w „Trybunie Ludu” ukazał się krytyczny artykuł, w którym zostałem nazwany „dyrektorkiem Budynków Mieszkalnych, który zamiast remontować budynki mieszkalne zbudował sobie teatr”. Zażądano mojego zwolnienia. Zostałem przeniesiony na stanowisko dyrektora MPK – opowiadał Tadeusz Skrężyna.

Drugą instytucją, która otrzymała tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” jest "Teatr Lalki i Aktora". Wydarzenie miało miejsce w 2007 roku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Niepewny los basenu

Czyste miasto

Zrezygnujcie z plastiku!

Znamy laureatów

Wałbrzych z Kurdami

Warto obejrzeć

Włoskie popołudnie

Dary dla bibliotek