MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Wratislavia w Zdrojowym

Wiadomości: Wałbrzych, Szczawno-Zdrój
Piątek, 11 września 2009, 9:14
Aktualizacja: 10:00
Autor: Szela
Olga Pasiecznik
Fot. Szela
Stało się już tradycją, że przynajmniej niektóre koncerty słynnego festiwalu Wraislavia Cantans są prezentowane w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju. W tym roku melomani mieli okazję posłuchać koncertu zatytułowanego “W stronę Bohemii”.

Mało znane, lecz piękne utwory XVIII-wiecznych kompozytorów pochodzących z Pragi zaprezentowała Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jarosława Thiela. Partie wokalne wykonała Olga Pasiecznik, posiadaczka kryształowo czystego sopranu.

Na początek zabrzmiała żywa i pogodna Symfonia Es-dur Antonina Rejchy. Urodzony w Pradze artysta był rówieśnikiem Beethovena, z którym razem pobierał nauki w Bonn. Wiele lat spędził w Paryżu, a jego uczniami byli m.in. Berlioz, Liszt i Gounod. Jest autorem ponad 200 różnych utworów, współcześnie rzadko wykonywanych. Ze znakomitym skutkiem podjął się tego zespół filharmoników wrocławskich, skupionych w Orkiestrze Barokowej.

Jeszcze większej satysfakcji dostarczył słuchaczom świetny występ wybitnie utalentowanej sopranistki, Olgi Pasiecznik. Jej mocny, czysty głos przysporzył jej wielu nagród i wyróżnień w różnych prestiżowych konkursach wokalnych. Jej specjalność to dzieła barokowe i Mozart. W obu tych gatunkach muzycznych można jej było posłuchać podczas szczawieńskiego koncertu. Artystka wykonała arię z oratorium “Isacco, figura del redentore” Josefa Mysliveceka oraz kilka pieśni Mozarta.

Na zakończenie Orkiestra Barokowa zaprezentowała symfonię d-dur kolejnego Czecha, Jana Vaclava Hugo Vorziszka. Kompozytora, ale i prawnika, wykonującego swój wyuczony zawód. Jego osiągnięcia muzyczne zachwyciły samego Beethovena. Z czasem porzucił państwową posadę, by zostać dworskim organistą. Niestety, zmarł przedwcześnie na gruźlicę.

Koncertowi towarzyszył starannie wydany katalog. Oprócz informacji o wykonawcach i utworach, zawierał też tłumaczenia na język polski arii, wykonywanych przez Olgę Pasiecznik.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Relaksacyjny koncert

Duda w Wałbrzychu

Spektakl na 5–lecie

Zabawa gwarantowana

Frekwencja dopisała

IN–SANITY na Słowackiego

Wrócił stand–up

Utrudnienia na Białym Kamieniu