Szklarska Poręba, Jakuszyce: XXXIV Bieg Piastów za nami

Niedziela, 7 marca 2010, 21:54
Aktualizacja: 22:53
Autor: arec / ft
Na Polanie Jakuszyckiej rozegrany został XXXIV Bieg Piastów. Zawodnicy różnej narodowości i w różnym wieku, od przedszkolaka po doświadczonych weteranów, amatorzy i zawodowcy, stanęli na starcie tej niezwykle popularnej imprezy. W biegu wziął udział m.in. Andrus Ansip, premier Estonii. Startowali oczywiście także wałbrzyscy sportowcy.

Impreza rozpoczęła się najważniejszym biegiem na dystansie 50 kilometrów techniką klasyczną. Jako pierwszy dojechał do mety Petr Novak, uzyskując czas 2:12.35 godz. Tuż za nim znaleźli się Dan Slechta i Miroslav Janosec. Najszybszy z Polaków był Bogusław Gracz z LKS-u Poroniec, który do mety dojechał jako szósty. Najszybszy z wałbrzyszan Marian Myjak zajął 143 pozycję.

Wśród Pań najlepsze były również Czeszki. Zwyciężyła olimpijka Kamila Rajdlova z czasem 2:23.58. Druga dobiegła Klara Moravcova. Najlepsza z Polek Agnieszka Szymańczak z Wilkowic znalazła się na trzeciej pozycji.

W czasie gdy zawodnicy biegnący na 50 kilometrów dojeżdżali do mety wystartował kolejny bieg techniką klasyczną na 26 kilometrów. Tu również zwyciężali sąsiedzi z za południowej granicy. Wśród mężczyzn wygrał Jiri Rocarek z czasem 1:14.28. Drugi był Polak Sebastian Gazurek z Jaworzynki. Trzecie miejsce zajął Niemiec Christian Otto. Najszybszy z wałbrzyszan tym razem uplasował się na 128 miejscu. 16 był natomiast czarnoborzanin Waldemar Poręba.

Wśród kobiet pierwsza na mecie zameldowała się Czeszka Beata Kawulokova z czasem 1:35.39. Za nią uplasowały się Antje Munchow i Marina Petruk. Na czwartym miejscu dojechała jeleniogórzanka Karolina Maruszczak. Dobre 17 miejsce zajęła wałbrzyszanka Barbara Figiel.

W drugim dniu Biegu Piastów odbyły się wyścigi na dystansie 50 i 30 kilometrów techniką dowolną. Wśród Panów na dłuższym dystansie wygrał Jiri Rocarek, ten sam zawodnik, który w sobotę zwyciężył w biegu na 26 kilometrów techniką klasyczną. Za zwycięskim Czechem uplasowali się: jego rodak Jiri Pliska oraz Niemiec Markus Keplinger. Najszybszy z biegaczy z naszego regionu Adam Cabała z Czarnego Boru uplasował się na 42 miejscu.

Rywalizację pań wygrała Rosjanka Marina Petruk przed Czeszką Lucie Vavruskovą i Agatą Bednarz, reprezentującą Stany Zjednoczone. Najszybsza z Polek Małgorzata Eliasińska z Krakowa była dopiero na 19 pozycji.

W biegu na 30 kilometrów wśród mężczyzn zwyciężył kolejny z Czechów Ales Razym. Za nim uplasowali się jego rodacy Dusan Kozisek i Dan Slechta. Najlepszy z Polaków Bogusław Gracz był czwarty, natomiast narciarz z Mieroszowa Krzysztof Jaszak uplasował się na 27 pozycji.

Rywalizację pań wygrała Helena Rejzkova, reprezentująca Niemcy przed Czeszkami Michaelą Maresovą i Radką Tkacikovą. Czwarta była Polka Karolina Mrowca. Izabela Malinowska z Czarnego Boru dojechała do mety na 20 miejscu.