MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W Świdnicy powstało największe w Polsce laboratorium energii słońca

Wiadomości: Świdnica
Niedziela, 15 listopada 2015, 6:40
Aktualizacja: 7:48
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Pod koniec listopada br. przy Centrum Technologii Energetycznych (CTE) w Świdnicy, woj. dolnośląskie odbędzie się uroczyste otwarcie pionierskiej instalacji fotowoltaicznej, pełniącej funkcje badawcze, testowe i demonstracyjne.

To największe w Polsce laboratorium energii słońca powstało jako efekt unikatowej metodyki wypracowanej przez ekspertów z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej oraz świdnickiego ośrodka CTE. Celem realizowanego przez nas przedsięwzięcia jest odpowiedź na pytanie, jak w warunkach typowego dla Polski klimatu i nasłonecznienia wytwarzać energię ze słońca w sposób najbardziej racjonalny i korzystny. A okazuje się, że za sprawą niebywałego postępu technicznego w dziedzinie technologii solarnych, sposobów i rozwiązań jest daleko więcej niż byśmy w Polsce mogli się spodziewać.

Nie ma lepszego sposobu, by taką wiedzę uzyskać niż poprzez praktyczną weryfikację w warunkach rzeczywistych i na działających instalacjach solarnych do wytwarzania energii elektrycznej i jej magazynowania. Takie możliwości stworzono właśnie w Świdnicy.

***

Czym jest Centrum Technologii Energetycznych (CTE)? – to jednostka wewnętrzna Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość - pozarządowa organizacja ekspercka pełniąca rolę brokera technologii i innowacji. Pozostajemy jednym z największych inicjatorów i propagatorów wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii i technologii energooszczędnych w Polsce od przeszło 20 lat. Stowarzyszenie aktywnie działa na rzecz racjonalnego wykorzystania energii i wykorzystania nowoczesnych technologii na poziomie: pojedynczych budynków, gminy, powiatu oraz regionu. Więcej o CTE na www.cte.fea.pl

***

25 listopada w Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy odbędzie się Konferencja Fotowoltaiczna, której celem jest przedstawienie stosowanych technologii fotowoltaicznych oraz perspektyw rozwoju PV w Polsce. Prelegenci omówią również krajowe i europejskie programy dla firm finansujące fotowoltaikę oraz pierwsze doświadczenia dotyczące finansowania rozwoju segmentu prosumenckiego. Wydarzenie będzie również okazją do przedstawienia krajowego systemu certyfikacji instalatorów oraz dokonania analizy przypadku i sukcesu producentów systemów PV i wzięcia udziału w dyskusji.

Częścią wydarzenia będzie uroczyste otwarcie pionierskiej instalacji fotowoltaicznej, pełniącej funkcje badawcze, testowe i demonstracyjne. To największe w Polsce laboratorium energii słońca powstało przy Centrum Technologii Energetycznych jako efekt unikatowej metodyki wypracowanej przez ekspertów z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej oraz świdnickiego ośrodka CTE.

Czytaj również

Konferencja KSM

Niezwykły musical

Nobel dla Tokarczuk!

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Testo1 16-11-2015 17:58
I R.Szełemej nakaże mieszkańcom Wałbrzycha zakup tych instalacji. Później wyjedzie (ucieknie) z miasta...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wałbrzych z Kurdami

Prezydent podsumował

Koalicja zmobilizowana

Problem z ruiną

Dary dla bibliotek