MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 28 maja
im. Jaromira, Justyny

Wałbrzyska Palmiarnia ma nową kotłownię

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 17 października 2014, 12:30
Aktualizacja: Środa, 22 października 2014, 8:06
Autor: red.
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w obecności Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja odbyło się uroczyste otwarcie nowej, gazowej instalacji grzewczej w wałbrzyskiej Palmiarni. Budowa wartej 5 milionów złotych instalacji rewersyjnych pomp ciepła stanowiła pierwszy etap renowacji i modernizacji całego obiektu.christian louboutin uk shoes sac longchamp pas cher air max pas cher christian louboutin uk nike tn requin pas cher nike air max one pas cher

-Jest to coś zupełnie nowego, zupełnie wyjątkowego jeśli chodzi o technologię, ale też wyjątkowego jeśli chodzi o skalę. Jesteśmy dzisiaj w miejscu, które do niedawna było ruiną. Wałbrzych jako spadkobierca i dziedzic tego miejsca odkupił rozpadającą się Palmiarnię, która jest wielkim dziedzictwem kulturowym tego miejsca, naszego miasta, Zamku Książ, Dolnego Śląska i Europy, w stanie ruiny. Kupiliśmy to biorąc na siebie ogromną odpowiedzialność za zachowanie tego miejsca. Od początku wiedzieliśmy, że trzeba będzie włożyć w to miejsce ogromne środki. Zaczęliśmy od kotłowni, bo jeśli Palmiarnia jest nieogrzewana, to znaczy, że jej już nie ma. Tak właściwie działo się przez ostatnie kilka lat. Systematycznie, z powodów braku możliwości ogrzewania zakres pokazywanych zasobów roślinnych był coraz mniejszy. Jesteśmy w miejscu, gdzie w ciągu ostatnich wielu miesięcy firma wykonała unikalną na tym terenie instalację rewersyjnego systemu ogrzewania. Jest to system bardzo nowoczesny, bardzo innowacyjny, pozwalający wykorzystać jako źródło energii spalanie gazu, ale jednocześnie ciepła atmosferycznego. Ten system został nam zaprezentowany w wyniku postępowania przetargowego. System jest niezwykle ekologiczny a hasło "Zielony Wałbrzych 2020" traktujemy dosłownie. Trudno żeby Palmiarnia jako miejsce, które siłą rzeczy powinno emanować zieloną energią miała być nadal ogrzewane najgorszym z możliwych w tym wypadku systemów, czyli spalaniem węgla. Ta kotłownia jest kosztowna w wybudowaniu, ale jest bardzo ekonomiczna przy długotrwałym eksploatowaniu a zakładamy, że będziemy eksploatować tę instalację i Palmiarnię przez następne dziesiątki lat - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

Koszt rewitalizacji całej Palmiarni wyniesie około 35-40 milionów złotych. Część z tych kosztów już została poniesiona właśnie przy budowie nowej, gazowo-rewersyjnej kotłowni. Cały proces rewitalizacji zabytkowej Palmiarni potrwa do 5 lat, jednak obiekt cały czas funkcjonuje i przyjmuje zwiedzających. Część środków na renowację Palmiarni jest zarezerwowana w długoletniej perspektywie finansowej miasta. Pozostała, większa część środków będzie pozyskiwana ze źródeł zewnętrznych, takich jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, czy perspektywa finansowa nowych środków unijnych. Dla pozyskania środków niezbędnych do przeprowadzenia remontu wykorzystany zostanie też mechanizm finansowy, polegający na hipotecznym leasingu nieruchomości.

-Gmina kupiła Palmiarnię z takim zamiarem, żeby ten obiekt uratować od zagłady, zachować dla kolejnych pokoleń. Od początku rozpoczęliśmy prace nad koncepcją renowacji całego obiektu. Stan kotłowni, która do tej pory była zmusił nas do tego, że w pierwszym etapie trzeba było przede wszystkim wykonać nowe źródło ciepła. Rozważaliśmy najróżniejsze koncepcje. Ostatecznie stanęło na rewersyjnych pompach ciepła przede wszystkim z dwóch względów: są to najbardziej ekologiczne urządzenia jakie są dostępne w tej technologii, to jest technologia na poziomie światowym, a druga rzecz to jest to, ze te urządzenia mogą wytwarzać zarówno ciepło jak i chłód a po renowacji całego obiektu również będzie nam potrzebny chłód do stworzenia właściwego klimatu na tym obiekcie. Tym bardziej, że będziemy mocno stawiali na edukację, będą sale wykładowe, będą również miejsca stałe wypoczynkowe i chcemy zapewnić odwiedzającym taki klimat, żeby mogli na tym obiekcie wypoczywać. W przyszłym roku rozpoczniemy kolejny etap renowacji tego obiektu i przywracania go do świetności, jaką miał w swoich początkowych latach, czyli mniej-więcej sto lat temu - powiedział Zbigniew Mudy - kierownik Palmiarni

