MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 29 maja
im. Magdaleny, Urszuli

Wypłacą pierwsze "trzynastki"

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Wtorek, 31 marca 2020, 12:29
Aktualizacja: Środa, 1 kwietnia 2020, 7:59
Autor: red
Fot. archiwum
ZUS przesłał już pierwsze wypłaty na konta. Trafiają do seniorów razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe roczne świadczenia pieniężne ok. 9 mln osobom. Na Dolnym Śląsku „trzynastki” dostanie 682 250 osób. W tym 275 tysięcy mieszkańców dawnego województwa wrocławskiego, 249 tys. mieszkańców dawnego województwa wałbrzyskiego i 158 tys. mieszkańców dawnego województwa legnickiego.

Dodatkowa trzynasta wypłata przysługuje osobom uprawnionym m.in. do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały, co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.
- Wszystkie te osoby dostaną dodatkowa wypłatę, jeśli 31 marca miały prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie im niestety przysługiwać – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka uspokaja wszystkich świadczeniobiorców, że emerytury i renty są przez ZUS wypłacane na czas. Tak samo jest w przypadku dodatkowego świadczenie, czyli tzw. „trzynastki”, która wynosi 1200 złotych brutto, czyli 981 zł „na rękę”. Pierwsze trzynastki pojawią się na kontach emerytów już jutro, czyli pierwszego kwietnia - zapewnia.

Żeby dostać tą dodatkową wypłatę nie trzeba nic robić, gdyż jest ono wypłacone wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład, jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto. ZUS wypłaci tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS w regionie jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet, jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

Twoja reakcja na artykuł?

8
53%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
40%
Przeraża

Czytaj również

Co słychać w Wałbrzychu?

