Niedziela, 12 maja
Imieniny: Dominika, Pankracego
Czytających: 4812
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Zalety stosowania kurkumy – jakie ma właściwości?

Sobota, 18 listopada 2023, 6:31
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Zalety stosowania kurkumy – jakie ma właściwości?
Fot. użyczone
Kurkuma jest znana jako przyprawa indyjska, ale nie każdy zapewne wie, że ma ona wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Należy do rodziny imbirowatych i jest określana mianem żółtego korzenia. W Azji Południowo–Wschodniej i Indiach traktowana jest jako roślina święta i stosuje się ją tam od ponad 500 lat. To ważny składnik diety ajurwedyjskiej i jest również stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej.

Zdrowie zawarte w kurkumie

Korzeń kurkumy przypomina korzeń imbiru, jednak jest on bardziej żółty, a za tę barwę odpowiedzialna jest kurkumina, którą wykorzystuje się także do barwienia papieru, tekstyliów czy maści. Kurkumę uprawia się w Azji Południowej, a także w krajach tropikalnych ze względu na ciepło, słońce i suchą glebę. Do uprawy konieczna jest też wysoka wilgotność. Korzeń kurkumy nazywany jest przyprawą życia, gdyż zawiera wiele witamin i minerałów. Znajdują się w nim także olejki eteryczne i kurkumina, która nie jest odpowiedzialna jedynie na intensywny kolor. 

Właściwości zdrowotne korzenia kurkumy

Kurkuma ma wiele cennych składników, które działają:
• przeciwzapalnie,
• antybakteryjnie,
• detoksykująco.

Regularne spożycie kurkumy łagodzi stany zapalne, począwszy od chorób zwyrodnieniowych stawów i reumatyzmu, a skończywszy na zapaleniu żołądka i jelit. Jest to też znakomity środek przeciw przeziębieniom. Przyspiesza regenerację mięśni, pomaga przy drobnych skaleczeniach i oparzeniach, a także może być stosowana przy ugryzieniach owadów.

Zawarte w kurkumie składniki zwalczają wolne rodniki, zapobiegają powstawaniu zakrzepów i wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego. Pobudza także trawienie, łagodzi wzdęcia, stymuluje produkcję soku żołądkowego, ale też zwalcza toksyny w organizmie. Szerokie spektrum działania kurkumy jest doceniane przez mieszkańców Azji od setek lat. Przeprowadzono sporo eksperymentów i badań, które wykazują, że kurkumina może hamować rozwój komórek nowotworowych, a także przyspieszać ich śmierć. 

Kurkuma jako środek odchudzający

Utrzymanie pięknej sylwetki w obecnych czasach wymaga poświęceń. W kurkumie zawartych jest kilka cennych składników, które pomagają zapobiegać powstawaniu tłuszczu, a nawet mogą go rozkładać. Regularne spożywanie kurkumy może zatem pomóc w utracie wagi. W korzeniu zawartych jest wiele substancji gorzkich, które pobudzają produkcję żółci, pomagają oczyszczać organizm z toksyn, a także przyspieszają trawienie tłuszczu. Substancje te zapewniają również długotrwałe uczucie sytości, a więc można uniknąć napadów głodu. Problemy z nadwagą pojawiają się często u osób z zaburzeniami metabolicznymi, a te wywoływane są zazwyczaj przez stany zapalne. Kurkumina wykazuje działanie przeciwzapalne, a więc pozytywnie wpływa na utratę wagi. Dodatkowo reguluje metabolizm i przyspiesza spalanie kalorii. 

Jak stosować kurkumę?

Większa dawka kurkumy jest dość gorzka, a więc najlepiej stosować ją małymi dawkami, ale częściej. Można ją dodawać do herbaty lub do gotowania w postaci korzenia lub proszku. W przypadku problemów zdrowotnych najlepiej stosować skoncentrowaną formę kurkumy, którą można kupić w postaci tabletek, lub kapsułek. Dziennie zalecane jest spożycie od 1 do 3 g proszku z suszonego korzenia lub świeżego posiekanego, a w przypadku ekstraktu od 1,2 do 1,8 g. Kurkumę w proszku czy w kapsułkach możesz kupić w sklepie https://www.izielnik.pl/kurkuma

Czy każdy może spożywać kurkumę?

Skutki uboczne stosowania kurkumy są bardzo rzadko spotykane i nawet bardzo duże spożycie w długim okresie nie wpływa negatywnie na organizm. Nadmierne przyjmowanie kurkumy może powodować suchość w jamie ustnej, a czasami ból brzucha lub nudności. Jeśli ktoś ma wrażliwy żołądek, to nie powinien zażywać kurkumy na czczo. Osoby z chorobami wątroby i kamieniami żółciowymi powinny zrezygnować z tego środka i to samo dotyczy kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Niekiedy występują interakcje z lekami przeciwnowotworowymi, dlatego w przypadku terapeutycznego stosowania należy się najpierw skonsultować z lekarzem.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
2
67%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group