Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 3690
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rogoźnica: Uroczystości rocznicowe w Rogoźnicy

Środa, 10 września 2014, 9:00
Autor: opr.red.
Rogoźnica: Uroczystości rocznicowe w Rogoźnicy
Fot. użyczone/www.gross–rosen.eu
W minioną niedzielę odbyło się spotkanie na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross–Rosen w Rogoźnicy, by pamiętając o minionej 75. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, oddać hołd ofiarom obozu koncentracyjnego Gross–Rosen oraz poległym podczas II wojny światowej.

Na tę uroczystość, 7 września przybyli do Muzeum Gross-Rosen przedstawiciele organizacji kombatanckich z województwa dolnośląskiego, inwalidzi wojenni, sybiracy. Honorowymi gośćmi byli więźniowie obozu, którzy by uczestniczyć w spotkaniu przyjechali z Wrocławia, Łodzi, Warszawy. Tradycję udziału w uroczystościach kontynuują rodziny byłych więźniów, ich przedstawiciele przyjechali między innymi z Poznania, Gdańska, Krakowa.

W uroczystości wzięły udział delegacje młodzieży z okolicznych szkół oraz parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych różnych szczebli. Organizatorami obchodów byli: Urząd Miejski w Strzegomiu, ZHR oraz Muzeum Gross-Rosen.Obchody uświetniła orkiestra ochotniczej straży pożarnej z Lubawki, przedstawiciele formacji mundurowych, harcerze z ZHP i ZHR.

Prowadzący poinformował zebranych, o byłych więźniach obozu, zmarłych w ostatnim roku. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. Następnie zgromadzeni wysłuchali wystąpienia Burmistrza Strzegomia Pana Zbigniewa Suchyty. Ważną częścią uroczystości rocznicowej była polowa msza św. w intencji ofiar II wojny światowej, którą odprawił biskup świdnicki ks. prof. Ignacy Dec pod przewodnictwem arcybiskupa białostockiego ks. prof. Edwarda Ozorowskiego.

Uroczystym akcentem spotkania był Apel Pamięci w wykonaniu młodzieży z ZHR. Po jego wysłuchaniu oddając hołd ofiarom wojny, delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem-Mauzoleum. Po uroczystości zebrani mogli zobaczyć w dawnym baraku nr 7 wyposażenie typowej izby więźniarskiej, której rekonstrukcję zakończono w ostatnich dniach.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group