MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Uczta ziemniaczana w Boguszowie – Gorcach

Wiadomości: Boguszów - Gorce
Niedziela, 4 września 2011, 7:57
Aktualizacja: 8:06
Autor: MA
Fot. MA
W okresie letnim organizowane są różne imprezy. Często dotyczą one konsumpcji i mają charakter obchodów dnia danej potrawy. Dziś kolejna uczta. Tym razem w Boguszowie –Gorcach w bibliotece miejskiej.

Regularnie co roku tego typu wydarzenia kulinarne mają miejsce w wielu miastach naszego regionu. W Starych Bogaczowicach górują pierogi, w Głuszycy króluje Pstrąg, w Dziećmorowicach - ser, w Dzierżoniowie i Kłodzku - miód, a Świebodzice kuszą piernikami. W ostatnim czasie w Jedlinie – Zdrój odbył się Festiwal Zupy, o którym pisaliśmy na łamach naszego portalu. W sobotę, 3 września, w Miejskiej Bibliotece Publicznej we współpracy z Centrum Kultury w Boguszowie – Gorcach odbyła się Biesiada Ziemniaczana.

Obchody Święta Ziemniaka organizowane są już od 8 lat. Niegdyś łączono je ze Świętem Chleba lecz od 5 lat jest to odrębna impreza. Konkurs na Mistrza Potrawy Ziemniaczanej to tylko jedna z wielu atrakcji organizowanej przy tej okazji. Przygotowano na przykład wiele ciekawych konkursów dla dzieci. Mogły one wykazać się kreatywnością w zdobieniu bulw ziemniaka. Inną ciekawą konkurencją było obieranie ziemniaka w taki sposób, by uzyskać jak najdłuższą skórkę w jednym kawałku.

Do konkursu na najlepszą potrawę ziemniaczaną „na ciepło” i „na zimno” przystąpiło ponad dwudziestu uczestników. Byli to okoliczni mieszkańcy.
A oto lista laureatów:

Kategoria na zimno:

I nagroda - Irena Friedrich za "Paluszki ziemniaczane z sosem curry"
II nagroda - Maria Burzyńska za "Śledzie pod warzywną pierzynką"
II nagroda - Henryka Wiaderna za "Torcik Barbarka"

Kategoria na ciepło:

I nagroda - Danuta Friedrich za "Roladę z sosem pieczarkowym"
II nagroda - Jolanta Kaluch za "Zapiekankę ziemniaczaną"
II nagroda - Jadwiga Kubik i Anna Barczuk za "Ziemniaczki w berecikach"

W przypadku obydwu kategorii nie wyłoniono III. miejsca lecz podwójnie miejsca II.
Nagrodę specjalną otrzymała Maria Burzyńska

Biesiada ta to nie tylko konkurs kulinarny, ale także zabawa dla dzieci i młodzieży. Jest to także element ludowej tradycji. Śpiewy i zabawy zespołu „Karkonosze” uświetniły całość przedsięwzięcia.

Czytaj również

Upamiętnią generała

Wilgoć na Traktorzystów

Nowy prezes WSSE

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ste 4-09-2011 8:38
Ciekawe, że w Gorcach potrafią zrobić imprezę a w Boguszowie to jakoś nie bardzo im to idzie... wszyscy do zwolnienia!!!
~ 4-09-2011 9:40
taka samo jak w czarnym borze,całe zycie lipa
~kolo 4-09-2011 16:07
popelina na całego !!! same buraki z okolicy poprzychodzili żeby się piwska nachlać.... parodia jak zawsze...
~uczestnik 5-09-2011 8:16
Do kolo: Jeśli byłeś i widziałeś tą "popelinę" to sam jesteś burak. Ja byłem, piwo piłem i bawiłem się dość dobrze. Ogólnie na tej imprezie brakuje mi tylko jednego. Brak jest stoisk z potrawami ziemniaczanymi dla uczestników festynu. Stragan z balonikami, piwem i ziemniaki z ogniska to trochę za mało jak na święto ziemniaka. Dlaczego nikt nie pomyślał o straganach z plackami ziemniaczanymi, zapiekankami i ogólnie z potrawami z ziemniaków ? Trudne do zrobienia ale nie niemozliwe. Od tej strony imprezę można porównać do święta wina na którym ktoś serwuje jeden tani gatunek kupiony w sklepie. W festyn ziemniaczany organizator powinien skupić się na prezentacji potraw ziemniaczanych dla jak największej liczby ludzi. Ale ogólnie i tak było OK

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wytyczyli kolejny odcinek

Kontenerem w wiadukt

Uratowali dziczka

Centrum z prawdziwego zdarzenia

Uratowali człowieka