MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wałbrzyscy strażacy z certyfikatem

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 21 czerwca 2019, 13:59
Aktualizacja: 15:03
Autor: red
Fot. PSP Wałbrzych
W dniach 10–14 czerwca br. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Pstrąże odbyła się ćwiczenie odnawiające certyfikat Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo–Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej USAR Poland wg standardów INSARAG (Międzynarodowa Grupa Doradcza ds. Poszukiwania i Ratownictwa działająca w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych). Ćwiczenie zakończyło się wynikiem pozytywnym dzięki czemu USAR Poland otrzymała certyfikat na kolejne 5 lat.

Polscy strażacy przed przystąpieniem do symulowanej misji ratowniczej w kraju dotkniętym w tym przypadku trzęsieniem ziemi musieli między innymi przejść wszystkie procedury związane z przekroczeniem granicy drogą powietrzną i nieprzerwanie przez kilkadziesiąt godzin prowadzić działania ratownicze w wyznaczonych strefach współpracując z grupami z zagranicy. Podczas całej misji Polska grupa organizacyjnie
i logistycznie musi wykazać się samowystarczalnością oraz możliwością wsparcia na różnych szczeblach działań koordynujących pracę innych grup uczestniczących w akcji ratowniczej.

Działania te od samego początku były oceniane przez zespół niezależnych ekspertów z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Niemiec, Węgier, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Litwy.

Certyfikat INSARAG to potwierdzenie profesjonalizmu i zdolności do prowadzenia działań poszukiwawczych i ratowniczych na najwyższym światowym poziomie. To już trzeci certyfikat USAR Poland, ale po raz pierwszy wkład w ten niewątpliwy sukces mieli wałbrzyscy strażacy. W procesie recertyfikacji wzięło udział 17 ratowników, w tym jeden pies ratowniczy SGPR Wałbrzych.

Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu biorąc pod uwagę szczególne zaangażowanie ratowników SGPR postanowił ich wyróżnić i nagrodzić. W tym celu 21.06.2019 roku w siedzibie komendy zostało zorganizowane spotkanie, na którym, Komendant mógł pogratulować i wysłuchać relacji z przebiegu ćwiczenia.

1. bryg. Paweł Kaliński,
2. kpt. Piotr Smoliński,
3. mł. kpt. Daniel Malinowski,
4. asp. sztab. Krzysztof Stachyrzak,
5. asp. Patryk Gajowy,
6. asp. Tomasz Dębski,
7. asp. Piotr Gnosowski,
8. asp. Robert Wesołowski,
9. asp. Krzysztof Pernal,
10. asp. Robert Strojny,
11. st. ogn. Wojciech Rzepa,
12. ogn. Jacek Babula,
13. mł. ogn. Paweł Zimnowodzki,
14. mł. ogm. Kamil Kroczyński,
15. mł. ogn. Paweł Markiewicz,
16. mł. ogn. Tomasz Pryczek,
17. sekc. Grzegorz Seruga
18. pies ratowniczy Zoja

Twoja reakcja na artykuł?

6
60%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
10%
Smuci
1
10%
Złości
2
20%
Przeraża

Czytaj również

Patriotyczna nuta

Zbiórka elektrośmieci

Fundacja Tokarczuk

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~roś 21-06-2019 17:39
Wielki szacunek PANOM!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Biedaszyby wciąż istnieją

Polski prezes

Kolejne odkrycie

Zamontowali pyłomierz

Pamięć o górnikach