MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 4 czerwca
im. Franciszka, Karola

W Starej Kopalni nie będzie Disneylandu

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 28 sierpnia 2010, 17:58
Aktualizacja: 19:27
Autor: Sven
Ambitny projekt Stara Kopalnia
Fot. Sławomir Pawlik
W Ratuszu odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której przedstawiciele Rady Honorowej Starej Kopalni mówili o swoich dotychczasowych działaniach i planach na przyszłość.

Stwierdzono, że Rada powstała po to, by tchnąć życie w ten bezprecedensowy na skalę europejską, projekt kulturalny. Będzie to unikalne na skalę europejską miejsce życia kulturalnego, artystycznego, miejsce mieszania się pomysłów filharmonii, teatru, muzeum, wydarzeń i zjawisk społecznych.

Rada ma charakter otwarty. W zasadzie każdy, kto ma pomysły dotyczące działalności Starej Kopalni, może zgłosić swój akces i wziąć udział w działaniach Rady. Powstała także strona internetowa, na której prezentowane są działania, projekty i wizualizacje.

Członkowie Rady zwracają się również do wałbrzyszan o zgłaszanie własnych pomysłów na zagospodarowanie Starej Kopalni. Można to zrobić na stronie: www.starakopalnia.pl . Każda propozycja jest dobra, ponieważ może zawierać choćby pierwiastek genialnego rozwiązania. Dlatego też, przyłączamy się do apelu doktora Szełemeja i dodajemy: wymyślajmy, podpowiadajmy, wysyłajmy.

Ale uwaga, szanowni państwo! Nie idziemy w tanią komercję. Jak usłyszeliśmy w trakcie spotkania: „…w Starej Kopalni nie będzie Disneylandu”.

Docelowo obiekt ma się utrzymać samodzielnie lub korzystać z niewielkiej pomocy gminy, ale nie za cenę niskiej jakości oferty kulturalnej.

Ogólne kierunki działania wytyczają utworzone niedawno zespoły:

Zespół Techniczny - Kazimierz Szewczyk, Grzegorz Zalewski, Barbara Obelinda, Bogdan Kowacki, Zbigniew Prażmowski, Radek Markowski, Jacek Roman Radomski

Zespół Kulturalny - Danuta Marosz, Józef Wiłkomirski, Łukasz Hoppe, Zenon Matuszko, Zbigniew Prażmowski, Stanisław Zydlik, Alicja Młodecka, Robert Wróbel, Marek Stadnicki, Violetta Kasiborska, Zofia Sikora, Joanna Kakuba

Zespół organizacyjno-menadżerski - Mirosław Greber, Jerzy Mazur, Jerzy Kosmaty, Danuta Marosz, Jarosław Buzarewicz

Zespół Górniczy - Arkadiusz Simm, Grzegorz Zalewski, Krystyn Haas, Sławomir Kaczmarek, Kazimierz Szewczyk, Stanisław Zydlik

Zespół dziedzictwa wielokulturowego - Sabina Chrapek, Martin Reichert, Tadeusz Skrężyna, Zygmunt Panfil, Bogdan Król, Eliza Furmanek.

Do chwili uroczystego otwarcia Starej Kopalni w nowym wcieleniu upłynie jeszcze trochę czasu. Nie znaczy to jednak, że teraz nic się tam nie dzieje. Jakiś czas temu miały tam miejsce koncerty i projekcje filmów i spektakl teatralny.

Obecnie można oglądać unikalną wystawę polskiego plakatu filmowego oraz prezentację historii i teraźniejszości Lewarde – miejscowości silnie związanej z polskimi górnikami. We wrześniu czeka nas kilka kolejnych wydarzeń, między innymi Traviata Giuseppe Verdiego.

Czytaj również

Wałbrzych otwiera 4 szkoły dziennie

Wypożyczysz rower

Ulga za bioodpady

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~cass pennant 28-08-2010 19:00
Sven.. Joanna nazywa sie Kakuba a nie "jakuba"...:)
~ikraszek 28-08-2010 20:34
ale przecież we wniosku o kasę unijną jest podane co tam ma być.A jak będzie coś innego to będziemy kaskę oddawać.o co chodzi?
~pozyt 28-08-2010 22:28
wniosek dotyczy głównie rewitalizacji, czyli spraw remontowych/budowlanych - a sam charakter miejsca jest tylko ogólnie określony; poza pomysłami, które na pewno znajdą tam miejsce, a przecież to ogromny obiekt, więc miejsca starczy jeszcze na jakieś ciekawe inicjatywy, super pomysł z zaangażowaniem ludzi :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zastąpili dorosłych

Napadł na nastolatka

Langer kontra Szwajgier – czy sprawa trafi do Prokuratury?

Pomnik Smoleński

Jak wygląda sytuacja miejskich spółek – Aqua Zdrój dołuje