MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

W Starej Kopalni rozmawiano na temat Syrii

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 24 października 2016, 6:55
Aktualizacja: 16:57
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w "Sztygarówce" na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się spotkanie pod nazwą "W Syrii i w Polsce", którego głównym tematem była Syria – zarówno współczesna, jak również ta sprzed kilkunastu lat.

- Dzisiejsze spotkanie związane jest z Syrią. Bardzo mocny, ciekawy temat. Zaprosiliśmy na spotkanie podróżników, którzy kilkanaście lat temu byli w Syrii, poznali ten kraj i tamtejszych ludzi. Podzielą się z nami swoim doświadczeniem. Głównym gościem naszego spotkania jest uchodźca z Syrii, który opowie nam co się stało w jego kraju, jak wyglądała jego podróż do Europy i jak mu się mieszka obecnie w Polsce - powiedziała Magdalena Sawicka - inicjatorka i organizatorka spotkania.

Podczas spotkania podróżnicy Magdalena i Mariusz Barwińscy opowiadali o swojej podróży do Syrii. Kraj ten odwiedzili 16 lat temu. Oprócz wyjątkowych miejsc, wspaniałych zabytków rzeczą którą najbardziej zapamiętali była życzliwość i otwartość Syryjczyków, oraz w wielu przypadkach znajomość języka polskiego wśród mieszkańców Syrii, co jak się okazało spowodowane było tym, że wielu z nich studiowało w Polsce. Opowieści wzbogacone były pokazem zdjęć i filmów dokumentujących podróż.

- Ta podróż miała miejsce 16 lat temu. To były inne czasy niż teraz. Pojechaliśmy sami, bez żadnego wsparcia z biura turystycznego. Wspaniałe było to, że spotykaliśmy tam ludzi, którzy mówili po polsku. Wtedy wielu Syryjczyków studiowało w Polsce. Ciężko się o tym mówi w kontekście tego, co się tam teraz dzieje, trudno wykrzesać z siebie jakąś radość, ale wtedy to była jedna z fajniejszych wycieczek. Życzliwość, której tam doznaliśmy była wyjątkowa - powiedział podróżnik Mariusz Barwiński.

Gościem specjalnym spotkania był mieszkający od 3 lat w Polsce Lahoud Touma - uchodźca z ogarniętej wojną Syrii, który opowiadał zarówno o swoim kraju jak i o życiu na uchodźstwie. Lahoud z wykształcenia jest farmaceutą i taki właśnie zawód wykonywał w Syrii, również po wybuchu wojny. Jednak sytuacja ciągłego zagrożenia, w której niejednokrotnie musiał wiele dni spędzać w pracy, ponieważ droga powrotna do domu była zbyt niebezpieczna, zmusiła go do opuszczenia swojego kraju. Tak trafił do Polski, gdzie również pracuje w swoim zawodzie.

- Lubię brać udział w takich spotkaniach, rozmawiać o naszej sytuacji, o tym co się stało, żeby ludzie wiedzieli co jest prawdą a co nie. Początkowo nie myślałem o tym, żeby wyjeżdżać z Syrii, jako farmaceuta uważałem, że moją rolą jest pomaganie ludziom. W czasie wojny pracowałem przez 3 lata, ale jednak zrobiło się bardzo niebezpiecznie, w każdej chwili mogłem stracić życie. Dlatego zdecydowałem się na przyjazd do Polski - powiedział Lahoud Touma.

Spotkanie odbyło się w ramach prowadzonych w Wałbrzychu działań wielokulturowych.

Czytaj również

Przyjedzie Duda

Śmieci skrzydeł nie mają

Wyborcza loteria

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~nosferatu 24-10-2016 9:39
Gdzie są głosy prawdziwych Polaków i patyiotów najprzedniejszego sortu, rozdartych, zaszalikowanych przygłupów, krzyczących, że ciapatych należy wytłuc ? Odczuwam niedosyt, zaspaliście ? Syrii i Syryjczykom należy pomóc, tam trwa regularna, niesłychanie brutalna wojna. Nie ma prądu, wody, leków, żywności. Giną dzieci ! No, ale przecież to ciapate, każdy z nich to potencjalny terrorysta, albo gwałciciel, nie chłopaki ? Dajcie sobie spokój z komentarzami w stylu, co byś zrobił gdyby, słyszę je od wielu lat i jakoś nikt, nikogo nie zabił i nie zgwałcił. To też ludzie, tacy sami jak wy, ciekowość, co by na wasze teksty powiedział, uwielbiany przez was w końcu, święty JPII ?
~nosferatu 24-10-2016 9:40
patyiotów = patryiotów, literówka.
~ 24-10-2016 10:00
Zamknij już japę zapluty idioto nosfeSRATU, Pie..... prowokatorek z chorym łbem. Podnieca go kłótnia na forach, co za chory człowiek.
~Asia 24-10-2016 10:42
ليس هناك عامل المنجم
~MM 24-10-2016 11:53
nosferatu przecież nikt nie broni Ci wziąć pod opiekę uchodzców. Weź pod swój dach, pokaż to dobre serce, nakarm, napój, odziewaj, zapewnij opierunek. Aż do momentu kiedy im się to nie znudzi.
~Polewa 24-10-2016 12:22
nosfeSRATU: to przedstawiciel lewackiej lumpeninteligencji. Co lewacki faszysto, nie wyszla prowokacja, by znow wywolac wojne ideologiczna na forum. Nie udalo sie wykopac nowych podzialow w spoleczenstwie? LumpenInteligent broni przed wytluceniem ciapatych, ale chetnie namawia do wytluczenia, wyeliminowania katolikow.
~Rybak 24-10-2016 18:54
Nie da się rozmawiać nigdzie indziej, tylko w starej złomiarni. Od przyszłego roku zakaz rozmów na terenie miasta za wyjątkiem Złomiarni.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sprzedał sprzęt, którego nie miał

Zmarł 82–latek

Promesa już wręczona

Wsparcie od Wojewody dla Powiatu

Udana wyprawa