Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 4831
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jedlina-Zdrój: W Jedlinie rozmawiano o poprawie stanu powietrza w Polsce

Wtorek, 17 maja 2016, 15:07
Aktualizacja: 16:34
Autor: Robert Bajek
Jedlina-Zdrój: W Jedlinie rozmawiano o poprawie stanu powietrza w Polsce
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Hotelu JEDLINKA w Jedlinie–Zdroju rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Błękitny węgiel”, zorganizowana przez Urząd Miasta w Jedlinie–Zdroju wspólnie z firmą Polchar Sp. z o.o. i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Tematem konferencji była poprawa stanu jakości powietrza w Polsce.

Oficjalnego przywitania gości i przedstawienia tematyki konferencji dokonał Burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel wspólnie z Dyrektorem Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu Aleksandrem Sobolewskim. Konferencja podzielona była na dwie sesje. Sesja I nosiła temat „Jakość powietrza w uzdrowiskach” a sesja II – „Polskie rozwiązania problemu niskiej emisji”.

Na początku konferencji o jakości powietrza na Dolnym Śląsku mówiła Barbara Kwiatkowska-Szygulska - Naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ we Wrocławiu a Jan Golba - Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Uzdrowisk RP wygłosił wykład „Uzdrowiska w Polsce - dylemat czystego powietrza”.

- O tym, że my tutaj, na Dolnym Śląsku, w Aglomeracji Wałbrzyskiej żyjemy tym tematem świadczy fakt, że jednym z pierwszych grantów jakie Aglomeracja Wałbrzyska, czyli 22 gminy, uzyskała to był grant na opracowanie gospodarki niskoemisyjnej. Te 22 gminy przepracowały intensywnie ostatnie 3 lata. Mamy przyjęty program gospodarki niskoemisyjnej na obszarze około 11 procent powierzchni Dolnego Śląska i obejmujący 13 czy 14 procent ludności Dolnego Śląska. Jest to chyba największy zwarty funkcjonalnie, przemyślany plan gospodarki niskoemisyjnej. Jedlina jest znakomitym miejscem do prezentowania naszych wspólnych wysiłków rozwiązania problemu, który ma tu kilkaset lat. W Aglomeracji Wałbrzyskiej, która urosła w pierwszych latach XX wieku jako miejsce oparte o cywilizację węglową ten problem staramy się od kilku lat chyba z większym niż mniejszym dobrym skutkiem rozwiązywać. Jednym z praktycznych aspektów programu gospodarki niskoemisyjnej, w tym również ograniczenia emisji z indywidualnych źródeł ciepła jest nasz projekt przeznaczenia chyba najwięcej ze wszystkich województw środków ZITu, czyli środków Aglomeracji Wałbrzyskiej na konwersję ze stałych paliw na paliwa alternatywne, w rozumieniu niskoemisyjne. Mamy na to przeznaczone naprawdę poważne środki w konkursach, które będziemy rozpisywać jesienią tego roku - powiedział obecny na konferencji Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

W dalszej części konferencji o możliwościach poprawy jakości powietrza w Polsce mówił Aleksander Sobolewski - Dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu a Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju omówił zasady programu, wyniki emisji i opinie mieszkańców miasta dotyczące wprowadzonego w Jedlinie-Zdroju programu „Spalanie Błękitnego Węgla”. O „Błękitnym Węglu” i możliwościach jego produkcji w Polsce mówił też Marek Wiśniewski - Dyrektor Zarządzający Polchar Sp z o.o.

W ramach konferencji podczas II sesji zastępca Małopolskiego Inspektora Ochrony Środowiska Ryszard Listwan omówił działania w zakresie ograniczania niskiej emisji w miastach na przykładzie Krakowa. O testach laboratoryjnych i doborze parametrów węgla kamiennego pod kątem produkcji „Błękitnego Węgla” mówił Piotr Hrycko z IChPW w Zabrzu a Katarzyna Matuszek, również z IChPW, przedstawiła wyniki założeń i testów dotyczących „Błękitnego Węgla”. Przedstawione zostały też doświadczenia ze stosowania „Błękitnego Węgla” w Roszkowie, Zabrzu, Żywcu i jednej z dzielnic Krakowa. Ostatnim tematem konferencji było omówienie możliwości perspektywicznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w sezonie grzewczym, którego dokonał Aleksander Sobolewski z IChPW.

Warto zaznaczyć, że Gmina Jedlina-Zdrój zgodnie z porozumieniem podpisanym 13 października 2015 roku przez Burmistrza Miasta Jedlina-Zdrój z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu przystąpiła do pilotażowego programu ograniczenia niskiej emisji poprzez spalanie bezdymnego paliwa o nazwie „Błękitny Węgiel”. Celem tego pilotażowego programu było sprawdzenie w warunkach rzeczywistych wpływu spalania „Błękitnego Węgla” na ograniczenie niskiej emisji. W ramach programu Jedlina-Zdrój otrzymała nieodpłatnie 600 ton bezdymnego "Błękitnego Węgla" do testowania.

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group