MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Tunel w Szczawnie

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Czwartek, 21 maja 2020, 14:38
Aktualizacja: Sobota, 23 maja 2020, 8:34
Autor: JAZ
Fot. JAZ
Wiadukt na ulicy Kolejowej w Szczawnie–Zdroju od lat był jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w naszym regionie. Wąski przejazd i jeszcze mniej miejsca dla pieszych czy rowerzystów, sprawiły, że władze miasta postanowiły wdrożyć w życie II etap prac nad przebudową tego miejsca.

W konferencji prasowej, podczas której wbito symboliczną łopatę, wzięli udział przedstawiciele Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, wykonawcy prac oraz obaj marszałkowie województwa dolnośląskiego. Burmistrz Szczawna Zdroju Marek Fedoruk poinformował zebranych, że tym sposobem zostanie wykonana dalsza część projektu „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 375 w zakresie budowy chodnika w mieście Szczawno-Zdrój - etap II”.
- To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców Szczawna-Zdroju, ale i odwiedzających nasze miasto. Tunel da nam bezpieczne dojście do Pomnika Ułanów Nadwiślańskich – cieszy się burmistrz Marek Fedoruk.

Zmiana organizacji ruchu pieszych będzie również poprawiała komfort kierowców, którzy wielokrotnie narzekali na jakość przejazdu i bezpieczeństwo tego miejsca.
- Będzie to inwestycja, która zmieni układ komunikacyjny tego miejsca. Obecnie piesi i rowerzyści są zmuszeni do pokonywania niebezpiecznego tunelu pod wiaduktem. Po realizacji inwestycji ruch pieszych przeniesie się w bezpieczne miejsce – mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.

Budowa 30-metrowego tunelu dla pieszych pod nasypem dawnej linii kolejowej, będzie kosztować blisko 540 tysięcy złotych. Gmina Szczawno-Zdrój będzie partycypować w kosztach budowy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim.
- Nasza współpraca to przykład dobrych relacji gminy i zarządu województwa – cieszy się Grzegorz Maćko.

Politycy zwrócili jeszcze uwagę na dawną linię kolejową, łączącą nasz region z czeskim Mezimesti.
- Jeżeli tylko znajdziemy na to środki finansowe, będziemy kontynuować nasze plany sprzed epidemii. Plany, które zakładały rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych tego połączenia – dodaje wicemarszałek.

Sam tunel zostanie zbudowany przez wałbrzyską firmę Budosprzęt. Według planów, inwestycja ma zostać oddana do użytku 30 sierpnia 2020 roku. Zakres prac obejmuje całkowitą rozbiórkę nasypu i budowę przejścia tunelowego. Tunel wyposażony będzie w oświetlenie i odwodnienie.

Twoja reakcja na artykuł?

17
63%
Cieszy
5
19%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
3
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Kilka słów o wsparciu dla Wałbrzycha

