MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Trwają przygotowania do premiery spektaklu „Betlejem Polskie”

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 18 grudnia 2012, 9:00
Autor: PAW
Fot. PAW
W siedzibie wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającej się premierze sztuki zatytułowanej „Betlejem Polskie” w reżyserii Wojciecha Farugi.

Zanim jednak 5 stycznia publiczność będzie mogła obejrzeć premierę spektaklu „Betlejem Polskie”, najpierw można wziąć udział w 6 jednogodzinnych spotkaniach scenicznych zatytułowanych „Betlejem na koniec świata”. Ma to być wspólne aktorów i widzów oczekiwanie na nadejście końca świata, które ma nastąpić 21 grudnia. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 21 grudnia na godzinę 19.00. Jeśli koniec świata nie nastąpi, to aktorzy i publiczność będą oczekiwać na Cud Bożego Narodzenia podczas kolejnych spotkań, które odbędą się 22, 23 grudnia o godzinie 17.00. W narastającym napięciu po okresie świątecznym, wszyscy będą wyczekiwać premiery spektaklu „Betlejem Polskie”. Kolejne spotkania zaplanowano na 28, 29, 30 grudnia na godzinę 18.00. Tymczasem 5 stycznia premiera sztuki „Betlejem Polski” w reżyserii Wojciecha Farugi. Za scenografię i kostiumy odpowiada Agata Skwarczyńska.

- „Betlejem na koniec świata” i premiera spektaklu „Betlejem Polskie” są ze sobą ściśle powiązane - tłumaczy dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego - Sebastian Majewski. – To nasza odpowiedź na zapowiadany koniec świata. Chcemy budować więź aktorów z widzami i po to te spotkania przedpremierowe.

Wojciech Faruga, który podjął się wyreżyserowania tego spektaklu, mówi, że będzie to „Betlejem Polskie” inspirowane „Betlejem Polskim” Lucjana Rydla, ale znajdą się tu odniesienia do współczesności.
- Temat religii jest w Polsce wciąż tematem tabu. My chcemy go poznawać, choć nie zależy nam na tym, by ta sztuka stała się kontrowersyjna – mówi Wojciech Faruga.

Agata Skwarczyńska uważa tymczasem, że warto tematyką religii zajmować się właśnie w teatrze.
- Wielu tematów nie porusza się publicznie, a to są naprawdę interesujące sprawy – mówi Skwarczyńska. – Religia jest żywa, stale się zmienia, warto ją komentować.

Czytaj również

Miasto broni strażników

Zdrojowy zaprasza

Seans dla dzieci

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~gość portalu 18-12-2012 18:54
Jeżeli religia się zmienia to wychodzi na to że .............. jest świadkiem Jehowy. Że żywa to się zgodzę. Kościół jest żywy, bo Kościół to tworzący go ludzie we wspólnocie. Szkoda tylko że jutro będziecie się domagać świeckiego państwa... Nie wiem jak inni, ale ja już wiem jak to zajmowanie się religią będzie wyglądać. Dla mnie to cyrk a nie teatr. Kiedyś był inny, szkoda.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Festiwal odwołany

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Wymień ogrzewanie

Nowość SILENTlive

Ruszyły próby