MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zasłużona „Solidarność”

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 24 sierpnia 2010, 14:42
Aktualizacja: 14:43
Autor: red
Już jutro o godz. 11.00 w Sali Witrażowej Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność” wręczony zostanie tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha” z okazji 30. rocznicy porozumień sierpniowych i powstania „Solidarności”.

Oto uzasadnienie wręczenia tytułu:

Trzydziesta rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jest okazją do trwałego upamiętnienia Polskiej Drogi do Wolności, w której wkład naszego Miasta jest znaczący. Wałbrzyska „Solidarność” brała udział w patriotycznym, narodowym zrywie, który „odnowił oblicze ziemi – tej ziemi”, Ziemi Wałbrzyskiej. Słuszne żądania strajkujących przywróciły Polsce wolność i niepodległość, a także zmieniły polityczny układ Europy i Świata. Po zrywie robotników w Poznaniu w 1956 r., demonstracjach w 1968 r., wiecach na Wybrzeżu w 1970r., Ursusie i Radomiu w 1976 r., w 1980r. Polskę zalała fala strajków. Wałbrzyska „Solidarność” jako jedna z pierwszych poparła żądania strajkujących stoczniowców. Nie bacząc na konflikt z władzą komunistyczną załogi wałbrzyskich zakładów, głównie kopalń, poparły słuszne dążenia protestujących. Nie czekając na wsparcie górników z Górnego Śląska, stając przeciwko reżimowi strajkujący w Wałbrzychu wysunęli również swoje żądania. Zaskoczona solidarnością i determinacją strajkujących ówczesna władza podpisała porozumienie z wałbrzyską strukturą, które było trzecim w kolejności, po Szczecinie i Gdańsku porozumieniem za strajkującymi w Polsce robotnikami. Po wprowadzeniu Stanu Wojennego wałbrzyska „Solidarność” natychmiast sprzeciwiła się działaniom rządu. Efektem strajku w obronie internowanych była jedna z pierwszych pacyfikacja zakładu pracy i uwięzienie przywódców strajkujących górników. „Solidarność” zeszła wówczas do podziemia nadal prowadząc działalność niepodległościową. Nie bacząc na represje wobec działaczy, podziemie funkcjonowało skutecznie aż do uzyskania wolności.

Przedstawiciele wałbrzyskiej „Solidarności” brali również czynny udział w obradach Okrągłego Stołu, sygnalizując problemy wałbrzyskiego zagłębia węglowego.

Wałbrzyska „Solidarność” była inicjatorem utworzenia jednego z pierwszych w kraju Komitetów Obywatelskich. Będąc świadomą swej roli wprowadziła do pierwszej demokratycznej Rady Miasta Wałbrzycha 42 na 45 przedstawicieli, uzyskują również przewodniczącego Rady.

Była również prekursorem w działaniach osłonowych dla pracowników restrukturyzowanego zagłębia wałbrzyskiego. Podpisując porozumienie z ówczesnym Rządem RP, „Solidarność” wałbrzyska otworzyła drogę do powstania w naszym mieście Specjalnej Strefy Ekonomicznej i odnowy wizerunku naszego miasta. „Solidarność” w Wałbrzychu była i jest inicjatorem wielu społecznych inicjatyw skierowanych do mieszkańców naszego miasta.

Czytaj również

Badora na czele

Pieniądze dla działkowców

Uroczyste obchody

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~walbrzyszanin 24-08-2010 15:10
Obłuda i kłamstwo widać jak działacze solidarnosci działają,Kruczkowski ze swoią ekipą solidarnościową od 1994 gdy był radnym sprzeciwiał się budowie strefy .A górników kopneli w d... widać do dziś.Wałbrzyszanie pamietają .Strefa powstała za rządów SLD . o
~Jerzol 24-08-2010 17:31
Gdyby nie SOLIDARNOŚĆ, to nie wiem czy dzisiaj moglibyście kogoś opluwać i wypowiadać swobodnie swoje przemyślenia...Ot, tyle...
~limon 24-08-2010 19:24
Wolę już tego kaczora i Solidarność Śniadka niż obecnego nieudolnego premiera i gadającego bzdury Wałęsę.
idler73 25-08-2010 9:33
Trudno nie zgodzić się z opinią, że gdyby nie Solidarność, nie można by było komentować poczynań "jedynie słusznej władzy" (ileż podobieństw ma w sobie PiS i J.K.). Prawdą niezaprzeczalną jest również, że cała obecna Polska prawica i centrum, skłócona i warcholska wywodzi się BEZPOŚREDNIO z "S". Nie wiem, czym szczególnym "S" zasłużyła się dla Wałbrzycha. W 1989 miałem 16 lat i nie pracowałem - uczyłem się. W 1995 roku podjąłem pierwszą pracę w życiu i.... Wiem, że Solidarność ma gdzieś Tymczasową Komisję Zakładową z zakładu Faurecia Soft. Cały skład TKZ został wyrzucony z pracy, a sprawa sądowa z pozwu TKZ ciągnie się od 2005 roku !!!! Podobnie jest w Toyocie, tam owszem "S" istnieje, lecz jej zarząd dogadał się z zarządem firmy, przewodniczący dostał niezłą pensyjkę, ładne biuro, samochód służbowy, a praca "S" w Toyocie, no cóż, ogranicza się do tego, że "S" jest i ma się dobrze.
Maku 25-08-2010 14:52
Zasłużona... Jak najbardziej! Ale nie dla Wałbrzycha! W to mogą uwierzyć tylko ignoranci. Rządy ludzi, którzy wywodzą się właśnie z Solidarności doprowadziły Wałbrzych tu, gdzie jest teraz. Zgiń, przepadnij, szczeźnij!
~gacek 26-08-2010 9:10
Kruczkowski zasłużył się Solidarności kasując związek w WPK, SP 20 itd. Nie potrzebujemy Honorowego Bolka z Gdańska, w wałbrzyskiej Solidarności mamy już swojego

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radni będą głosować w sprawie referendum

Kuchciński nie zaszkodził

Znamy wszystkich kandydatów PiS–u

Co ze stadionem?

Dyduch z numerem 1