Znamy finalistów

Ławeczka Michalika

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Pif 21-05-2020 18:06
A czy prace przy tym wiadukcie czasowo wylacza ta droge z uzytku? Jak tak to gratuluje. I wspolczuje mieszkancom Szczawna I Walbrzycha ktorzy w czasie budowy obwodnicy korzystaja z tej drogi.
~Kosmos 21-05-2020 19:44
Ktoś jest na tyle szalony, że wierzy w to, że tędy będą jeszcze kiedyś jeździły pociągi? :-) Na Kondratowie na dawnych torach tej zlikwidowanej linii już dawno temu wyrosły domy, a nasyp przy Podzamczu jest przecięty obwodnicą i dojściem do Tesco. Wiadukt powinien być zlikwidowany i potem należy wybudować elegancki i szeroki chodnik. Każdy tunel to prędzej czy później dziura, w której będą znikać publiczne pieniądze.
~Tak jak napisane 21-05-2020 20:07
do: ~Kosmos (19:44)
A co to za trudność w tych czasach jest wybudować wiadukt, most itp.
~Kalafior 21-05-2020 20:35
do: ~Kosmos (19:44)
Celowosc takiej inwestycji bylaby żadna. Temat załatwiłby autobus kolejowy ze Szczawna do Walbrzycha na wspolnej taryfie i dobrym skomunikowaniu. Ale w Polsce integracja transportu to wyzwanie porównywalne z lotami kosmicznymi.
~LOL 22-05-2020 10:30
do: ~Kalafior (20:35)
Nie żartuj o szynobusie między Szczawnem i Wałbrzychem. W Szczawnie szybciej dojedziesz autobusem miejskim do Wałbrzycha niż na dawny szczawieński dworzec, który był i jest położony w polu, (podobnie jak dworzec Wałbrzych Główny, który główny jest tylko z nazwy). Tunel dla pieszych jest złym pomysłem ze względu na późniejsze koszty utrzymania, które będą ponosić mieszkańcy. Bajania o połączeniu kolejowym Szczawna Zdroju snują urzędnicy, którym marzą się synekury-konfitury. Wiadukt powinno się wyburzyć, przejazd poszerzyć i większe pojazdy miałyby komfortowy wjazd od północy, bo obecnie wszystkie autokary jeżdżą Mickiewicza i Solicką.
~LOL 22-05-2020 10:48
do: ~LOL (10:30)
Jeszcze dodam, że po niedawnej wizycie w Szczawnie uważam, że wydawanie takiej kasy na tunel donikąd to zwykła urzędnicza megalomania i niekompetencja. Za takie pieniądze lepiej byłoby wziąć się za górną część parku zdrojowego, bo obecnie przypomina on tam dżunglę w klimacie postapokaliptycznym. Szastanie publicznymi pieniędzmi, szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy wiadomo, że na pewno będzie bardzo niewesoło w najbliższej przyszłości, pokazuje oderwanie władzy od rzeczywistości.
~Grażyna 23-05-2020 22:47
do: ~Kosmos (19:44)
Na Konradowie będą wywłaszczenia a domy z nasypu zburzone
~Szalony. 21-05-2020 19:47
To nie wiara . To wiedza.
~Mam nadzieję 21-05-2020 22:09
Pitu pitu to nie chodzi o bezpieczeństwo ale o dostępność p.fedoruka do pomnika Ułanów od czasu do czasu żeby się lansować razem ze swoim plebanem i nic nie robiącam Strażą Miejską
~~Bartheezzzz 21-05-2020 22:16
Wieża widokowa na Ptasiej Kopie: https://youtu.be/-gTNIrE8bfM
~ollo 22-05-2020 0:17
jestem za wieza na ptasiej kopie piekne widoki walbrzych, gory walbrzyskie oraz karkonosze --- BUDOWAC , BUDOWAC !!!!!
~Rozwalacz 22-05-2020 5:12
Ten wiadukt jest poniemiecki, nawet nazistowski. Należy go w końcu wyburzyć i wybudować nowy, kaczystowski.
~olo 22-05-2020 8:37
To jest właśnie myślenie po Polsku ,zakłady pracy burzyć zamykać a wiadukt który jest do niczego nie potrzebny i utrudnia ruch pozostawić i dodatkowe przejscia robić za 500 tys zł ,
~Ja 22-05-2020 9:22
Tylko pytam po co wydawać takie pieniądze i dla kogo tam nikt prawie nie chodzi nawet po nowym chodniku od czasu do czasu ktoś z pieskiem. Czy nie lepiej było przeznaczyć pieniądze na pomoc i odbudowę Zakładu Przyrodoleczniczego to jest priorytetem miasta, a nie tunel.
~Hanka 22-05-2020 11:11
Pomysł godny zamknięcia ulicy.Burmistrz się specjalizuje w idiotycznych rozwiązaniach. Zamiast zwężkę zlikwidować, bo kierowcy tak mają tam problem to się robi dziurę pod nikomu niepotrzebnym nasypem. Tak się marnuje kasę mieszkańców Szczawna.
~kawasaki 22-05-2020 11:15
Bardzo dobrze. Jest tam spory ruch, również pieszych. Będzie bezpieczniej dla pieszych, bezpieczniej dla pojazdów ( szerszy przejazd ). Ktoś , kto pisze, że "nikt tam nie chodzi" nie ma pojęcia o tym, jak to faktycznie wygląda.
~Ja 22-05-2020 12:38
do: ~kawasaki (11:15)
Jakoś nigdy nie widzę ruchu pieszych i tlumu. Owszem jest ruch, ale aut.
~Gohciu 23-05-2020 14:54
Te worki, "plajstikowe" zresztą, powinni sobie na... 'łby" pozakładać.
~Iwona 23-05-2020 22:50
Przecież będą tam jeździły znowu pociągi tak jak w Jugowicach ( wielu gderało jak tu ) a jednak Dworzec w Zagórzu Śl przechodzi właśnie rewitalizacje. Tak będzie tez w Szczawnie i na Konradowie. Bez względu na to czy na nasypie są obecnie garaże i komórki.
~LOL 24-05-2020 11:10
Trzeba to zrozumieć: już nigdy nie będą tędy jeździły pociągi i dlatego tunel dla pieszych razem z wąskim, niskim i rozpadającym się wiaduktem są zwykłym marnotrawstwem publicznych pieniędzy. Ta linia powstała jak jeszcze nie było linii kolejowej przez centrum Wałbrzycha, więc nie ma co marzyć o jej odbudowie, nawet po przejęciu jej przez województwo. Linia przez Zagórze i Sobótkę to zupełnie inna sprawa, bo wzdłuż niej mieszka mnóstwo ludzi dojeżdżających i tak do Wrocławia. Za to taki tunelik to jak nagrana piosenka - raz zrobiony przynosi odpowiednim osobom zyski: płatne przeglądy, remonty i naprawy. Nawet malowanko raz na parę lat to złoty interes. A tymczasem od strony Wzgórza Ułanów nie wjedzie do miasta żaden autokar ani większa ciężarówka, mimo że to najbliższy i najmniej uciążliwy dla mieszkańców zjazd i wjazd na obwodnicę. Trzeba sobie zadać pytanie: w czyim interesie działa szczawieński magistrat?
~Piskorz 25-05-2020 12:13
Dla dobra pieszych i ich kondycji fizycznej należy przez nasyp kolejowy wybudować schody. Przecież zanim ruszy linia kolejowa, to przyroda szybciej zrobi swoje i Szczawno będzie miało piękny skalniaczek.
~inż. A. Partacz 3-06-2020 6:47
Dlaczego oni zasypują rów odwadniający zamiast kopać otwór pod tunel?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Gmina z wifi

Zebrali ponad 8 tysięcy podpisów

Kibice chcą remontu

Wyobraźnia na muralu

Casting wokalny