MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Wraca sprawa budowy krematorium w Boguszowie–Gorcach

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Środa, 19 lutego 2014, 16:29
Aktualizacja: 23:01
Autor: PAW
Fot. PAW
Czy w Boguszowie–Gorcach powstanie krematorium? Pytanie to powraca co jakiś czas, bowiem inwestor, który chce takie krematorium uruchomić w tym mieście, nie składa broni i po raz kolejny podjął próbę zrealizowania swojego planu.

Przypomnijmy, że szef miejscowej firmy PPHU ARMI wpadł kilka lat temu na pomysł, by w Boguszowie-Gorcach przy ulicy Łącznej wybudować krematorium. Od początku zdecydowanie sprzeciwiali się temu okoliczni mieszkańcy. Walczyli oni o to, by inwestycję zablokować. I udało się to im w 2009 roku, kiedy decyzję wydał Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Wałbrzychu. Sanepid uznał, że dioksyny wydobywające się przy spopielaniu zwłok, są szkodliwe dla zdrowia ludzi. Ponadto budynki mieszkalne stoją w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji i dlatego właśnie Sanepid negatywnie zaopiniował starania PPHU ARMI o realizację inwestycji. Przedsiębiorca z Boguszowa-Gorc odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA podtrzymał decyzję Sanepidu.

Wydawało się, że ta decyzja kończy sprawę, ale nic bardziej mylnego.

W listopadzie 2010 roku zmieniły się przepisy i według nich krematoria nie są już traktowane jako przedsięwzięcia znacząco wpływające na środowisko. Teraz inwestor, który chce zbudować krematorium, musi otrzymać decyzję o pozwoleniu na budowę od starosty.

Taką zgodę boguszowski przedsiębiorca otrzymał 1 lutego 2013 roku, lecz Wojewoda 24 czerwca 2013 roku uchylił decyzję starosty i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Radny powiatowy Marek Tarnacki zwrócił się do starosty Józefa Piksy z zapytaniem dotyczącym budowy krematorium. Tarnacki pyta o to:

a) na jakim etapie jest wydanie pozwolenia na budowę krematorium,
b) czy w związku planowaną inwestycją były przeprowadzone konsultacje społeczne,
c) jakie jest stanowisko stron w przedmiotowej sprawie,
d) czy planowana inwestycja wymaga raportu oddziaływania na środowisko,
e) jaką ilość zwłok dziennie planuje spalać zakład.

Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego udzielił następujących odpowiedzi na te pytania:

a) firma PPHU ARMI ma obowiązek uzupełnienia wniosku w przedmiotowej sprawie o wymagane przepisami dokumenty, opracowania i dane. Ten termin wyznaczono na 28 lutego bieżącego roku,
b) konsultacje społecznie nie były przeprowadzane, bowiem obowiązujące przepisy nie przewidują udziału społeczeństwa przy wydawaniu pozwolenia na budowę,
c) Gmina BoguszówGorce i pozostałe strony postępowania (z wyjątkiem inwestora) są przeciwne budowie krematorium,
d) budowa krematorium przy obecnie obowiązujących przepisach nie wymaga sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko,
e) z dokumentacji projektowej wynika, że planowana liczba zwłok do spopielania to 20 dziennie.

Czytaj również

Przyjedzie Duda

Mierzą prędkość

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~- 19-02-2014 14:42
No i co komu to krematorium miało by przeszkadzać? Ludzie mieli by zatrudnienie a gmina zyski z podatków.. Na komin i tak musi założyć filtr więc nie będzie to nikomu szkodzić... Po za tym zakład jest na uboczu miasta więc nie ma tam komu przeszkadzać, a jak ktoś ma problem to niech się przeprowadzi...
~Stary 19-02-2014 15:14
No i komu ta spalarnia przeszkadza. Przedsiebiorca da miejsca pracy dla kilkudziesięciu mieszkańców, do kasy gminy wpłyną zyski z podatków. W wielu miastach Polski istnieją tego typu spalarnie i to nie na uboczu jak w Boguszowie lecz w pobliżu osiedli, czy też cmentarzy. Popiieram PPHU ARMI w jego poczynaniach i bacznie będa się tej sprawie przygladał. Bardzo dobrze,że taki zakład spopielenia zwłok powstanie -przynajmniej po śmierci nie będa nas wozić tam i z powrotem do Głgowa, Opola,..
~lucha1 19-02-2014 16:29
Tak jak moi koledzy wyżej.Popieram tą inwestycje.Ona musi gdzieś powstać, niech powstanie blisko nas.Nikomu nie będzie przeszkadzała.
~Bonk 19-02-2014 18:47
Spopielić protestujących :)
~szyderca 19-02-2014 20:09
już dawno powinna być spalarnia zwłok i po operacyjne szczątki koszty pogrzebu są bardzo wysokie przez wożenie zwłok przez pół POLSKI
~bob 19-02-2014 20:32
TAAAA jestem ciekawa jakie były by Wasze komentarze, gdyby pod Waszymi oknami chciano to wybudować!
~ 19-02-2014 20:43
Gdzieś to musi być.To tak jak z wiatrakami.
~op 20-02-2014 0:57
Należy przestać korzystać z usług tego zakładu pogrzebowego i wtedy będzie myślał o innych inwestycjach
~ 20-02-2014 2:20
zrobic koło mobruku i tak truje
~Misio 20-02-2014 5:42
Czy to prawda, że w pobliżu krematorium ma funkcjonować fabryka mydła?
~żul 20-02-2014 6:55
Niech "przedsiębiorca"się tak długo odwołuje aż go zjarają....
~senior 22-02-2014 12:20
ludzie to dla waszego dobra sami wlaske przyjdziecie zeby waszych bliskich spalic, benda promocje
~Niemka 24-02-2014 10:16
Ja tez jestem za tym zeby wreszcie i u nas powstalo krematorium , po co wozic zwloki po calej polsce jak bedzie mozna zrobic to w BG i na pewno za nizsza cene .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nasi ambasadorzy

Popierają Dudę

Czas na powiat

Zagospodarowali szczyt

Bezpieczeństwo w wakacje