MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wałbrzyscy 6–latkowie rozpoczynają rok akademicki!

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 20 października 2011, 14:20
Aktualizacja: 14:21
Autor: PAW
Fot. red
Na ten moment czekano w Wałbrzychu od dawna. W sobotę 22 października oficjalnie rozpocznie swoją działalność Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS, który funkcjonuje dziś w aż 25 polskich miastach. Najmłodsi studenci uniwersytetu mają 6 lat. Najstarsi 12. Podobnie jest w Wałbrzychu, gdzie już wkrótce maluchy m.in. dowiedzą się, jak wydobyć dinozaura ze skały, a także czy Wikingowie mieli rogi. Na pierwszym, inauguracyjnym wykładzie 6, 10 i 12–latkowie poznają jednak tajniki fizyki. A to dopiero początek…

Skąd się bierze prąd?

Elektryczność – to pierwszy temat, z którym zmierzą się studenci Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS w Wałbrzychu. 6, 8 i 12-latkowie na własne oczy przekonają się w sobotę 22 października, czym tak naprawdę jest prąd elektryczny.

- Niemal każde dziecko spotkało się już z określeniem „prąd”, czy „energia”, ale żadne z nich nie rozumie co to jest i jak działa. Na inauguracyjnym wykładzie w Wałbrzychu nasi studenci dowiedzą się, skąd się bierze owy prąd oraz dlaczego i jak przepływa. Podczas wykładu mali naukowcy będą brali także aktywny udział w doświadczeniach, które specjalnie dla nich przygotował prof. zw. Grzegorz Karwasz. Wszystkie wykłady organizowane przez UNIKIDS charakteryzują się interaktywnością – opowiada Anna Lenkiewicz-Budny, koordynatorka Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS w Wałbrzychu.

To właśnie dzięki interaktywnej formie nauczania, dzięki przeprowadzanym doświadczeniem i eksperymentom, uniwersytety dziecięce cieszą się dziś ogromnym zainteresowaniem na całym świecie.
W samej Polsce liczba Uniwersytetów Dziecięcych UNIKIDS wzrosła czterokrotnie w ciągu zaledwie dwóch lat. Szacuje się, że z tego typu edukacji korzysta ponad 250 tys. dzieci w wieku 6-12 lat, a licznik rośnie bardzo szybko.

Gryzonie, dinozaury oraz Wikingowie

Fizyka to pierwszy etap naukowego tournee, jaki zaplanowano dla najmłodszych studentów z Wałbrzycha i okolic. Przed 6-latkami zmagania edukacyjne zarówno z konwencjonalnych, jak i najnowocześniejszych dziedzin nauki.

- W sumie przygotowaliśmy pięć wykładów w pierwszym semestrze. Nasi studenci spotkają się z Wikingami, poznają ich historię, jak żyli, a także poznają odpowiedź na wiecznie nurtujące ich pytanie: czy oni faktycznie mieli rogi? Ciekawie zapowiada się także wykład z paleontologii, na którym 6, 10 i 12-latki dowiedzą się, dlaczego wyginęły dinozaury, a także zobaczą prawdziwe skamieniałości pochodzące z ich czasów. Dodatkowo studenci poznają historię telekomunikacji, przekonają się, że wiele lat temu ludzie nie mogli skorzystać nie tylko z telefonu komórkowego, czy komputera, ale nawet z telewizora, czy radia. Dodatkową atrakcją będzie także z pewnością wykład z sędzią Anną Marią Wesołowską na temat bezpieczeństwa – zdradza szczegóły pierwszego semestru Lenkiewicz-Budny.

Studenci Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS poza wykładami będą także brali aktywny udział w organizowanych warsztatach, m.in. z ekologii, astronomii, antropologii, architektury, przyrody, sztuki, chemii czy fizyki. Wciąż jeszcze można zapisać się na pierwszy semestr poprzez stronę internetową www.unikids.pl, wybierając miasto Wałbrzych oraz zakładkę „formularz zgłoszeniowy”.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nobel dla Tokarczuk!

Brakuje 2,5 miliona złotych...

Wyraźnie na PiS

Nietuzinkowa postać

Inauguracja WSZiP

Punkty za szczepienia

Nagrody przyznane

Obchodzili rocznicę