MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 7 lipca
im. Cyryla, Metodego

Zapełnić białe karty historii. Niemcy i Polacy na Dolnym Śląsku po 1945

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 30 września 2015, 11:39
Aktualizacja: 11:40
Autor: red
Fot. organizatorzy
W dniach 1–3 października Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu im. Angelusa Silesiusa (PWSZ) jest gospodarzem i współorganizatorem międzynarodowej polsko–niemieckiej konferencji na temat historii Wałbrzycha w okresie powojennym.

Pomysłodawcą konferencji pt. „Zapełnić białe karty historii. Niemcy i Polacy na Dolnym Śląsku po 1945 – między wykluczeniem, asymilacja i pojednaniem” jest Muzeum Śląskie w Görlitz oraz Centrum Dokumentacji i Informacji Krajoznawstwa Śląskiego w Königswinter koło Bonn (Haus Schlesien), gdzie rok temu odbyła się podobna konferencja z udziałem wielu byłych wałbrzyszan, którzy pod koniec lat 50. wyjechali do Niemiec. Tegoroczna konferencja dotyczy mniej znanych aspektów powojennego współżycia Polaków i Niemców (m.in. życia religijnego), ma być impulsem do wypełnienia „białych kart” historii przez lokalnych historyków oraz świadków tamtych wydarzeń.

W ramach trzydniowej konferencji odbędzie się wiele interesujących wykładów przygotowanych przez zaproszonych gości. Na szczególną uwagę zasługuje wykład wprowadzający prof. dra hab. Krzysztofa Ruchniewicza z Uniwersytetu Wrocławskiego pt. Dolny Śląsk po zakończeniu II wojny światowej, czy też referat dra Jerzego Kosmatego na temat Górnictwa w Okręgu Wałbrzyskim w latach powojennych. Wymuszona współpraca polsko-niemiecka. Emocji i wzruszeń z pewnością dostarczy panel dyskusyjny „Forum wspomnień i relacji świadków wydarzeń o współpracy ekumenicznej i polsko-niemieckiej”. Wszystkie wykłady będą tłumaczone symultaniczne zatem nie ma problemu z barierą językową. Konferencja jest dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, a partnerem wydarzenia jest Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Program przewiduje koncert w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju oraz zwiedzanie Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”.

Wśród blisko 50-osobowej grupy uczestników z Niemiec znajdują się zarówno osoby starsze pochodzące z Wałbrzycha i regionu, jak i młodzi naukowcy, przedstawiciele organizacji kościelnych i społecznych. Konferencja rozpoczyna się w czwartek, 1 października o godz. 15.30 w Auditorium Novum PWSZ na ul. P. Skargi 14 a.

Szczegółowy harmonogram oraz warunki uczestnictwa są do pobrania na stronie http://www.pwsz.com.pl/

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Egzamin ósmoklasisty w PSP nr 15

Wędkarska przygoda

Miasto broni strażników

Zdolni nagrodzeni

Pożegnanie "Jarzębinek"

Bezpieczeństwo w wakacje

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Przeszkadzała mu wiata