MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Wałbrzych potrzebuje łącznika z S3

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 10 czerwca 2020, 8:24
Aktualizacja: Piątek, 12 czerwca 2020, 8:12
Autor: red
Fot. GDDKiA
Od dłuższego czasu w planach jest nowa sieć dróg ekspresowych na Dolnym Śląsku. Samorządowcy Aglomeracji Wałbrzyskiej zaapelowali do rządu o to, aby zapewnić miastu odpowiednie połączenie z drogą S3, które znacznie wpłynie na rozwój regionu.
– Całkowicie popieram tę inicjatywę – mówi radny miejski reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców Anatol Szpur.

Nowe drogi ekspresowe w okolicach Wałbrzycha

Kiedy mowa o rozwoju infrastruktury na Dolnym Śląsku, chodzi głównie o budowę dwóch kluczowych tras: droga ekspresowa S8, w którą zostanie przekształcona dobrze nam znana 8, biegnąca z Wrocławia do Kłodzka i Kudowy oraz planowana S3 – od Bolkowa w stronę Pragi.
- Nie trudno sobie wyobrazić, że obie dwupasmówki będą omijać nasze miasto – jedna od wschodu, a druga od zachodu. Nie w tym jednak problem. Chodzi głównie o to, jaki dostęp i połączenie z nimi będą mieć mieszkańcy Wałbrzycha - mówi Anatol Szpur.

Połączenie Wałbrzycha – jak ma to wyglądać

Plany są następujące: dojazd do drogi ekspresowej S3 będzie możliwy przy wykorzystaniu odcinka obecnej drogi krajowej numer 5 (docelowo S5, która będzie prowadzić przez Świdnice, aż do Wrocławia). Mieszkańcy Wałbrzycha i okolic, którzy jednak będą chcieli się dostać bezpośrednio do S3 lub S8, będą musieli pojechać na północ (właśnie do 5), a dopiero potem w wybranym kierunku.

Walczymy o bezpośredni dojazd do S3

- Uważam, że niezbędne jest zbudowanie łącznika bezpośrednio z drogą S3. Pozwoli to mieszkańcom na skrócenie trasy i łatwe wyjechanie w stronę zachodnią, a potem na południe, np. do Pragi. Jeśli nie będzie łącznika, cały ruch zostanie skierowany na mniejsze drogi wojewódzkie, co negatywnie odbije się na mieszkańcach okolicznych wsi i miasta Kamienna Góra. Może się okazać, że pod oknami będzie sznurek aut, chcących dojechać do ekspresówki. Sama S3 ma zostać wybudowana w ciągu 3 lat, więc i łącznik z nią powinien powstać do tego czasu - kontynuuje radny.

Bez nowych dróg nie ma przyszłości

- Jako samorządowiec walczę o to, aby nasz region był odpowiednio skomunikowany. Poprawi to nie tylko kwestie transportu i turystyki, ale też poziom życia samych mieszkańców, którzy będą mogli łatwiej i szybciej dojechać do pracy, czy nawet wybrać zakłady oddalone trochę dalej od miejsca zamieszkania. Walczę z wykluczeniem komunikacyjnym i całkowicie popieram działania władz lokalnych, zmierzające do zmiany obecnych planów i budowy łącznika bezpośrednio z drogą S3 - kończy Anatol Szpur.

Twoja reakcja na artykuł?

27
69%
Cieszy
2
5%
Hahaha
2
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
5%
Złości
6
15%
Przeraża

Czytaj również

Nie stójcie w korku

Noga z gazu

Uważajce podczas kąpieli

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~roś 10-06-2020 12:33
Minister dojnej zmiany Adamczyk nie tak dawno już wyjaśnił ...
~roś 10-06-2020 14:09
do: ~roś (12:33)
Roman otworzy skwer smoleński i popłyną pieniążki od pisiorków. Pokorne ciele s..e:)
~Jan 10-06-2020 12:50
Nic w Wałbrzychu ciekawego nie ma oprócz strefy firmy zachodu i Azji ,sam Wałbrzych nie ma dróg tranzytowych tylko lokalne ,stąd taka infrastruktura drogowa ,
~Hanka 10-06-2020 13:03
Nasz Szełemej wyjątkowo mało aktywny jest w tym zakresie.Jakby nie patrzył,wszystkie drogi omijają Wałbrzych.I nie mówcie mi, że to wina PIS. PO palcem nie kiwnęło razem z SLD, mimo,że posłów j senatorów z tej okolicy mieliśmy mnóstwo. Teraz każdy ma to gdzieś. Szełemej wchodzi w jelito grube PIS, Kwiatkowski bawi się asfaltem w Głuszycy i Unisławiu, Festyniarki w maseczkach w terenie nic nie zjedzą, to zniknęły,Dworczyk nie stąd,Siemoniak liże rany(a stąd), Kamienna Góra z Burmistrzem PO( wróg PIS) ma 3 węzły do S3 i jeszcze walczy o obwodnicę. Popatrzcie jak wygląda nasz Lemingrad,skoro nikt się nim nie interesuje, prócz takiego Anatola, który przynajmniej znowu zaistnieje.
~LOL 10-06-2020 14:05
Teraz jest już za późno na łącznik do S3. Dworczyk obiecał S35 przez Świebodzice (a dobry dojazd w tamtą stronę Wałbrzych ma), więc za 10-15 lat może zaczną ją projektować, a wybudują w przeciągu 20-30 lat i rząd nie da pieniędzy na wałbrzyskie fanaberie. Niestety, to urzędnicy z Wałbrzycha i okolicznych gmin dali ciała z łącznikiem do S3, którą planuje się od kilkudziesięciu lat. Są snute bajki z mchu i paproci o łączniku przez Strugę/Stare Bogaczowice, ale nikt myślący nie wybuduje równoległej drogi do ekspresówki. Jedyna wykonalna trasa-proteza to przedłużenie obwodnicy Szczawna równolegle do drogi przez Lubomin, Jabłów z rondem pod Czarnym Borem. Ale tutaj trzeba się dogadać między gminami. Ekonomicznym środkiem ciężkości miasta jest teraz strefa ekonomiczna i nikt nie będzie dawał pieniędzy na skomunikowanie Nowego Miasta czy Podgórza z ekspresówką.
~Judyta 10-06-2020 15:08
A co na to wicemarszałek z Wałbrzycha Grzegorz Macko? Potrafi tylko wstęgi przecinać?
~Szelemej musi odejść 10-06-2020 20:31
A gdzie się podział poseł ziemi wałbrzyskiej p. Dworczyk? Przecież on wszystko załatwi...
~ponury troll 10-06-2020 20:49
do: ~Szelemej musi odejść (20:31)
Ma razie "załatwia twoją starą"
~ 11-06-2020 7:25
Bucu popieraj to co dobre nie zachowuj sie jak POstKOmunistyczni popaprancy
~Plastikowy rozum 12-06-2020 12:27
O tyle jest to ciekawe, że Szełemej intensywnie popiera burmistrza Kamiennej Góry,w sprawie budowy łącznika do S3,mimo, że w Kamiennej będą 3 węzły.Chodzi o osobny korytarza,omijający miasto. Więc dlaczego ma w d. JAKIEKOLWIEK skomunikowanie Wałbrzych a z S3??? Do poczytania na www.powiatowa.info.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwają żniwa

Zmarł symbol Wałbrzycha

Promują gminę

PiS zadowolny ze wzrostu poparcia

Radny straci mandat?