MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wrocław – miasto mostów i krasnali

Wiadomości: Wrocław
Środa, 4 sierpnia 2010, 12:35
Aktualizacja: 12:36
Autor: Dominika Krawczyk
Wrocław warto odwiedzić
Fot. Dominika Krawczyk
Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem i czasem, a chcielibyśmy zobaczyć duże europejskie miasto i poczuć jego niezwykły klimat, warto wybrać się do stolicy Dolnego Śląska. Środek transportu zależy od nas. Samochód, autokar lub pociąg dowiozą nas bezproblemowo do samego centrum, choć nie tak szybko jakbyśmy chcieli....

Wrocław to jedno z najstarszych i największych miast Polski. Jego burzliwa historia znajduje odbicie w architekturze – gotycki Ratusz na rynku, barokowe wnętrze Auli Leopoldyńskiej czy średniowieczny zespół architektury sakralnej Ostrowa Tumskiego, uzupełnione są o budynki wciąż noszące ślady kul z okresu II Wojny Światowej ( zniszczono wtedy prawie 70 % miasta) i nowoczesne zabudowania wokół centrum. Bezsprzecznie jest tu co zwiedzać.

Wrocław jest miastem wielokulturowym, w którym nikogo nie dziwi inny kolor skóry czy dziwaczne ubranie. Wręcz przeciwnie. Nigdzie indziej nie spotkamy takiej mnogości strojów, bo wrocławianie bardzo dbają o swój charakter. Ta elektryzująca mieszanka starego i nowego, uczyniła z tego miasta stolicę kultury. Specyficzny klimat pogłębia wyspiarski charakter – Wrocław leży nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami, które zasilają ją w granicach miasta: Bystrzycą, Oławą, Ślęzą i Widawą, w skutek czego mieszkańcy kluczą pomiędzy ponad 100 mostami i kładkami.

To nie wszystko. Odwiedzających na pewno zachwyci zieleń, której w tym nowoczesnym mieście nie brakuje. Liczne parki, skwery, trawniki i klomby zadowolą nawet najbardziej wymagających. A jeśli mimo tego zatęsknimy za pięknem przyrody, do wyboru mamy założony w XVII wieku Park Szczytnicki, przepiękny Ogród Japoński, Ogród Botaniczny z największą w Polsce kaktusiarnią czy ZOO posiadające ponad pięć tysięcy zwierząt. Wieczorem nie zaszkodzi udać się w okolice Hali Ludowej, obiektu światowego dziedzictwa UNESCO obok którego, na pergoli uruchomiona została w zeszłym roku multimedialna fontanna. Jej ekran wodny to aż 700 m2. Na nim za pomocą laserów, skanerów i fajerwerków wyświetlane są wodne przedstawienia przy akompaniamencie muzyki, gdzie woda tryska na 40 metrów w górę.

We Wrocławiu nie ma problemów z komunikacją miejską nawet późnym wieczorem. Dlatego nocny spacer po mieście może dostarczyć sporo wrażeń, ponieważ wiele obiektów jest specjalnie oświetlonych. Poza tym zawsze można wybrać jeden z licznych klubów, których wybór jest tak duży, że z pewnością każdy meloman znajdzie coś dla siebie. Można udać się do teatru, opery lub na jeden z licznych koncertów, których także tu nie brakuje. W planie wycieczki warto uwzględnić aquapark, który dla wałbrzyszan na pewno wyda się spory – zestaw zjeżdżalni, basen solankowy otwarty na zewnątrz nawet zimą, dzika rzeka i niezliczona ilość jacuzzi, to gwarantowana zabawa dla całej rodziny. Przy wejściu warto zwrócić uwagę na małego krasnala – podobne figurki tropić można w całym mieście. Te niewielkie ludziki wykonują codzienne czynności lub bezczelnie opalają się na chodniku. Chcąc je tropić warto zaopatrzyć się w przewodnik i uważnie patrzeć pod nogi – a może się na jakiegoś natkniemy....

Most Kłódek - http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,1162 ,
Otwarcie Fontanny - http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,1153

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pieniądze dla działkowców

Radni będą głosować w sprawie referendum

Falstart Górnika

Ratują koźlęta

Dyduch z numerem 1

Co ze stadionem?

Kuchciński nie zaszkodził

Uroczyste obchody