MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Wybory parlamentarne tuż tuż…

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Poniedziałek, 27 lipca 2015, 7:30
Aktualizacja: 12:23
Autor: opr. PAW
Fot. red.
Do wyborów parlamentarnych pozostało niewiele czasu. Większość ugrupowań tworzy swoje listy wyborcze. My zastanawiamy się, kto w poszczególnych ugrupowaniach znajdzie się na czele tych list.

O prawdopodobnym starcie ministra Tomasza Siemoniaka z numerem 1 z listy Platformy Obywatelskiej już pisaliśmy. Do obecnego Sejmu z PO z naszego okręgu weszło 5 osób – Katarzyna Mrzygłocka, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Tomasz Smolarz, Monika Wielichowska i Jakub Szulc. W trakcie kadencji Szulca i Smolarza zastąpili Robert Jagła i Teresa Świło. Z wyników sondażowych wynika, że w tegorocznych wyborach PO będzie niezmiernie ciężko powtórzyć ten wynik. Mrzygłocka, Jagła, Kołacz-Leszczyńska, Świło, Wielichowska raczej wystartują. Niektórzy mówią, że wojewoda Smolarz także ma chrapkę na ponowny start. Rywalizacja zatem będzie ciekawa…

PiS wprowadził w 2011 roku do Sejmu dwoje posłów z naszego regionu, a mianowicie Annę Zalewską i Andrzeja Dąbrowskiego. Dąbrowski raczej nie ma co liczyć na ponowny start, ale Anna Zalewska ma bardzo duże szanse na ponowny wybór, bowiem ostatnio uaktywniła się w mediach, a jej pozycja w PiS-ie zdecydowanie wzrosła. Kto jeszcze będzie się z listy PiS-u ubiegać o wejście do Sejmu? W poprzednich wyborach parlamentarnych niewiele zabrakło Waldemarowi Wiązowskiemu i Kamilowi Zielińskiemu, ale bardziej prawdopodobny jest start nowych osób.

Ruch Palikota, który później przeobraził się w Twój Ruch, reprezentowała w Sejmie Jadwiga Szymiec-Raczyńska, która jednak zmieniła później barwy partyjne i wzmocniła szeregi PSL-u. Twój Ruch ma w tej chwili bardzo słabą pozycję i żadne sondaże nie wskazują, by udało mu się wejść do nowego parlamentu, choć bardziej prawdopodobny wydaje się wspólny start tego ugrupowania z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. SLD, który jeszcze całkiem niedawno w Wałbrzychu i okolicy miał bardzo mocną pozycję, ostatnio nie potwierdza tego trendu. W radzie miasta Wałbrzycha SLD nie ma swojego przedstawiciela. Kto zatem zapełni listy ze strony SLD? Być może na start zdecyduje się szef wałbrzyskich struktur Szymon Heretyk, a także niezniszczalny Marek Dyduch? A może do polityki postarają się powrócić Mirosław Lubiński lub Robert Ławski? Innych potencjalnych kandydatów, którzy cieszą się dużą popularnością, jakoś nie widać…

PSL w 2011 roku nie zdobył żadnego mandatu z naszego okręgu, a najbliżej osiągnięcia tego celu był Ryszard Niebieszczański. W tegorocznych wyborach liderem ma być Stanisław Longawa. Mówiło się, że z jedynką wystartuje starosta wałbrzyski Jacek Cichura, ale w wywiadzie dla jednej z telewizji regionalnych, szef PSL-u w regionie Piotr Zimnicki, zapewniał, że liderem będzie Longawa. PSL wystawi m.in. Stanisława Janora, wiceprzewodniczącego rady powiatu, prawniczkę Annę Zieleń, Łukasza Mikołajczyka, Marka Detynę, Dorotę Skibską.

Tak więc jak widać wciąż pozostaje wiele niewiadomych w poszczególnych ugrupowaniach. Z tygodnia na tydzień tych niewiadomych powinno być coraz mniej.

