MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Zabytkowy wagon z Wałbrzycha odkopany

Wiadomości: Wałbrzych/Jaworzyna Śląska
Środa, 23 września 2015, 16:50
Aktualizacja: Czwartek, 24 września 2015, 8:58
Autor: Łukasz Romaniecki/opr. red.
Fot. nadesłał Łukasz Romaniecki
Zabytkowy wagon z Wałbrzycha dotarł do Jaworzyny Śląskiej na gminną bocznicę Jaworzyna Śląska – Pastuchów. Wagon został zbudowany w roku 1904.

W dniu 17.09. w godzinach porannych członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej wraz z innymi wolontariuszami rozpoczęli akcję związaną z przemieszczeniem wagonu z ulicy Nowy Dom na ulicę Marii Skłodowskiej Curie. Na kilka tygodni przed planowanym przewozem wagonu SMKJ przygotowało teren poprzez wykoszenie roślinności oraz wyburzenie betonowych postumentów, na, których znajdował się wagon.

Operacja przestawienia wagonu na ulicę Marii Skłodowskiej Curie była najtrudniejszym etapem, ponieważ wagon trzeba było przeciągnąć po ziemi, a następnie obrócić o dziewięćdziesiąt stopni by ostatecznie przepchać pod wiaduktem kolejowym linii Wałbrzych Główny – Kłodzko Główne. Ten etap zadania bardzo ułatwiła firma Carson – TT z Wałbrzycha, która dysponuje ciężkim holownikiem drogowym.

Ustawienie pod wiadukt było prostym zadaniem w porównaniu z przeciągnięciem wagonu pod wiaduktem kolejowym. Wiadukt ma
wysokość 3.50 meta zaś wagon 3.80 metra. Różnicę tą pokonano wykonując ręcznie podkop w nawierzchni drogowej. W dniu 18.09. w godzinach rannych uniesiono wagon dźwigiem samochodowym, a następnie załadowano na lawetę niskopodwoziową. Rozładunek wagonu odbył się na ulicy Ceglanej w Jaworzynie Śląskiej.

Wagon, jak wynika z uzyskanych informacji od działkowców, został postawiony na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych ROD „Zacisze” w roku 1978. Wstawienie odbyło się z nieistniejącego dziś drugiego toru linii Wałbrzych Główny – Kłodzko Główne przy użyciu dźwigu kolejowego. Przeznaczenie wagonu to miejsce noclegowe dla gości i rodzin działkowców, którzy korzystali z Sali działkowca przy okazji różnych imprez orgaznizowanych przez działkowców. Od roku 2004 wagon przestał pełnić swoja pierwotną rolę.

W roku 2014 Stowarzyszenie zainteresowało się wagonem, który jak na obecne czasy jest w dość dobrym stanie. Prowadzone rozmowy z Zarządem ROD „Zacisze” przyniosły rezultaty, a wagon w roku 2015 sprzedano SMKJ za symboliczną kwotę. Wałbrzyszak, bo tak jest nazywany jest pozbawiony układu cięgłowo – zderzakowego oraz układu hamulcowego i podciągów. Nie jest to problemem, ponieważ w wyniku przypadkowego odkrycia znaleziono w Polsce taki sam wagon z przebudowanym nadwoziem. Podwozie jest zachowane w stanie nienaruszonym, a obecny właściciel zezwolił na demontaż w/w elementów.

Wnętrze wagonu jest oryginalnie zachowane, brakuje jedynie ławek i półek bagażowych. Dla potrzeb działkowców przejście pomiędzy przedziałami zakryto dzieląc wagon na dwie nierówne części. Zachował się również przedział WC. Stowarzyszenie dotarło do fabrycznych rysunków wagonu oraz producenta, którego jest firma StEG Simmering Austria. Wagon został zbudowany w roku 1904.

Stowarzyszenie dziękuje firmie Carson – TT z Wałbrzycha za pomoc w przestawieniu wagonu, Fundacji Grupy PKP za sfinansowanie kosztówdźwigu. Podziękowania dla kolegów Miłośników Kolei z Zielonej Góry za pomoc w transporcie oraz firmie Płaczek.

Stowarzyszenie zwraca się do wszystkich firm i instytucji o wsparcie organizacji przy pracach remontowych posiadanego taboru. Na dzień dzisiejszy na gminnej bocznicy Jaworzyna Śląska – Pastuchów jest łącznie 11 sztuk wagonów, z czego trzy to wagony osobowe. Sa również cztery lokomotywy spalinowe oraz drezyna motorowa. Stowarzyszenie działania realizuje wyłącznie z własnych funduszy, co przy zaledwie czteroosobowym zespole nie jest rzeczą łatwą.

Foto nadesłał: Łukasz Romaniecki - Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej/
Tekst: Łukasz Romaniecki/opr.red.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most już otwarty

Nadal bez oświetlenia

Modernizują Cieszów

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 24-09-2015 9:45
Kiedy w takim razie stowarzyszenie zapłaci za uszkodzony odcinek nawierzchni asfaltu? Od wiaduktu został uszkodzony początkowy odcinek asfaltu, został on pocięty przez wagon.
~stefan 24-09-2015 12:17
czepiasz się!. Ta droga uszkodzona jest od dawna.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radny straci mandat?

Wakacyjne atrakcje

Wszczęli poszukiwania

Inkubator do końca roku

Ostatni turniej