Czytających: 4044

Wałbrzych: Wytrwały Hałgas

Wtorek, 10 września 2013, 13:19
Aktualizacja: 13:19
W niedzielę 1 września jeden z najtrudniejszych biegów górskich na świecie ukończył Paweł Hałgas.

Ultra Trail du Mont Blanc wiedzie przez 3 kraje – Francję, Włochy i Szwajcarię. Na starcie w malowniczej miejscowości Chamonix pojawiło się ok. 2300 zawodników, którzy w regulaminowym czasie 46 godzin mieli do pokonania 168 km. Niestety, nie wszystkim z nich się to udało. Morderczy wysiłek, strome podbiegi i zbiegi oraz brak snu, mogą wykończyć nawet najbardziej przygotowanych zawodników.

Paweł Hałgas, który swoją przygodę z bieganiem rozpoczął około 4 lata temu i ma za sobą kilka startów w biegach na dystansie ultramaratońskim, pokonał trasę w 42 godziny i 11 minut stając się tym samym pierwszym wałbrzyszaninem w historii, który pokonał własne słabości w biegu UTMB. Warto wspomnieć, że w poprzednich latach z powodu niekorzystnych warunków pogodowych trasa była skracana i dopiero teraz, w 2013 roku, organizatorzy zdecydowali się zachować pierwotny dystans zawodów – 168 km. Bieg wygrał francuz – Xavier Thevenard , który ustanowił w tym roku nowy rekord trasy.

Paweł Hałgas, mimo ukończenia tak prestiżowego biegu, co wiązało się z niemałym wysiłkiem, nie zwalnia tempa. Już tydzień później Hałgas 8 września stanął na trasie Półmaratonu w Pile, który „rekreacyjnie” ukończył w czasie 1:46:05. Wałbrzyszanin w najbliższym czasie planuje start w Maratonie Berlińskim, który odbędzie się 29 września.