MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W Starej Kopalni nie będzie Disneylandu

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 28 sierpnia 2010, 17:58
Aktualizacja: 19:27
Autor: Sven
Ambitny projekt Stara Kopalnia
Fot. Sławomir Pawlik
W Ratuszu odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której przedstawiciele Rady Honorowej Starej Kopalni mówili o swoich dotychczasowych działaniach i planach na przyszłość.

Stwierdzono, że Rada powstała po to, by tchnąć życie w ten bezprecedensowy na skalę europejską, projekt kulturalny. Będzie to unikalne na skalę europejską miejsce życia kulturalnego, artystycznego, miejsce mieszania się pomysłów filharmonii, teatru, muzeum, wydarzeń i zjawisk społecznych.

Rada ma charakter otwarty. W zasadzie każdy, kto ma pomysły dotyczące działalności Starej Kopalni, może zgłosić swój akces i wziąć udział w działaniach Rady. Powstała także strona internetowa, na której prezentowane są działania, projekty i wizualizacje.

Członkowie Rady zwracają się również do wałbrzyszan o zgłaszanie własnych pomysłów na zagospodarowanie Starej Kopalni. Można to zrobić na stronie: www.starakopalnia.pl . Każda propozycja jest dobra, ponieważ może zawierać choćby pierwiastek genialnego rozwiązania. Dlatego też, przyłączamy się do apelu doktora Szełemeja i dodajemy: wymyślajmy, podpowiadajmy, wysyłajmy.

Ale uwaga, szanowni państwo! Nie idziemy w tanią komercję. Jak usłyszeliśmy w trakcie spotkania: „…w Starej Kopalni nie będzie Disneylandu”.

Docelowo obiekt ma się utrzymać samodzielnie lub korzystać z niewielkiej pomocy gminy, ale nie za cenę niskiej jakości oferty kulturalnej.

Ogólne kierunki działania wytyczają utworzone niedawno zespoły:

Zespół Techniczny - Kazimierz Szewczyk, Grzegorz Zalewski, Barbara Obelinda, Bogdan Kowacki, Zbigniew Prażmowski, Radek Markowski, Jacek Roman Radomski

Zespół Kulturalny - Danuta Marosz, Józef Wiłkomirski, Łukasz Hoppe, Zenon Matuszko, Zbigniew Prażmowski, Stanisław Zydlik, Alicja Młodecka, Robert Wróbel, Marek Stadnicki, Violetta Kasiborska, Zofia Sikora, Joanna Kakuba

Zespół organizacyjno-menadżerski - Mirosław Greber, Jerzy Mazur, Jerzy Kosmaty, Danuta Marosz, Jarosław Buzarewicz

Zespół Górniczy - Arkadiusz Simm, Grzegorz Zalewski, Krystyn Haas, Sławomir Kaczmarek, Kazimierz Szewczyk, Stanisław Zydlik

Zespół dziedzictwa wielokulturowego - Sabina Chrapek, Martin Reichert, Tadeusz Skrężyna, Zygmunt Panfil, Bogdan Król, Eliza Furmanek.

Do chwili uroczystego otwarcia Starej Kopalni w nowym wcieleniu upłynie jeszcze trochę czasu. Nie znaczy to jednak, że teraz nic się tam nie dzieje. Jakiś czas temu miały tam miejsce koncerty i projekcje filmów i spektakl teatralny.

Obecnie można oglądać unikalną wystawę polskiego plakatu filmowego oraz prezentację historii i teraźniejszości Lewarde – miejscowości silnie związanej z polskimi górnikami. We wrześniu czeka nas kilka kolejnych wydarzeń, między innymi Traviata Giuseppe Verdiego.

Czytaj również

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Janusz Korwin–Mikke ponownie odwiedził Wałbrzych

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~cass pennant 28-08-2010 19:00
Sven.. Joanna nazywa sie Kakuba a nie "jakuba"...:)
~ikraszek 28-08-2010 20:34
ale przecież we wniosku o kasę unijną jest podane co tam ma być.A jak będzie coś innego to będziemy kaskę oddawać.o co chodzi?
~pozyt 28-08-2010 22:28
wniosek dotyczy głównie rewitalizacji, czyli spraw remontowych/budowlanych - a sam charakter miejsca jest tylko ogólnie określony; poza pomysłami, które na pewno znajdą tam miejsce, a przecież to ogromny obiekt, więc miejsca starczy jeszcze na jakieś ciekawe inicjatywy, super pomysł z zaangażowaniem ludzi :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dobre wieści z Szaniawskiego

Wiesława Raczkiewicz z nagrodą Silesius

Znany jest termin Juwenaliów

Został poparzony w wyniku wybuchu butli gazowej

Trzy dni pełne atrakcji