MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

VII Gala Ambasadorów Wałbrzycha

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 11 marca 2018, 1:13
Aktualizacja: Wtorek, 13 marca 2018, 11:19
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Sali Balowej Zamku Książ odbyła się uroczysta VII Gala Ambasadorów Wałbrzycha. Do tego zaszczytnego grona w tym roku dołączyli: Jacek Bończyk – aktor i piosenkarz, Tomasz Kubat – dziennikarz i Jerzy Mazur – kierowca rajdowy.

Celem Gali jest nie tylko wyróżnienie zasłużonych osób, ale również promocja miasta poprzez Ambasadorów i co bardzo istotne coroczna, tradycyjna zbiórka pieniędzy na cele charytatywne. Podczas Gali prowadzona jest licytacja różnych przedmiotów. W tym roku na licytację trafiły między innymi ręcznie robione lalki z Teatru Lalki i Aktora, odzież firmy Wałbrzych International Production, voucher uprawniający do wzięcia udziału w programie TVN "Uwaga", zestaw książek i filmów Martyny Wojciechowskiej i Marka Arcimowicza, naszyjnik i bransoletka z pereł, zestaw porcelany "Alaska", składający się z 94 elementów, koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego, pamiątki sportowe Jerzego Mazura, lot nad Zamkiem Książ, kolacja przygotowana przez szefa kuchni Dworzysko i wiele więcej. Pieniądze z licytacji: 56 500 złotych trafią do podopiecznych Fundacji Salvator i Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Oddział w Wałbrzychu.

Warto zaznaczyć, że podczas wczorajszej Gali zbierane były też środki na odbudowę strawionego przez pożar Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju, o co apelowali Paweł Skrzywanek - Prezes Zarządu Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S. A. i Marek Fedoruk - Burmistrz Szczawna-Zdroju. Całość imprezy uświetnił recital, w którym wystąpił Stanisław Soyka.

Poniżej przedstawiamy sylwetki nowych Ambasadorów Wałbrzycha:

Jacek Bończyk urodzony w Wałbrzychu artysta o wielu twarzach i wielu talentach: nie tylko aktor teatralny i filmowy, ale także reżyser i scenarzysta spektakli muzycznych, piosenkarz, autor tekstów piosenek i librecista. Wokalista oraz gitarzysta dwóch formacji rockowych: „Bończyk/Krzywański” oraz „Nowe Sytuacje”. Od ponad 20 lat chętnie udziela głosu w dubbingu – mogliśmy go usłyszeć w takich bajkach jak między innymi Księżniczka Łabędzi, Scooby Doo, Kot Prot czy Chojrak Tchórzliwy Pies. Profesja ta wymaga naprawdę wyjątkowych umiejętności, jak sam mówi „Aktor dubbingowy musi być zawsze gotowy i mieć w sobie permanentnie wariata (…) nas nie widać, tę energię musimy przekazać głosem” . W zeszłym roku tej energii użyczył Świecznikowi w polskiej wersji disnejowskiego filmu „Piękna i Bestia.” Jacek Bończyk jest „ciągle w podróży” i ciągle tworzy coś nowego. Gra w warszawskich teatrach, reżyseruje spektakle i koncertuje w całej Polsce. W latach 2013-2016 był dyrektorem artystycznym Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, którego uważa za swojego Mistrza. Od 2016 r. wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Jerzy Mazur to urodzony w Wałbrzychu kierowca rajdowy i wyścigowy. Wielokrotny reprezentant Polski i Mistrz Sportu. Już na początku kariery mógł się poszczycić zwycięstwami w Wyścigowych Mistrzostwach Polski w najliczniejszej klasie markowej Fiat 126p., w której startowało 130 zawodników z czego tylko 36 najszybszych w wyścigu finałowym – To był mój największy sukces, wygraliśmy startując z ostatniego pola, czego nikt wcześniej nie dokonał. Do tego koślawym maluchem złożonym ze skasowanego nadwozia. Pokonałem nim najlepszych kierowców w Polsce – opowiada. Kolejnym jego dużym osiągnięciem było zajęcie 3 miejsca w wyścigu formuły Easter na torze Hungaroring w 1986 r. Dwa lata później jako pierwszy Polak pokonał trasę najtrudniejszego wyścigu świata – X Rajdu Paryż- Dakar, legendarnej, najdłuższej edycji w historii, w której zginęło najwięcej osób. „Zgłoszono 850 pojazdów, wystartowało 603, ukończyło 151. Jechaliśmy bez wizy, z małą ilością pieniędzy, ale za to z dużą ilością części zamiennych, które ważyły 2,5 tony bo fabryki nie było stać na wysłanie serwisu. Byliśmy zdani sami na siebie” – wyznaje. Polską ciężarówką marki Star, słabszą o 1000 koni od najszybszej, uzyskał 15 miejsce w wyścigu. Założył Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu. Możemy w nim obejrzeć niezwykłe eksponaty w tym Dakarowego Stara 266 Turbo, którym pokonał trasę X Rajdu Paryż – Dakar.

