MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Wszystko, co trzeba wiedzieć o Kindergeld. Jak dostać zasiłek na dziecko w Niemczech?

Wiadomości: Kraj
Niedziela, 5 maja 2019, 11:08
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 maja 2019, 22:15
Autor: red
Fot. użyczone
Rodzice pracujący za zachodnią granicą często zadają sobie pytanie, czy oprócz świadczenia pobieranego w Polsce należy im się również zasiłek niemiecki. W większości przypadków tak, warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które okażą się niezbędne do jego wypłaty. Łatwo bowiem, szczególnie jeśli niezbyt dobrze znamy język i procedury obowiązujące w tym kraju, mimowolnie zrzec się pieniędzy, które tak naprawdę powinniśmy dostać. Na co zatem zwrócić uwagę, składając wniosek o zapomogę na dziecko?

Cały zasiłek czy tylko jego część? To zależy od tego, czy w Polsce też jest pobierany

Przed podjęciem pracy u naszych zachodnich sąsiadów warto zgłosić się do placówki pomocy społecznej. Jedynie w ten sposób udowodnimy, że nie korzystamy ze świadczeń w rodzinnym kraju i będziemy mogli otrzymać pełny zasiłek rodzinny w Niemczech. W przeciwnym razie dostaniemy z niemieckiej Familienkasse decyzję o przyznaniu różnicy w wysokości obu świadczeń. Nie posiadając bowiem pisemnego zaświadczenia, urząd niemiecki ma prawo podejrzewać, że w Polsce jest nam wypłacany zasiłek rodzinny. Finalna kwota okaże więc niższa, a my, zamiast obiecanego dzieciom weekendowego wyjazdu do Tropical Island, będziemy zmuszeni zorganizować piknik w miejskim parku.

Urząd chce mieć pewność, że mieszkamy w Niemczech. Inaczej nie dostaniemy Kindergeld

Według niemieckiego prawa zasiłek na dzieci należy się tylko osobom zameldowanym na terenie kraju. Nie zdziwmy się więc, kiedy zostaniemy poproszeni o dostarczenie umowy najmu, potwierdzenia wpłat czynszu, opłaconych rachunków czy zameldowania. W ten sposób instytucja chce się upewnić, że rzeczywiście jesteśmy mieszkańcami Niemiec. Doświadczenie mówi urzędnikom, że kreatywność osób ubiegających się o zasiłek potrafi być zdumiewająca, dlatego mogą zadawać nam dziwne pytania, na przykład o metraż mieszkania lub liczbę pokoi. Opłaca się zachować spokój i profesjonalizm podczas wizyty w urzędzie, gdyż mogą one przesądzić o przyznaniu nam Kindergeld.

Pełnoletnie dziecko w domu. Czy w takiej sytuacji możemy liczyć na zasiłek?

Niemiecki Kindergeld przysługuje rodzicom dziecka niepełnoletniego. Mówiąc krótko, kiedy nasza pociecha skończy 18 lat, wypłacanie świadczenia zostanie przerwane. Jednakże w sytuacji, gdy dziecko dalej się uczy, jest bezrobotne albo chce w niedługim czasie kontynuować kształcenie, zasiłek przysługuje nadal. W tym przypadku liczmy się z dłuższym oczekiwaniem na rozpatrzenie wniosku, gdyż urząd wnikliwie analizuje, czy rodzicom pełnoletniego potomka przypada w udziale Kindergeld.

Zanim otrzymamy oczekiwany zasiłek, trzeba będzie udowodnić, że mamy do nich prawo. Jeśli czujemy się niepewnie w niemieckich urzędach i mamy obawy dotyczące formalności, dobrze jest poprosić o pomoc profesjonalistów, takich jak firma Atlantis Tax. Pomogą nam zdobyć potrzebną dokumentację oraz wypełnić wnioski, a w efekcie uzyskać niemieckie świadczenie na dziecko.

Twoja reakcja na artykuł?

1
17%
Cieszy
1
17%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
33%
Złości
1
17%
Przeraża

Czytaj również

Uchwała krajobrazowa

Glapiński kończy karierę

Na opiekę wytchnieniową

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Byku 5-05-2019 11:57
Następnym razem napiszcie jak jest z zasiłkami w Bangladeszu
~Asiaaa 5-05-2019 12:36
Przecież my mieszkamy w Polsce a nie w Niemczech. Co nas obchodzi jakiś kindergeld.
~Jan z Gór 5-05-2019 13:39
Tytuł powinien brzmieć "Jak żebrać w Niemczech - poradnik dla początkujących"
~Hydraulik 5-05-2019 19:12
Na zasilaczu w De mogę mieć więcej niż wyksztalceni z Pl np urzędnicy i nauczyciele po 30 latach pracy. Demoludy jak nie wprowadza euro to nie dogonią zachodu
~Graźyna 6-05-2019 17:03
Zasiłek jest wypłacany do 26 roku życia kiedy dziecko się uczy. Ludzie zakochani w Koalicji Europejskiej przekonają obecnych rządzących za 500 +. Ale nie nazywają patologią dzieci które otrzymują zasiłki w Niemczech ,Holandii ,Norwegii czy Anglii. Dziekujemy za ten artykuł bo to pokazuje sposób myślenia przeciwników rzadzacych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowy prezes WSSE

Zapachniało nowością

Petycja do prezydenta

Nagrody artystyczne

Wałbrzych spadł w rankingu