MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Wizyta wałbrzyskiego hufca w krwiodawstwie

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 6 grudnia 2014, 9:00
Aktualizacja: Wtorek, 9 grudnia 2014, 12:33
Autor: organizatorzy/opr.red.
Fot. organizatorzy
W dniach 4 i 5 grudnia w ramach projektu ogólnopolskiego „Rok Żołnierzy Tułaczy” uczestnicy hufca oraz klas rejonowych Publicznego Gimnazjum nr 3 oraz Zasadniczej Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu odwiedzili Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. W tym roku akcja oddawania krwi promuje się hasłem „TWOJA KREW–MOJE ŻYCIE”, czyli podziel się, bo krwi nie da się wyprodukować.

W pierwszy dzień placówkę odwiedzili uczniowie gimnazjum osoby niepełnoletnie, które nie mogą jeszcze oddać krwi, ale celem wizyty było zaszczepienie w młodych ludziach ideę oddawania krwi. W ten dzień uczestnicy dowiedzieli od specjalistki ds. promocji krwiodawstwa Teresy Kamińskiej w RCKiK się bardzo wielu przydatnych informacji. Krew jest tak cenna, gdyż nauka nie zna sposobu na jej laboratoryjne pozyskiwanie. Jedyną fabryką krwi jest ludzki organizm. Każda grupa krwi jest jednakowo cenna. Krew jest genialnym i niezwykle cennym lekiem ratującym życie i przywracającym zdrowie.

Uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda cała procedura oddania krwi, czyli zasady kwalifikacji kandydatów na dawców krwi lub jej składników. Specjalistka podkreślała jak ważną i podniosłą sprawą jest oddawanie krwi, że jest to wielki zaszczyt. Jakie są korzyści dla dawcy wynikające z oddawania systematycznego krwi. Młodzież miała również możliwość zwiedzić miejsca niedostępne dla zwykłych krwiodawców, czyli laboratorium, miejsca gdzie wykonywane są badania i cała obróbka krwi, aby mogła ona trafić do szpitali i klinik.

W następny dzień wychowawcy wraz z uczestnikami pełnoletnimi z gimnazjum oraz szkoły zawodowej wybrali się do Krwiodawstwa, aby już oddać krew. Wszyscy oddawali krew z uśmiechem na twarzy. Na koniec dawcy otrzymali czekolady na wzmocnienie oraz upominek w postaci długopisu z logo krwiodawstwa.

Czytaj również

Mierzą prędkość

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Egzamin ósmoklasisty w PSP nr 15

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~bjo 6-12-2014 9:54
"Wszyscy oddawali krew z uśmiechem na twarzy. Na koniec dawcy otrzymali czekolady na wzmocnienie oraz upominek w postaci długopisu z logo krwiodawstwa." Krew to towar. Za wyleczenie kanałowo zęba, piątki, pazerny stomatolog śpiewa 1200zł (!), a za moja krew chca mi dawać czekoladę i długopis? Krew trzeba od dawców kupować za cene rynkową, dość żebraniny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czysto na Chełmcu

Młodzi i zdolni

Zdolni nagrodzeni

Zagospodarowali szczyt

Przyjedzie Duda