MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Wraca temat zrównania szans na Dolnym Śląsku

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Niedziela, 10 grudnia 2017, 14:43
Autor: PAW
Fot. red
–Idea Dolny Śląsk dwóch prędkości zaczyna się zazębiać – mówi z satysfakcją prezydent Roman Szełemej. – Większość samorządów z dawnego województwa wałbrzyskiego i jeleniogórskiego przystąpiło do tego projektu i we Wleniu podpiszemy w tej sprawie porozumienie już 11 grudnia.

Zgodnie z tym projektem, sygnatariusze porozumienia domagają się specjalnego programu dla południa Dolnego Śląska na wzór projektu realizowanego w Polsce wschodniej.
- Kolejne pieniądze z UE powinny trafiać w znacznie większym stopniu do południowej części Dolnego Śląska, a nie do Wrocławia czy zagłębia miedziowego - tłumaczy Roman Szełemej. - Chcemy przekonać rząd do wyodrębnienia Subregionu Sudeckiego i doprowadzić do sytuacji, by większy strumień pieniędzy trafiał do naszych samorządów, bo tylko to może doprowadzić do sytuacji, że region nie będzie się wyludniał, ludzie będą tu zostawać i pracować, a miasta będą się rozwijać.

Prezydent Szełemej wierzy, że ta inicjatywa, podobnie jak Aglomeracja Wałbrzyska, zyska aprobatę rządzących i projekt uda się wcielić w życie. Andrzej Kosiór z wałbrzyskiego ratusza również jest gorącym zwolennikiem tej idei.
- Nie chodzi tylko o PKB, ale inne wskaźniki są też dla naszego regionu niekorzystne - mówi Kosiór. - Trzeba podejmować kroki, by trend migracji powstrzymać. Do tej pory nikt się nie kwapił do tego pomysłu i stad nasza inicjatywa w tym kierunku. Przyłączyło się do nas ponad 90 samorządów, a to szansa, że wspólnie uda nam się coś zdziałać.

Zdaniem radnego Marka Rząsowskiego, problem braku odpowiednich środków napływających do południowych samorządów Dolnego Śląska, w tym i Wałbrzycha, jest m.in. brak w organach zarządzających urzędem marszałkowskim przedstawicieli z Wałbrzycha. W przeszłości, jak wspomniał Marek Rząsowski, mieliśmy takich właśnie przedstawicieli w osobach Krzysztofa Prędkiego, Jerzego Tutaja czy Andrzeja Kosióra.

Czytaj również

Catering dietetyczny, trener personalny, a może ,,dieta cud”?

