MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Udany eksperyment teatralny

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 2 sierpnia 2010, 12:40
Aktualizacja: 19:30
Autor: Sven
Sporo osób pojawiło się w Starej Kopalni
Fot. Krzysztof Żarkowski
Od 19 lipca do 1 sierpnia odbyły się w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury warsztaty teatralne „Lato w teatrze 2010”. Przedsięwzięcie współorganizował Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z Warszawy.

Ponad trzydziestoosobowa grupa młodzieży w wieku od 13 do 19 lat, przez dwa tygodnie bawiła się, ale też ciężko pracowała, nad przygotowaniem dwóch spektakli: plenerowego i scenicznego. Aby tego dokonać działali w czterech grupach: aktorskiej, muzycznej, scenograficzno-kostiumowej i promocyjno-dziennikarskiej. Co najważniejsze i co jest istotą warsztatów, efekt końcowy był ich dziełem. Grupa instruktorów koordynowała działania i pokazywała rozwiązania warsztatowe, nie ingerując w treść scenariusza i nie narzucając własnej wizji przedstawienia. -

- Cały pomysł opierał się na historii, opowieściach i legendach związanych z Wałbrzychem i okolicznymi miejscowościami. Najpierw była „burza mózgów”. Każdy przynosił znalezione informacje i materiały. Szukaliśmy inspiracji. Następnie młodzież stworzyła scenariusz. Efektem było wczorajsze przedstawienie w formie happeningowej, teatralnej. Dzisiejsze – to teatr tańca. Chodziło, między innymi o to, by historii i legend nie przedstawić w sposób tradycyjny, „szkolny” – podsumowała Magdalena Radłowska – instruktor WOK-u, choreograf i tancerka, która prowadzi także złożony z „seniorów” i młodzieży teatr tańca „Dawka Energii”.

Sobotnie i niedzielne przedstawienia zgromadziły bardzo liczną publiczność, która w ten niekonwencjonalny sposób mogła przypomnieć sobie lub poznać legendę o cudownym źródełku, o księżniczce i giermku, o lisiej sztolni, białej damie, opowieść o bursztynowej komnacie i inne.

Była to trzecia edycja „Lata z teatrem”, ale pierwsza w Wałbrzychu. Zapowiadana jest kolejna, w przyszłe wakacje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

Gala Finałowa „Zostań Wirtuozem” wkrótce

To będzie prawdziwy pokaz iluzji

Po co nam Unia?

Przyjdź na wystawę fotografii

Janusz Korwin–Mikke ponownie odwiedził Wałbrzych

Zapowiedź Gwiazd VI Festiwalu „Nie tylko Gospel” cz. 3

W Teatrze Dramatycznym przedłużamy majówkowe podróże