Czytaj również

Ostatnia prosta

Odkryj Dolny Śląsk

Bogata kartoteka

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~ 26-07-2015 16:34
Z PIS powinni startować Beata Mucha, Cezary Kuriata, Giovanni Roman. Z PO mógł by jeszcze Marek Rząsowski. Z SLD na pewno duże poparcie uzyskałby Marek Dyduch. Z PSL pan Ziembicki. Taka reprezentacja wzmocniła by Wałbrzych w Sejmie
~? 26-07-2015 16:53
Z PiS mogą startować Pilchowski i Kuriata lub Kolubka.
~Jerzy Jacek Pilchowski 26-07-2015 17:17
Z PO jedynką ma podobno być "helicopter" czyli aktualny minister obrony narodowej wsławiony ostatnio obroną francuskich interesów. Możliwy jest też start tego menela co żebrał na "waciki". Szełemej nie zdecydował się na start gdyż w razie wygranej PiS przysłał by tu komisarza który zrobił by audit i ... i Szełemej stracił by chyba imunitet oraz musiał wydać dużo kasy na adwokatów.
~olo 26-07-2015 17:22
szkoda ze Romek nie startuje on się nadaje ma 2gie miejsce w kraju POd względem zadłużania Lemingi sie radują bo kible za pół miliona Romki remontują
~cygan 26-07-2015 20:19
Dyduch jest z Wrocławia i chyba stamtąd będzie uderzał, o ile w ogóle będzie startował i o ile w ogóle SLD przekroczy próg i dostanie się do sejmu.
~Piskorz 26-07-2015 21:11
Jak na razie postawy polityczne społeczeństwa polskiego kształtują środki masowego przekazu. To głównie TV ma bardzo duży wpływ na to, jak zagłosuje większość wyborców. Ponieważ wiodące stacje TV są we władaniu zagranicznych właścicieli, to oni decydują o układzie programów informacyjnych i o tym co, i jak ma być przekazane telewidzom. Jest wyraźnie widoczne, które partie są preferowane z sugestią na które należy oddać głos. Ta nierówna walka polityczna powoduje, że podstawy demokracji zostają zachwiane i Polacy skazani są na wieloletnie rządy sprawowane przez te same osoby, a już bardzo dawno stwierdzono, że każda władza się deprawuje bo to tylko kwestia czasu i pieniędzy. Widać to doskonale u Posłów PO, porównując ich zaangażowanie w ciągu całej kadencji, oraz w okresie kampanii wyborc
~nosferatu do olo 27-07-2015 9:01
Użyłeś słowa leming. Hmmm, dla mnie leming to bohater gry komputerowej z początku lat '90, czyli z czasów w których wchodziłem w pełnoletność, a Ty z pewnością wchodziłeś wyprostowany pod szafę. Prawaki, prawdziwi Polacy i patryjoci, miłosierni katolicy z lubością używają słowa "lemning", oznacza one, sumę wszystkich ich lęków, czyli to, co osiągnąć by chcieli, ale z powodu kompleksów, tudzież ograniczeń intelektualnych, osiągnąć nie są w stanie. Lemnig jest darzony przez "unych" szczerą niechęcią, pogardą i coraz częściej prawdziwą, katolicką nienawiścią. W użyciu jest też określenie lewak. Lewak mieści w sobie to samo co leming, z tym, że jest bardziej okropny. Nie chce mordować gejów, krytykuje biskupów i w ogóle jest wyzwolony. Ja, jako leming i lewak na pewno nie zagłosuję na PiS ;)
~Zawiedziony 27-07-2015 9:13
W imieniu wałbrzyszan składam stanowczy protest. A gdzie miejsce dla naszego Cesarza Romana I. To on powinien być jedynką na liście wyborczej PO. Wybitny prezydent miasta, lekarz, a przed wszystkim finansista i ekonomista. Polski kandydat do nagrody Nobla. Trzeba ogromnej wiedzy ekonomicznej oraz samozaparcia, aby w ciągu kilku lat doprowadzić do astronomiczmego zadłużenia miasta - 471 milionów. To o nim, a także o Starej Kopalni, beda sie uczyć w przyszłości studenci Akademii Ekonomicznych w całej Polsce, jak można marnotrawić publiczny grosz. W dniu jutrzejszym w Wałbrzychu ma gościć premier Kopacz. Ma obiecać 22 miliardy złotych na rewitalizację Wałbrzycha. Aż się boję o twórcze pomysły naszego Cesarza !!!
~hmmm do nosferatu 27-07-2015 10:38
Chyba nie do konca rozumiesz slowo leming. Leming nie wzorem, nie jest czyms do czego kazdy prawicowiec darzy. to raczej okreslenie bezmozgowia, slepej wiary w jedynie sluszna Partie Oszustow. Sekciarska wiara leminga zmusza go do przyjmowania splujek na twarz i udaja ze deszcz pada. Nawet takie fakty leminga jak ranking zadluzenia miast i fakt, ze Walbrzych jest na drgim miejscu w tym rankingu nie zmusi cie do nie glosowania na PO. Dalej swoje wywody leming i tak bedzie rzcal w kiernku opozycji PiSu, zamiast w strone odpowiedzialnych za ten stan. Leming to taki sekciarz z syndromem bitej zony zmanipulowany przez media TVN i Gazety Wyborczej. Nie odejdzie od wojego oprawcy, bo jest przezarty lekiem, ktorym jest karmiony przez PO i media, ze jak odejdzie bedzie gorzej.