Duda w Wałbrzychu

Otrzymali ozonatory

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~wyzwalacz 10-12-2017 20:38
Może by tak prostsze rozwiązania? Czyli redukcja opodatkowania o 80% i likwidacja przepisów utrudniających działalność firmom? Ale wtedy nic nie będzie można ukraść przy udawaniu przez urzędników pracy użytecznej społecznie ,więc chyba to nie nastąpi prędko.
~ 10-12-2017 21:14
w
~ 10-12-2017 21:31
Nadrzędnyn celem Prezydenta (przy udziale WSSE) powinno być ,,przyciągnięcie" do Wałbrzycha dużego inwestora wielkości Toyoty, NSK itp. Przy dużych inwestycjach zawsze biorą udział lokalni wykonawcy a po zakończonej budowie znajdują zatrudnie mieszkańcy. Wynikiem końcowym jest dodatkowe zasilenie pieniędzmi budżetu miasta (podatki) i rozwój regionu. No, ale po co przemęczać się dobrze jest tak jak jest :-(
~PO 10-12-2017 22:21
Ale jaja... 8 lat mieli swoich rzadow, mieli wszystko, a teraz domaga sie od PISu? Chlopie, dlaczego nie miales takich pomyslow gdy rzadzilo PO? Co? Bo co Tusk i Shrek zakazali sie wychylac? To co ty jestes prezydentem czy marionetka? A jezeli mowa o wyrownywaniu szans... to kiedy bedzie mozliwe aby jakis mlody po studiach mieszkaniec Walbrzycha mogl miec szanse na eksponowane stanowisko a nie na linie produkcyjna na strefie? DLaczego eksponowane stanowiska sa zawsze dla ludzi z partii PO? I nie liczy sie wyksztalcenie, doswiadczenie... patrz pierwszy z brzegu Torbus. Kiedy ludzi zamieszani w korupcje wyborcza jak Kruczkowski zwolnia miejsca mlodym uczciwy i wyksztalconym? Taki super menadzer 20 lat rzadza i co? Przyznaja sie ze nie daja rady? I musi PIS pomoc? TO kapitulacja?
~PO 10-12-2017 22:27
Romek przyznal, ze pod rzadami PO miasta sie wyludnia, wymiera, a on i jego partia PO nie wiedza jak temu zapobiec. Malo tego... nie poradzili sobie z tym problemem rzadzac od blisko 20 lat w tym miescie... Romek skapitulowal. Sam przyznal ze nie wiedza co robic i jak ten stan zatrzymac... Wam kase dac? Zebyscie rozpieprzyli ja wszystko? Koksownia Victoria sprzedana, PEC sprzedany... teraz wyciagaja rece do rzadu po kase... przecez to kapitulacja PO... Po co nam prezydent ktory nie radzi sobie z problemami miasta? Po co nam ta partia w miescie? Dziwne Totalniaki prosza dyktature o wsparcie? Tosz to sie nie godzi... jak wyborcy na to zareaguja... Romek z dyktatura sie chce dogadywac? z Bolszewia chce sie dogadywac? z tym co maja stanac przed trybunalem stanu? Szok dla lemingow?!?!?!
~PO 10-12-2017 22:37
A Rzasowski co chce nam powiedziec, ten co sie wymadrzal, ze wina PO podczas korupcji w tym miescie, bylo tylko to ze sie PO dala zlapac na korupcji wyborczej... ten bardziej swiadomy jak siebie okresla czytelnik gazety wyborczej, mowi nam wprost... ze PO ma wywalone na Walbrzych... Bo nie wazne ze ludzie z PO maja stolki i wygrali wybory.... ale nie sa z Walbrzycha... czaicie to? Czyli kasa tu nie spolywa, dlatego ze ludzie PO maja wywalone na Walbrzych. CO dowodzi brak wsparcia zachodniej obwodnicy przez 8 lat Tuska.. Sami drodzy mieszkancy Walbrzycha widzicie... kalmia klamia klamia... a gdy bieda zaglada do kas miasta zaczynaja mowic prawde... PO ma w d Walbrzych. Ludzie Shcetyny z Wrocalwia maja w d Walbrzych. Tak bylo jest i bedzie... 400 mln na rewitalizacje Tusk i Kopacz mieli dac.
~PO 10-12-2017 22:40
Boli? Ja wiem ze boli, zle lepiej pozno przejrzec na oczy niz wcale... Wyprzedali juz Koksownie Victorie i PEC... nie dajmy im szansy by caly Walbrzych wyprzedali... czas otworzyc oczy i odusnac nieudolnych partaczy od koryta... i to do Spongu... czas aby tacy ludzie jak Torbus i Kruczkowski zajeli sie normalna praca... czas by staneli w szranki z uzdolnionymi mlodymi... bo wszystko co maja zasluguja partii PO. DOSC Zerowania na naszych podatkach przez takich ludzi jak Kruczkowski i Torbus i cala sitwa PO.
~Walbrzych 11-12-2017 5:50
Przecież pieniadze do walbrzycha trafialy juz od bardzo dawna!!! Ile lat temu zostaly przeznaczone srodki finansowe z unii na obwodnice walbrzycha??? Prezydent z sld uniewinniony a tu ani obwodnicy ani pieniedzy!!!! A ta reszta bandy z PO ostatnich Lat to tylko trzeba prokuraturę z warszawy z pozamykac zlodzieji do konca zycia!!!!
~Walbrzych 11-12-2017 5:54
Jak mlodzi ludzie tu maja zostać? Smieszna strefa zatrudnia ludzi przez podfirmy gdzie ranstad placi tyle samo co 10 lat temu 1800 zl!!! Wiec po co tu zostawać????
~PO 11-12-2017 9:23
A ja czekam na rowne szanse, zeby taki Kruczkowski i Torbus poczuli co to znaczy byc zatrudnionym na strefie jak zwykly czlowiek, a nie stoleczek w spolce bo kolesi z partii PO.
~wyzwalacz 11-12-2017 11:08
Wyludniony Dolny Śląsk zasiedli się muzułmanami i narzucą swoje porządki. W strukturach samorządowych też.
~Dla Wałbrzycha 11-12-2017 14:19
Dla naszego miasta poyrzebny jest duży inwestor któr
~Dla Wałbrzycha 11-12-2017 14:23
Dla naszego miasta potrzebny jest duży inwestor który wybuduje tu zakłady pracy, np. na wsse. Szansy upatrywałbym w węglu którego mamy pod dostatkiem. Nowa Ruda może się postarać o reaktywacje kopalni to my też się postarajmy. Węgiel koksowniczy do Victorii sprowadza się z daleka podczas gdy mamy go pod dostatkiem u nas pod ziemią. W Niemczech jest wydobycie węgla w Czechach tak samo czemu my mamy nasze kopalnie zamykać?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowe barierki

Remontują Niepodległości

Śmieci im nie ubywa

Zagospodarowali szczyt

Nasi wśród wyróżnionych