MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 26 maja
im. Filipa, Pauliny

Udany eksperyment teatralny

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 2 sierpnia 2010, 12:40
Aktualizacja: 19:30
Autor: Sven
Sporo osób pojawiło się w Starej Kopalni
Fot. Krzysztof Żarkowski
Od 19 lipca do 1 sierpnia odbyły się w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury warsztaty teatralne „Lato w teatrze 2010”. Przedsięwzięcie współorganizował Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z Warszawy.

Ponad trzydziestoosobowa grupa młodzieży w wieku od 13 do 19 lat, przez dwa tygodnie bawiła się, ale też ciężko pracowała, nad przygotowaniem dwóch spektakli: plenerowego i scenicznego. Aby tego dokonać działali w czterech grupach: aktorskiej, muzycznej, scenograficzno-kostiumowej i promocyjno-dziennikarskiej. Co najważniejsze i co jest istotą warsztatów, efekt końcowy był ich dziełem. Grupa instruktorów koordynowała działania i pokazywała rozwiązania warsztatowe, nie ingerując w treść scenariusza i nie narzucając własnej wizji przedstawienia. -

- Cały pomysł opierał się na historii, opowieściach i legendach związanych z Wałbrzychem i okolicznymi miejscowościami. Najpierw była „burza mózgów”. Każdy przynosił znalezione informacje i materiały. Szukaliśmy inspiracji. Następnie młodzież stworzyła scenariusz. Efektem było wczorajsze przedstawienie w formie happeningowej, teatralnej. Dzisiejsze – to teatr tańca. Chodziło, między innymi o to, by historii i legend nie przedstawić w sposób tradycyjny, „szkolny” – podsumowała Magdalena Radłowska – instruktor WOK-u, choreograf i tancerka, która prowadzi także złożony z „seniorów” i młodzieży teatr tańca „Dawka Energii”.

Sobotnie i niedzielne przedstawienia zgromadziły bardzo liczną publiczność, która w ten niekonwencjonalny sposób mogła przypomnieć sobie lub poznać legendę o cudownym źródełku, o księżniczce i giermku, o lisiej sztolni, białej damie, opowieść o bursztynowej komnacie i inne.

Była to trzecia edycja „Lata z teatrem”, ale pierwsza w Wałbrzychu. Zapowiadana jest kolejna, w przyszłe wakacje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Raport prezydenta

Premiera online w Lalkach

Weź udział w spotkaniu

Wirtualny teatr

CYRKonia – wakacyjne warsztaty

Księgowość w kwarantannie

Zagłębie wznawia treningi

Festiwal się odbędzie