Budżet na plusie

Wałbrzych Centrum

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Plastikowy rozum 31-03-2020 16:26
I co krzykacze? Ten zły ZUS i paskudny PIS wypłaca. To nawet PZPR tego nie robiła a jak piniendzy nie było i miało nie być to 13 ki s ły tylko po cichu dla swoich.
~Asia 31-03-2020 16:50
do: ~Plastikowy rozum (16:26)
Masz u mnie piwo i nie tylko.
~Trzynastka pechowa 31-03-2020 17:46
do: ~Plastikowy rozum (16:26)
Co z tego a ceny jakie wszystkiego, dzisiaj przez to szpitale są w kiepskim stanie nawet na maseczki nie mają ! Zabrać szpitalom żeby umierali ludzie i dać 13... No kuźwa interes. Będzie akurat na trumnę jak znalazł, bo na cały pogrzeb to chyba mało.
~ 31-03-2020 19:20
do: ~Trzynastka pechowa (17:46)
Zabrali szpitalom żeby umierali ludzie... to poważne stwierdzenie(oskarżenie). Czy twój chory łeb zdaje sobie z tego sprawę?😁 Za taki hejt powinieneś dostać odsiadkę.
~Chory 31-03-2020 22:29
do: ~ (19:20)
To pytam się gdzie są pieniądze na służbę zdrowia ? kto je przepił że szpitale nie mają pieniędzy na nic ! 5 lat rządzi PiS i nagle wszystko jest niefinansowane, nagle wszystkiego brakuje. Czemu wcześniej niczego nie brakowało jak była epidemia świńskiej grypy i wtedy zmarło ponad 100 osób w Polsce.
~jesteś chory na łeb 1-04-2020 9:10
do: ~Chory (22:29)
Jesteś psychicznie chorym człowiekiem! Nie było epidemii świńskiej grypy w Polsce, były przypadki zachorowań w tym przypadki śmiertelne. Jak możesz pusty łbie porównywać tamtą sytuację to dzisiejszej?? Teraz trwa PANDEMIA!!! Rozumiesz to słowo??? Pisanie i powielanie że wszystkiego brakuje jest zwykłym hejtem. Powinno się ciebie zamknąć.
~Radek 30-04-2020 8:42
do: ~Trzynastka pechowa (17:46)
Zasadą pisania tekstu jest to że najpierw się myśli a następnie pisze,nigdy odwrotnie.Proponuje zatem abyś zamiast idiotycznego hejtu,zupełnie zresztą niepotrzebnego i nieskutecznego, który tak naprawdę obnaża twój brak wiedzy zasięgnął informacji kto odpowiada za funkcjonowanie poszczególnych szpitali. Jeżeli mogę coś doradzić to wykorzystuj internet do pogłębiania wiedzy,szukania faktów a nie mitów.Nie traktuj internetu jak źródło rozładowywania twoich frustracji,napięć bądź tępego hejtowania.W takich przypadkach pomaga ubranie dresu,wygodnego obuwia i dobry bieg czyli trochę wysiłku fizycznego.Spokoju i opanowania z całego serducha życzę.
~ 1-04-2020 17:21
do: ~Plastikowy rozum (16:26)
Nie wypłaca z własnej kieszeni. Te trzynastki i pięćset plus są wypłacane z podatków pracujących. PIS zamiast korzystając z chwilowej dobrej koniunktury zadbać o całe społeczeństwo ( choćby normalna kwota wolna od podatku) dba tylko o część społeczeństwa kosztem reszty.
~HAZAEL 2-04-2020 10:43
do: ~Plastikowy rozum (16:26)
Można polegać na użytecznych głupcach na tym forum. Wydaje się wszystkie zaskurniaki w ramach wyborów 10 maja. Gospodarka stoi, kwiecień pierwsi bezrobotni pojawią się w urzędach po zasiłek, a Pisowscy debile dążą do wyborów. Myślę, że nikt rozumny przy urnach wyborczych się nie pojawi prócz wyborców PiSu. Zagłosują i jak mówi Intelektualista z Żoliborza mogą umierać. Ps. Jeszcze jedna data wyznawców PiSu czeka 10 kwietnia i "GODNE OBCHODY ROCZNICY". Myślę,że rząd z PiSu stanie na wysokości zadania. A jak nie to zawiadamiam prokurturę ,że olali największego prezydenta wszechczasów........ Bo wrak samolotu już na pewno wrócił .......
~Radek 30-04-2020 9:18
do: ~HAZAEL (10:43)
Mój Boże,jaki tym musisz być głęboko poraniony na psychice,ile musi być w tobie złości i frustracji,agresji.Jak ty w ogóle żyjesz? Jak funkcjonujesz w stanie permanentnej nienawiści i złości.Któryś raz z przerażeniem w oczach czytam twoje wpisy i w każdym niebywała,niekontrolowana agresja,złość frustracja. Zastanawiam się tylko po co sam sobie to robisz?Czy to rodzaj jakiegoś masochizmu czy jakaś autodestrukcja?Przecież normalny,zdrowy psychicznie człowiek nie robi sobie sam takiej psychicznej krzywdy.Jeżeli popełniając takie wpisy czujesz się bardziej dowartościowany bądź to ciągłe plucie jadem,obrażanie innych daje ci jakiś rodzaj satysfakcji i samozadowolenia to powiem ci że to droga donikąd,ślepa uliczka,bo w pewnym momencie może okazać się że internet przestanie ci wystarczać,że to za mało aby zaspokoić narastającą złość i frustrację. Wtedy zapragniesz zaspokojenia swoich złości i frustracji w sposób bardziej namacalny i wtedy tak naprawdę staniesz się niebezpieczny zarówno dla siebie jak i dla innych.Teraz budzisz jedynie politowanie i współczucie,ale jak twoja psychika zareaguje na to permanentne i systematyczne jej katowanie za tydzień,miesiąc,rok,w którym kierunku pójdzie twoja niepohamowana i niczym nie skrępowana agresja,tego nie wie nikt.Wypada mi jedynie współczuć twojej rodzinie,bo lekko z tobą nie mają.
~Trzynastka pechowa 31-03-2020 17:52
Tak w ogóle po liczbach widać że najwięcej tu jest emerytów i rencistów w Wałbrzychu. Co 2 Wałbrzyszanin i powiatowy mieszkaniec to emeryt i rencista. Jak to wszystko ma funkcjonować.
~DSW 31-03-2020 20:12
Szpitalom nie dali bo Duda wolal na media miliony rzucic,aby teraz mogla tvp mydlic oczy ciemniakom jak to super sobie radza z koronawirusem i nic nikomu nie brakuje i wogole,ze mozna nawet isc na wybory.
~Morro 1-04-2020 11:49
jak nie będą zabierali podatku od emerytury to 13-stka będzie co miesiąc

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

25 lat MCK

Więcej ludzi w autobusach

Szkoły nadal zamknięte

Co przeszkadza mieszkańcom?

Prawdziwa ewolucja