Tomasz Kubat -Wałbrzyszanin, syn górnika rud miedzi, wnuk górnika węgla kamiennego, który od zawsze marzył by zostać dziennikarzem i spełnił to marzenie tak szybko, że sam był zaskoczony. Na początku związał się z radiem: w pierwszym roku prowadził własne audycje w Katolickim Radiu Legnica, a następne 8 lat poświęcił Radiu Zet i pracy reporterskiej i to przez duże R. Relacje nadawał bowiem m.in. z Prisztiny podczas wojny na Bałkanach, ze strefy Gazy podczas drugiej Intifady, z Islamabadu w Pakistanie przed atakiem aliantów na Talibów oraz z Wadowic …po słynnym kazaniu o kremówkach. W następnych latach porzucił radio na rzecz telewizji – od 2002 roku reporter TVN programu UWAGA! gdzie codziennością były niebezpieczne interwencje oraz pomaganie tym, którym nikt nie chciał pomóc. Równocześnie Tomasz Kubat został wsparciem dla Marcina Wrony, dla którego produkował program „Pod napięciem”. Potem był producentem m.in. talkshow „Dwururka” oraz przez trzy lata programu „Teraz My” Tomasza Sekielskiego i Andrzeja Morozowskiego. Kolejnym wyzwaniem i powrotem do korzeni okazało się prowadzenie UWAGI! - obecnie najlepszego magazynu reporterskiego TVN. Nie jest to zadanie łatwe, ale bardzo ważne. Jak sam mówi „Mamy do czynienia z największymi ludzkimi emocjami i dramatami. Staramy się pomoc nawet w sytuacjach pozornie beznadziejnych, często jesteśmy ostatnią deską ratunku....” .

Tytułem Ambasador Wałbrzycha w latach poprzednich wyróżnieni zostali: Joanna Bator, Krzysztof Ignaczak, Tomasz Siemoniak, Andrzej Adamek, Krzesimir Dębski, Marek Starybrat, Olga Tokarczuk, Agnieszka Wieszczek-Kordus, Leszek Lichota, Jan Lityński, Maciej Szczepaniak, Urszula Włodarczyk, Marek Arcimowicz, Dariusz Baranowski, Piotr Krupa, Krystyna Giżowska, Robert Karpowicz i Zygmunt Zdrojewicz.

Czytaj również

Wzmożone kontrole

Toyota Półmaraton

Kuchciński nie zaszkodził

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~hahahahaha 11-03-2018 9:55
W tym roku na licytację trafiły między innymi (...) voucher uprawniający do wzięcia udziału w programie TVN "Uwaga". Jaja sobie robicie?
~Doval 11-03-2018 10:44
Do;hahahahaha;Chyba telewizje pomyliłeś;TVN,to nie TVPIS.TVN nie kłamie;i tu się rym nawija.
~\\\\\\\\\\ 11-03-2018 19:09
Wałbrzych to biedne miasto. Wielu nie stać na żyletki, żeby się ogolić na imprezę.
~wal 11-03-2018 19:32
Dlaczego na liście nie ma wałbrzyszanina przebijającego wszystkich sławą a zwłaszcza gotówką tj.Andrzeja GĄSIOROWSKIEGO.
~wyzwalacz 12-03-2018 10:08
Ja tam nie przyznaję się do tych ambasadorów szczególnie za przynależność do ich grona Tokarczuk, Lityńskiego i Siemioniaka. Ta nagroda moralnie tyle samo warta co ,,pokojowy nobel" co to jest przyznawany także tym co maczali łapy w konfliktach wojennych.
~uuuj 13-03-2018 22:42
cooo! tokarczuk,lityński,siemioniak,bator to chyba żart .
~wyzwalacz 14-03-2018 14:01
No przecież jak byk te nazwiska są na dole tekstu wymienione, to nie żart.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Referendum nie przeszło [Aktualizacja]

Dyduch z numerem 1

Falstart Górnika

Pobiegli z prezydentem

Radni będą głosować w sprawie referendum