MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 29 maja
im. Magdaleny, Urszuli

Wypalanie traw

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 8 kwietnia 2020, 7:37
Aktualizacja: Czwartek, 9 kwietnia 2020, 9:30
Autor: red.
Fot. red.
Co roku na wiosnę powraca temat wypalania traw. Pomimo apeli różnych służb, pomimo urzędowych zakazów, pomimo grożących kar problem niestety nie znika, a łąki, pastwiska, nieużytki rolne nadal są na naszych terenach wypalane.

Należy zdecydowanie podkreślić, że wypalanie traw stanowi bardzo duże zagrożenie - niekontrolowane pożary mogą skutkować znacznymi stratami materialnymi, jeżeli ogień przeniesie się na las, sad, torfowisko, czy zabudowania gospodarcze lub mieszkalne. Tego typu pożary stanową też spore zagrożenie dla zdrowia a nawet życia ludzi i zwierząt.

Zagrożenie to w mniejszym stopniu dotyczy zwierząt domowych i hodowlanych, natomiast w bardzo dużym zwierząt dzikich, takich jak drobne ssaki: na przykład jeże które niejednokrotnie nie mają żadnej możliwości opuszczenia terenu zajętego ogniem i masowo giną w płomieniach. Problem ten dotyczy też ptaków, które pozakładały już gniazda oraz gadów, płazów i owadów.

Straty w faunie i florze, degradacja ekosystemu, zniszczenie niezbędnej materii organicznej, tworzenie się szkodliwych związków - to jedyne efekty wypalania traw. Efekty wysoce niepożądane, dlatego też służby leśne, policja, straż pożarna, organizacje proekologiczne apelują o niewypalanie traw, a w razie zauważenia pożaru o jak najszybszy kontakt z odpowiednimi służbami.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
60%
Złości
3
30%
Przeraża

Czytaj również

Wałbrzych Centrum

Co słychać w Wałbrzychu?

Dwa oblicza spływu Dunajcem

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~yes 8-04-2020 10:34
Durni mamy co niemiara.
~maciej boryna 8-04-2020 11:03
artykuł tendencyjny. Gleba po wypaleniu trawy jest użyźniona, natomiast jeśli jakieś zwierzęta, które są mobilne nie zdążą uciec, to znaczy, że zgodnie z zasadą doboru naturalnego, powinny być zastąpione szybszymi. Poza tym wypalanie traw niszczy kleszcze, plagę współczesności, rozsiewające boreliozę. Ekosystem po pożarze zawsze odradzał się silniejszy. To napędzało życie na ziemi od zawsze.
~;-p 8-04-2020 13:34
do: ~maciej boryna (11:03)
Bredzisz! Po wypaleniu gleba jest wyjałowiona, bo z ogniem idą liczne składniki mineralne, które wpływają na jej żyzność. Wypalanie to pokutujący w ciemnym rolniku zabobon, który wynika z skrajnej głupoty: oto już dawno zauważono, że popiół ma właściwości korzystne dla gleby, bo to jest po prostu węgiel dość czysty chemicznie. Więc świadomi, przy braku innych nawozów, sypali popiół na pola. Cymbał natomiast jeden czy drugi, nie rozumiejąc w czym rzecz, doszedł do wniosku, że on usprawni pomysł: "zrobi" popiół od razu na polu... No i tak powstała ta okrutna brednia rolnicza, a co najgorsze - chłopy od pługa to często jest poziom intelektu woła pociągowego, więc mu nie wytłumaczysz, nie przekonasz. Bo on wie lepiej, bo oćec tak robili, dziad tak robili, pradziad tak samo - więc on też tak bedzie!
~maciej boryna 8-04-2020 17:41
do: ~;-p (13:34)
niestety nie zgadzam się z tą oceną niepopartą badaniami naukowymi. Za dużo w niej zwrotów "cymbał", "zabobon","brednia", a za mało "badania", "statystyki", "źródła naukowe". Autor oceny musiał być podniecony w trakcie pisania jej. Zakaz palenia trawy jest efektem działania lobby strażackiego, które widzi w nim źródło pracy dla junaków z OHP oraz lobby Greenpeacowego, które roztkliwia się nad każdym żuczkiem, pająkiem czy świerkiem.
~psychiatra z zakładu 8-04-2020 19:32
do: ~maciej boryna (17:41)
Maciek a ty co robisz na forum? Przecież masz zabroniony dostęp do internetu!!
~Micheł 9-04-2020 14:50
do: ~psychiatra z zakładu (19:32)
Spokojnie, pewnie znowu zaślini klawiaturę i będzie spokój na jakiś tydzień.
~Micheł 9-04-2020 13:03
do: ~maciej boryna (11:03)
Tak samo po strzelaninie w mieście; ludzie nieodporni na pociski umierają, to jest zwykła selekcja naturalna. Pozbywamy się tłoku, a przy okazji zwłoki pomogą użyźnić skwerki oraz nakarmić szczury i gołębie... 90% ludzi tutaj dostawało z biologii marne tróje a teraz jak przychodzi napisać komentarz to każdy jest albo ekologiem albo epidemiologiem bo zobaczył dwa filmiki na youtubie.
~bawara 8-04-2020 21:33
uwagi na przenoszone przez kleszcze choroby, które można porownač do koronawirusa pod kątem praktycznego braku możliwosci wyleczenia, oraz masowosci wystepowania tego pajeczaka w trawach , łąki i wszelkie trawiaste nieużytki powinny być bezwzględnie wypalane pod nadzorem straży p-poż, kiedyś gdy nie było zakazu wypalania nie było również kleszczy i tyle w temacie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wałbrzych się otwiera

Wybiorą Miss

Kwiaty dla medyków

Szkoły nadal zamknięte

Przedszkola od połowy maja?