MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Wałbrzych jednak grodzki?

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 20 czerwca 2012, 12:37
Aktualizacja: Czwartek, 21 czerwca 2012, 6:37
Autor: PAW
Fot. red
Jak wynika z najświeższych informacji, Rada Ministrów chce przywrócić od 1 stycznia 2013 roku Wałbrzychowi status miasta na prawach powiatu.

Tak wynika przynajmniej z projektu rozporządzenia w tej sprawie. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych w poszczególnych gminach wchodzących w skład powiatu wałbrzyskiego, po zapoznaniu się z opiniami Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu oraz Urzędu Miasta w Wałbrzychu, projekt przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu ma trafić teraz do wszystkich ministerstw, które będą musiały ten projekt zaopiniować. Później projektem ma zająć się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ostateczną decyzję podejmie premier Donald Tusk.

Zgodnie z projektem Rady Ministrów, z dniem 1 stycznia 2013 roku Wałbrzych ma odzyskać status miasta na prawach powiatu. Również od 1 stycznia przyszłego roku, zgodnie z tym projektem, powiat wałbrzyski z siedzibą w Wałbrzychu, obejmie swoim zasięgiem gminy: Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Stare Bogaczowice, Mieroszów, Walim, Jedlina Zdrój, Głuszyca, Szczawno Zdrój.

Zgodnie z projektem, Wałbrzych ma przejąć zadłużenie powiatu (mówi się o 35 milionach złotych).

Jutro w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu odbędzie się sesja nadzwyczajna, podczas której powiatowi radni zapoznają się z informacją w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu oraz ustalenia granic powiatu wałbrzyskiego w związku z przygotowanym 18 czerwca 2012 roku projektem Rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Czytaj również

Duda wygrał tylko w Czarnym Borze

Trzaskowski zdobył Wałbrzych

Centrum z prawdziwego zdarzenia

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~K. 20-06-2012 16:13
W sumie to już nie wiadomo o co chodzi ktos rzeczowo powinien ponad podziałami i złośliwościami natury politycznej w jakiś mediach lub w artykule napisać jasno, rzeczowo i na temat co to ta grodzkość , na czym polega, wady i zalety, co będzie jak jej nie przywrócą władze itp. bez przepychanek słownych i filozofii. Np. jakas zakładka na stronie UM Wałbrzych , itp.itd.
~sukcesss 20-06-2012 16:21
WYGRANA:)
~;d 20-06-2012 18:08
wystarczy sobie wejść w BIP Ministerstwa Administracji... i tam jest rzeczowe aczkolwiek w sposób przystępnym napisane uzasadnienie:)
~miko11 20-06-2012 18:35
ławski teraz sie boi o stanowisko i jego paru wspolpracownikow, ktorzy biora krocie
~ 20-06-2012 21:01
rozporządzenie to bubel prawny. będą same problemy
~lolo 20-06-2012 21:08
http://www.youtube.com/watch?v=d0yPx-YQMAE - odpowiedz po co powiatowi walbrzych
~;p 20-06-2012 21:51
ilu to radnych teraz będzie MNIEJ na wałbrzyskiej ziemi :):):) super:):):) no i dobrze, mniej radnych, mniejsze koszty funkcjonowania:):):)
~adrenalina 20-06-2012 23:50
i wszystko ł i w won z walbrzycha,bardzo dobrze!
~`lo 21-06-2012 0:15
Mniej radnych - to pestka, mniej urzędników na Wyzwolenia, a w tym tych z najwyższych stanowisk. Malusieńki budżet powiatu ziemskiego... Ciekawe jak dalej podzielą SLD- PO stanowiska- będzie może trzy.... Wałbrzychowi grodzkość się należy i tyle!!
~R. 21-06-2012 9:12
Wygląda na to, że związki prezydenta W-cha z PO choć raz wyjdą miastu na dobre. Oby Donald przyklepał sprawę (a przecież doktorek musi mieć jakiś sukces więc czemu nie miałby). Szełemej przeminie a powiat nie powróci - towarzysze z SLD już drugi raz nie przepchną gniota bo ludzie w końcu zrozumieli, że robienie z W-cha dużej wsi to nie tędy droga.
~argumenty przeciw 21-06-2012 9:54
Argumenty przeciw -wyłączenie Wałbrzycha ze struktur obecnego powiatu walbrzyskiego spowoduje znaczne zagrożenie dla finansów powiatu, polegające na przekroczeniu dopuszczalnych granic długu publicznego; -powiat utraciłby zdolność wykonywania ustawowych zadań; -nie ma możliwości przejęcia długu powiatu przez Wałbrzych; -nie ma zgody większości gmin na jego podział; -niekorzystne ze wzgl. organizacyjnych i ekonomicznych dla mieszkańców Wałbrzycha i pozostałych gmin; - po wydzieleniu gminy Wałbrzych powiat stanie się jednym z najmniejszych powiatów w Polsce, co doprowadzi do rozdrobnienia kompetencji i problemów w zakresie realizacji zadań ustawowych -marginalizacja powiatu ziemskiego wynikająca z małej siły ekonomicznej. DZIĘKUJĘ, DOBRANOC.
~ 21-06-2012 12:55
RIO nie dało zgody, bo Wałbrzych to bankrut. A na dodatek matołki wiedźcie, że i tak będzie powiat tylko bez Wałbrzycha- reszta gmin będzie w powiecie i będą wybory, by wybrać nową radę. Tyle w temacie :)
~R. 21-06-2012 13:56
rozdrobnienie kompetencji ? to niby teraz jest ok. ? Czyli innymi słowy małym gminom ościennym opłaca się jak Wałbrzych zostanie w powiecie - fajnie- tyle, że samym Wałbrzyszanom (których jest siłą rzeczy 3/4) nie za bardzo. Co do długu to wg artykułu ma być przynajmniej w części przejęty - może umocowanie prawne pokrętne ale zawsze. Powtórzę zatem proste pytanie - jak ten obecny układ jest taki fajny to czemu nie drugiego takiego w Polsce ? Może tak Jelenia Góra albo Legnica się zdegradują ? a może, może Wrocław ? I jak tu nie mieć wrażenia, że chodzi tylko o "stołki" - pierwotną przyczynę rezygnacji z grodzkości..
~Jaan 22-06-2012 11:59
Pisałem już o tym i tu powtórzę: - z miasta zrobić powiat miejski -pozostawic "stary" powiat grodzki. Skutek: dwa powiaty, dwie rady, dwa starostwa i kupa roboty oraz śmiechu i wesela.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmieci im nie ubywa

13–latek za kierownicą

PiS zadowolny ze wzrostu poparcia

Przyjedzie Duda

Powitanie lata