Frekwencja w Palmiarni jest imponująca w porównaniu z liczbą odwiedzających obiekt kilka lat temu. Gdy Palmiarnią zarządzała Agencja Nieruchomości Rolnych odwiedzających było 20-25 tysięcy rocznie. W ubiegłym roku wałbrzyską Palmiarnię odwiedziło 208 tysięcy gości a w tym roku liczba zwiedzających będzie jeszcze większa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pasja nauczania

Ponad 2 tysiące zachorowań

Wałbrzych się otwiera

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~benkmen 17-10-2014 8:26
Znów bez pokropku? Nowe idzie?? ;-)
~ljygf 17-10-2014 8:58
Pytam się, co to ma być,powrót PRL?
~gazownik 17-10-2014 9:22
Gratulacje dla najlepszego prezydenta miasta!!!
~wakacje pod palmami 17-10-2014 9:26
Kotłownia za 5 milionow, a ile warta sama palmiarnia w ruinie? Powiedzmy wprost: wybuduje sie nowa palmiarnię i może słusznie, tylko kto to będzie spłacał? Wałbrzych przeinwestuje sie na śmierć i ogłosi upadłość?
~v 17-10-2014 13:21
to jest kotłownia na miarę naszych czasów
~Jędrek 17-10-2014 17:57
Widzicie cepy i krytycy w jednym , właśnie tak myśleli poprzedni rządzący naszym miastem i gówno było i smród . A Wałbrzych nie upadnie i nie przeinwestuje tylko się rozwinie i to na miarę miasta aglomeracyjnego , a co to oznacza ? no nie wiecie , nie , bo po co Wam taka wiedza , nie ? A bo aglomeracja Wałbrzyska dostanie ok 1 mil zł do 2020 roku a w tym Wałbrzych sam otrzyma ile ? nie napiszę , sami się zainteresujcie to Wam szczęka opadnie . I ja także przyłączam się do gratulacji dla Pana Szełemeja - najlepszego prezydenta miasta . Obecny prezydent wprowadza nasze miasto w nowoczesność . Dba o ludzi remontując mieszkania tak socjalne jak i komunalne , buduje nowe budynki z mieszkaniami komunalnymi , remontuje ulice , chodniki itp itp i to widzą Wałbrzyszanie i to są fakty . Brawo.
~hgf 17-10-2014 18:47
A ty Jędrek nie wymądrzaj się,dla mnie szełemej bucem i tyle.
~radcom 17-10-2014 19:00
Wszystko fajnie, panie Jędrku. Tylko Wałbrzyszan coraz mniej. Jakoś tak wyjeżdżają nieboraczki a ci co zostali do rozmnażania się nie kwapią. Więc może zamiast pacykować stare mury, należałoby pomyśleć o ludziach. Bo szczury i karaluchy do filharmonii w starej kopalni, raczej chodzić nie będą...
~val 17-10-2014 20:40
Jędrek aleś ty tępy to ile dostanie 1 mln czy więcej czy mniej? Doucz się klakierze a potem coś pisz, bo pojęcia nie masz o dotacjach UE.
~Pompejusz 17-10-2014 20:45
Jędrek , pisz więcej - czytanie tego co napiszesz zastępuje mi oglądanie kabaretu. Czy skarbnik gminy wyliczyła po jakim czasie się zwróci ta kotłownia? Czy też może lepiej było kupić na przedpłatę zapas węgla na 10 lat z Polskich kopalń zamiast kupować drogi gaz od ruskich? Poza tym przecież Gmina chce sprzedawać palmiarnię bo nie ma płynności finansowej. Więc po co to, pytam?
~Piskorz 17-10-2014 21:36
Nowoczesny? Myślę, że drogi w eksploatacji. Przyszłość należy do pozyskiwania energii z odwiertów geotermalnych. W Polsce występują nieograniczone zasoby wód o wysokiej temperaturze na głębokości 1,8-3 km. Choć koszt zainstalowania takiego systemu wydaje się duży, to jednak w perspektywie ciągłego wzrostu cen energii, jest opłacalny. Już obecnie ogrzewanie gazem i energią elektryczną jest najdroższe, i stanowi poważny wydatek w kosztach utrzymania obiektów.
~anarchista 19-10-2014 22:55
Jędrek,zamknij ryja klakierze ratuszowy.W iluzje twojego pana już nikt nie wierzy i to jest fakt.Takie bajki to dzieciom w przedszkolu możesz sprzedawać,moze to łykną.Zgubiłeś ściągę czy znowu się nawaliłes nalewkami,że takie głupoty piszesz?A najlepiej to spadaj z mojego miasta i mojego kraju tam gdzie twoje korzenie,bo jak przyjdzie czas remanentu to tylko jedno wyjście ci zostanie.Wiesz jakie...?
~żul 23-10-2014 16:29
Jędrek na prezydenta!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zarząd Powiatu z absolutorium

Wycieczka na Borową

Kasa na inwestycje

Jak wygląda sytuacja miejskich spółek – Aqua Zdrój dołuje

Uroki Jeziora Bystrzyckiego