MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Wałbrzyszanka, która poznaje świat

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 19 sierpnia 2009, 8:51
Aktualizacja: 15:45
Autor: EG
Fot. EG
Alicja Niewczas jest przewodnikiem po Pradze i pilotem wycieczek zagranicznych. Swą przewodnicką pasję dzieli z mężem, Janem.

Mieszkająca na Podgórzu Alicja Niewczas od lat jest przewodnikiem terenowym po zamku Książ i Grodno. Ale pasja przewodnicka popycha ją do podejmowani coraz to nowych wyzwań. W 2008 roku zdobyła licencję przewodnika po Pradze i regionie praskim. Kurs odbyła w Pradze i zdobyła czeską licencję, ma się rozumieć. Podczas egzaminu jak rasowy przewodnik mówiła do turystów-egzaminatorów o dwóch wylosowanych miejscach w stolicy Czech. Potem odpowiadała na pytania z historii Czech oraz architektury i sztuki Pragi.

Kurs pilotów wycieczek zagranicznych organizowany przez urząd marszałkowski zrobiła w 2009 roku we Wrocławiu. Jej mąż, Jan Niewczas także. Jan również od lat jest przewodnikiem terenowym po zamku Książ i Grodno. Teraz oboje mają uprawnienia pilotów wycieczek po całym świecie.
- Oprócz miast, gdzie jest wymagany przewodnik miejski – jak Praga czy Kraków – dodaje dla porządku Alicja.

Ostatnio prowadzi grupy do Drezna, raz w miesiącu. - We wrześniu jadę do Lwowa, ale Lwów jest zamknięty – dodaje. We Lwowie trzeba skorzystać z usług przewodnika miejskiego. - Jadę do Lwowa przez Zamość, będziemy zwiedzać Zamość – zapowiada już ostrząc sobie zęby na zamojskie zabytki.

- Pilotujemy grupy do Czech, np. do Kutnej Hory, która jest na liście Unesco. Janek w tych dniach jedzie z grupą do Skalnego Miasta i do Książa – opowiada Alicja o najbliższych planach. Właśnie wróciła z Tatr. Z Klubem Zdobywców Korony Gór Polskich wędrowała po szczytach i dolinach tatrzańskich, zdobywali Rysy po słowackiej stronie, zwiedzili Zakopane.

- Mam marzenie oczywiście związane z przewodnictwem. Chcę zrobić uprawnienia przewodnika po Wrocławiu. Chciałabym uczyć się czeskiego i poznać Czechy. Jest tam tyle pięknych miejsc! Czesi mają bardzo duży potencjał turystyczny. Marzę też, by poznać Saksonię, szlak wina w przełomie Łaby i szlak srebra – zwierza Alicja Niewczas.

Czytaj również

Intensywnie koło Tesco

Regulują Szczawnik

Ciekawie w lipcu

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~xyz 10-10-2011 9:03
No, Państwo Niewczas na szczescie juz nie mogą oprowadzac po zamku Książ

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wyremontowali kaplicę

Trzaskowski triumfuje w Wałbrzychu

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Duda w Wałbrzychu

Przyjedzie Duda