MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

To miał być zwykły dzień

Wiadomości: Wałbrzych/Kraj
Niedziela, 1 sierpnia 2010, 13:57
Aktualizacja: 13:58
Autor: Sven
Sześćdziesiąt sześć lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, był wtorek. W Warszawie zapowiadał się zwykły letni dzień. Oczywiście zwykły jak na warunki, w których przyszło żyć Polakom od blisko pięciu lat.

Po kilkukrotnym przekładaniu terminu, Komendant Główny Armii Krajowej generał Tadeusz Bór – Komorowski wydał rozkaz rozpoczęcia walki w Warszawie na godzinę 17.00 dnia 1 sierpnia 1944 roku. Wybiła godzina „W”. Po sześćdziesięciu trzech dniach walki, 2 października, ostatnie oddziały złożyły broń. Miasto zostało praktycznie zrównane z ziemią.

Kilkadziesiąt lat trwają dyskusje i spory czy powstanie miało sens, wytyka się błędy, chwali, formułuje sądy i wyciąga wnioski. Jednak bez względu na to, kto ma rację, warto pamiętać o tysiącach żołnierzy AK, ale także innych organizacji i cywilach, którzy polegli w walce o wolność.

Od tamtych czasów w Polsce zmieniło się prawie wszystko. Pamiętajmy, że możemy żyć w pokoju i względnym spokoju dzięki bohaterom tamtych czasów.

Dzisiaj o godzinie 17.00 w całym kraju zabrzmią syreny. Cześć Ich Pamięci!

Czytaj również

Radni będą głosować w sprawie referendum

Hołd bohaterom

Toyota Półmaraton

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 2-08-2010 7:53
tylko ludzie pogineli.co nam to powstanie dało?
sanityfair 2-08-2010 15:38
Wiem, zaraz się na mnie rzucą, ale co tam: "Pamiętajmy, że możemy żyć w pokoju i względnym spokoju dzięki bohaterom tamtych czasów" to spora przesada. Inna sprawa to owe syreny, które mają przecież swoje ustalone przeznaczenie i takie "szastanie" sygnałami alarmowymi przy symbolicznych okazjach może nas znieczulić, gdy przyjdzie autentyczna potrzeba ich użycia. Oby to nie skończyło się kiedyś, jak bajka o chłopcu, który krzyczał: "Wilk!"
~kolo 2-08-2010 21:29
Przecież Sven tylko wspomniał o rocznicy. Co się go czepiacie?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mapa działa

Wóz dla strażaków

W oczekiwaniu na start

Zgrana wspólnota

Dwie reprezentacje w Aqua Zdroju