MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

W Rybnicy Leśnej rośnie 18 tys. nowych drzew, które zmienią hałdę górniczą w las

Wiadomości: REGION, Rybnica Leśna
Środa, 16 września 2015, 13:55
Autor: red
Fot. użyczone
Hałda powstawała przez ok. 100 lat – tyle czasu trwa wydobycie melafiru w Rybnicy Leśnej. Teraz, gdy zwałowisko jest już nieczynne, przeszło wartą prawie milion złotych metamorfozę i powoli zamienia się w bujny las.

Na hałdzie przez lata składowana była ziemia oraz materiał skalny, nie nadający się do dalszej przeróbki. Aż w końcu urosła z tego pokaźna góra, mająca 50 metrów wysokości i ponad 5 hektarów powierzchni.
- Po wyłączeniu hałdy z użytku zaczęliśmy zamieniać ją w las, zgodnie z projektem rekultywacji. Aby zwrócić ten teren naturze - mówi Lesław Kowalczyk, dyrektor Techniki Górniczej w Kopalniach Surowców Skalnych w Bartnicy, do których należy rybnicka kopalnia.

Zanim jednak hałdę obsadzono drzewkami, trzeba było przeprowadzić szereg prac przygotowawczych. Odpowiednio ją uformowano, przysypano właściwą dla drzew glebą, użyźniono. Zbudowany też został specjalny system do odprowadzania wody deszczowej, zabezpieczający hałdę przed nadmiernym namakaniem. Jednocześnie wyposażono ją w instalację do nawadniania gleby, aby drzewka miały stały dostęp wody. Cały rekultywowany teren ogrodzono. Dopiero wtedy byłe zwałowisko zostało obsadzone małymi świerkami, modrzewiami, bukami, brzozami i innymi gatunkami drzew, wskazanymi przez nadleśnictwo. Takimi, by zalesiona hałda stała się naturalnym uzupełnieniem sąsiadującego z nią lasu. Posadzono aż 18 tysięcy drzewek.
Wszystkie te prace kosztowały prawie milion złotych.
- Jesteśmy jedną z nielicznych w Polsce kopalń surowców skalnych, która przeprowadziła tak dużą i kosztowną rekultywację nieczynnej hałdy w kierunku ekologicznym - mówi Jakub Madej, prezes Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy. - W związku z tym, że kopalnia leży na cennym przyrodniczo terenie, wszystkie nasze działania na rzecz środowiska muszą być dostosowane do wysokich wymogów tego obszaru - dodaje.

Młody las wymaga teraz opieki i pielęgnacji, więc 18 tysięcy drzewek jest regularnie odchwaszczanych, nawożonych i podlewanych. Co ciekawe, proces ich podlewania też został rozwiązany ekologicznie. Wykorzystywana jest bowiem do tego deszczówka, odprowadzana z kopalni. Ta woda się nie marnuje, tylko w odpowiednich ilościach kierowana jest na hałdę, gdzie nawadnia rosnące na niej drzewa.

Czytaj również

Odebrali podziękowania

Więcej połączeń

Lepsze jutro

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~kuba 16-09-2015 14:13
Wielkie bohaterstwo ze strony kamieniołomów.
~Jaan 16-09-2015 14:28
Coś to wygląda zbyt ładnie, gładko, a więc podejrzanie !!! A w Mieroszowie na rynki wisi pismo Burmistrza o ponownym wszczęciu postępowania, w efekcie którego kopalnia ponownie wznowi wydobycie ! Kto tu kogo robi w capa ? Ciekawe ile to robienie w capa kosztowało kopanię ? Ona - ta kopalnia - jakaś taka przymilna, przyjazna, pomocna - żebyśmy wszyscy w ryja nie dostali, bo wstyd byłby straszny !!! NOWE WYDOBYCIE JUŻ SIĘ ZBLIŻA !!! AŻ TUPIE !!!
~żul 16-09-2015 15:40
A ja proponuję dosadzić 25 tys.krzewów pomarańczowych o wdzięcznej nazwie "melafirki"...
~Zb. Michurski 16-09-2015 18:35
Wielka łaska. Zdegradowali środowisko to niech rewitalizują.
~zenek 17-09-2015 9:24
Pic na wodę. Te drzewka rosną już kilka lat. Teraz to czysta propaganda kamieniołomu.
~SANACZ 1313 18-09-2015 14:34
..... TYM SZWABOM
~szynka 19-09-2015 7:42
No i malina. Pani B.SZ. bedzie miała o czym pisać ;)
~gość ze swidnicy 25-09-2015 4:43
Myśliwi wybijają zwierzęta, ale są "dobrzy", bo najpierw je karmią. Leśnicy karczują tysiące ha lasów by handlować drzewami, ale są "dobrzy", bo najpierw o te drzewa dbają. A jak KSS Bartnica wywala milion na to, żeby naprawić środowisko, żeby wyrósł las to jest zła... Gratuluję retoryki, naprawdę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Życzenia na rocznicę

Wałbrzych spadł w rankingu

Emerytura komendanta

Uroki szczawieńskiego deptaku

Radny straci mandat?