~hmmm do nosferatu 27-07-2015 10:43
oprocztego leming jest mamiony propaganda, ze ow leming jest inteligentny, racjonalny, zaradczy, kocha spokoj i milosc... fakt jest taki, ze kazdy polinteligent takie cos lyknie, bo kazdy by chcialby taki byc.... a jak PO karmi idiotow takimi tekstami jak chociaz podczas wyborow prezydenckich racjonalni i radykalni wyborcy, to taki leming w to wierzy... ale czy to ma cos wspolnego z inteligencja? Ja szczerze watpie.
~hmmm do nosferatu 27-07-2015 10:48
A teraz nosferatu chamie kreujacy sie na inteligenta powiem ci co to lewak. Lewak to osoba popierajaca kazde skrajne lewactwo. Malzenstwa gejow, adopcje dzieci przez gejow, lekka pedofilie, seks kazirodczy, swobode w zmianie plci kulturowej ale nie tylko. Uwaza ze stan wojenny byl dobry, Kiszczak i Jaruzelski to mezowie stanu, Powstanie Warszawskie, bylo bledem a Stalin byl naszym wyzwolicielem. Zolnierze Wyklęci to byli faszysci, przestepcy, ktorzy slusznie zasluzyli na kule w potylice. cdn.
~hmmm do nosferatu 27-07-2015 10:51
Lewak jest guru TOLERANCJI, toleruje wszystko, kazde zboczenie, TOLERUJE wszystkich, bialych, czarnych, zoltych , kazdego odmienca... ale ta tolerancja juz nie pozwala im na szacunek do KATOLIKOW. Lewak jako zadeklarowany ateista zna sie na religii chrzescijanskiej lepiej od wierzacych i czesto odwoluje sie do milosci blizniego, ajkoby katolik mial byc tylko i wylacznie pokorny, sluchac lewakow iich atakow na wiare i nadstawiac tylko drugi policzek. Lewak uwaza ze ma monopol na chamstwo, a katolik ma sie tylko pokornie plaszczyc przed krytyka LEWAKA, co sam udowodniles swa wypowiedzia.To jest tak zwany LEWAK. I ja w przeciwienstwie do ciebie nigdy bym sam siebie tak bardzo nie ponizyl nazywajac siebie samego lemingiem czy lewakiem. Bez pozdrowien i glosuj dalej na PO
~ 27-07-2015 11:41
Zamiast Siemoniaka będzie znów ta dama co na Festiwalach Zup bryluje, całą kadencję zasiada w miniówach w ławach sejmowych, czasem przetnie jakąś wstęgę w Walimiu...
~pytajnik 27-07-2015 11:57
A kto z naszego okręgu będzie w Sejmie promować JOW-y?
~ 27-07-2015 12:31
Jowy? Ponoć znana jakaś postać z Wałbrzycha. Czyżby Johny Radyjko?
~hmmm 27-07-2015 13:56
stan aktualny po ponad 10 latach rzadow PO to: Wałbrzych ma MOBRUK, oraz prawie najwiekszy dlug wsrod wszystkich miast w Polsce. Jest za co dziekowac podczas wyborow co nie lemingi?
~hmmm 27-07-2015 13:58
Lemingi.... musicie sie mobilizowac na wybory!! Nie mozecie dopscic do tego, aby ktos w koncu zamknal Mobruk!! Nie mozecie pozwolic aby ktos tu zrobil audyt finansow i w koncu zaczal wyprowadzac miasto z zadluzenia!!! Nie mozecie na to pozwolic!! Mobruk i nasz dlug to nasze dobra narodowe, wiec podczas wyborow lemingi mobilizacja i marszem do glosowania na PO!!! Bo Mobruk ma nas dalej truc, a dug rosnac az do bakructwa!! Ku chwale PO i lemingrodu zwanym Walbrzych!!
~on 27-07-2015 17:03
Pozegnanie romka tuz tuz
~hmmm2 28-07-2015 0:53
Czy to aby nie samo Słonce Peru Donio Donald Tuszczenko obiecał w kampanii UWAGA 150 mln zlotych na UWAGA rewitalizacje.... JA PIERDZIU!!! Jeszcze jednych 150 mln od PO nie przejedlismy, a juz nastepne nam wciskaja... No i co z projektami z budzetu partycypacyjnego? Od kilku lat wygrywaja projekty, ale potem nikt ich nie realizuje. Gdzie kasa, ktora podobno byla na projekty?!? Jak dlugo jeszcze dacie sie oszukiwac?? Macie Mobruk i najbardziej zadluzone miasto w Polsce oraz stek obietnic, juz nawet powtarzajacych sie... i co? dalej zaglosujesz na Partie Oszustow? Jak jeszcze musi cie ta wladza ponizyc?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przyjedzie Duda

Duda w Wałbrzychu

Mniej pacjentów

Trzaskowski zdobył Wałbrzych

Gowin w Wałbrzychu