Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marii, Marzeny
Czytających: 8746
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: To był rok – podsumowanie roku 2010. Część pierwsza: styczeń – marzec 2010

Wtorek, 28 grudnia 2010, 19:39
Aktualizacja: Środa, 29 grudnia 2010, 8:12
Autor: PAW
Wałbrzych/REGION: To był rok – podsumowanie roku 2010. Część pierwsza: styczeń – marzec 2010
Jeszcze wówczas pełniący funkcję Marszałka Sejmu Bronisław Komorowski przyjechał na krótko do Wałbrzycha
Fot. red
Jeszcze tylko kilka dni i 2010 rok przejdzie do historii. Czas na jego podsumowanie. Dzisiaj prezentujemy pierwszą część podsumowującą to, co działo się w naszym regionie w styczniu, lutym i marcu. W kolejnych dniach zaprezentujemy następne odcinki.

STYCZEŃ 2010:

Nowy 2010 rok rozpoczął się od pożaru, do jakiego doszło przy ulicy Kosynierów w Boguszowie-Gorcach. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń ciała.

Jerzy Karmiński, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, zrezygnował z pełnienia tego stanowiska.

W Szczawnie-Zdroju zaprezentował się jeden z najpopularniejszych polskich kabaretów. Paranienormalni, bo o nich mowa, to kabaret z Jeleniej Góry. Artystów pożegnały owacje na stojąco.

Przed Sądem Okręgowym w Świdnicy rozpoczął się proces 44-letniego Krzysztofa K., taksówkarza oskarżonego o zamordowanie 21-letniego Damiana B.

W Klubie muzycznym K 10 wystąpił kontrowersyjny muzyk Rychu Peja. Sala pękała w szwach.

Przed komisją śledczą zeznawał Zbigniew Chlebowski, polityk PO oskarżony o udział w aferze hazardowej. Chlebowski odrzucił zarzut, że lobbował na korzyść branży hazardowej.

24 stycznia zmarł Marcin Senkowski – naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Miał 35 lat.

Za nami kolejna edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Wałbrzychu wolontariusze zebrali ponad 76 tys. zł, co stanowi nowy wałbrzyski rekord.

LUTY:

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie wydała zgodę, by Matka Boża Bolesna została patronką Wałbrzycha.

Radni opozycyjni zarzucili prezydentowi Piotrowi Kruczkowskiemu, że przy pomocy gońców z Urzędu Miasta w Wałbrzychu, rozdaje mieszkańcom miasta ulotki, w których wymienia swoje sukcesy. Opozycja zarzuciła Kruczkowskiemu, że robi sobie kampanię wyborczą za pieniądze podatników. Rzecznik Urzędu Miasta, Ewa Frąckowiak, skomentowała sprawę krótko: „Prezydent informuje mieszkańców, bo jest to jego ustawowy obowiązek”.

Klub radnych Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej zażądał zamknięcia i szybkiego remontu ulicy 1 Maja na wałbrzyskim Sobięcinie na odcinku od ulicy Sikorskiego do wiaduktu kolejowego.

Prawie dwieście kobiet bawiło się na tradycyjnej biesiadzie „Maskarada Wałbrzyskich Dam”. Bal na pożegnanie karnawału już po raz czwarty zorganizowała posłanka PO, Katarzyna Mrzygłocka.

Nie lada gratką dla fanów okazał się koncert jednej z najbardziej znanych polskich wokalistek, Anny Dąbrowskiej. Oprócz piosenek z poprzednich albumów, pojawiły się także przedpremierowe utwory z najnowszej płyty. Koncert odbył się w Tawernie Muzycznej 9 Fala.

To była prawdziwa muzyczna uczta, nie tylko dla fanów, ale także dla zakochanych par, które podczas wieczoru 14 lutego wypełniły halę świebodzickiego OSiRu. Myslovitz zagrało koncertowo, potwierdzając tym samym swą klasę.

Henryk Boratyński wieloletni przewodnik i były prezes wałbrzyskiego oddziału PTTK obchodził 90. urodziny. Przeszedł 160 tysięcy km - czterokrotnie okrążył kulę ziemską wędrując po naszym regionie i po kraju.

Prezydent Wałbrzych Piotr Kruczkowski wręczył stypendia 36 sportowcom z naszego miasta za osiągnięcia sportowe. Nagrodzeni zostali sportowcy reprezentujący różne dyscypliny sportowe.

Samorząd Wałbrzycha płaci za decyzje sprzed dziesięciu lat. Na sesji Rady Miejskiej – po długiej i burzliwej dyskusji – radni podjęli uchwałę o wpłacie pierwszej raty zobowiązania wobec Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR). To cena za nieprawidłowe rozdysponowanie działek przejętych nieodpłatnie przez gminę w 1997 roku. Choć miały posłużyć do budowy infrastruktury, zostały wniesione aportem do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po dziewięciu latach ANR przeprowadziła kontrolę wykorzystania gruntów i wtedy okazało się, że działki przeznaczono na inne cele, niż określała umowa. Zgodnie z prawem, agencja zażądała zwrotu wartości gruntów, którą wyliczono na ponad 9 milionów złotych.

Teatr Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju po raz kolejny uraczył publiczność występem znakomitego kabaretu. Tym razem widzowie zaśmiewali się do łez przy skeczach kabaretu Ani Mru Mru.

52–letni mężczyzna poniósł śmierć w wyniku pożaru, do którego doszło przy ulicy Staszica w Wałbrzychu. Do zdarzenia doszło w nocy. W mieszkaniu na III piętrze wybuchł pożar. W mieszkaniu spał 52-letni mężczyzna.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz–Zaleski spotkał się z mieszkańcami Wałbrzycha w Bibliotece pod Atlantami. W wypełnionej do ostatniego miejsca sali, duchowny mówił o swojej książce – „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”.

O projekcie ustawy SLD w sprawie in vitro mówiła w Wałbrzychu posłanka Izabela Jaruga–Nowacka. Zdaniem lewicy, problem ten wymaga szybkiego rozwiązania, podobnie jak dramaty głodujących dzieci.

18 lutego około godziny 14.30 wyszedł z domu 16–letni Kamil Frąckowiak, zamieszkały w Mieroszowie. Policja wszczęła poszukiwania chłopca.

MARZEC:

W wieku 70 lat zmarł pedagog, muzyk, chórmistrz i kompozytor – Michał Klaus.

Minister Zdrowia, Ewa Kopacz, odwiedziła Wałbrzych. Minister zdrowia wzięła udział w otwarciu oddziału neonatologicznego w szpitalu Batorego oraz oddziału ratunkowego w szpitalu Sokołowskiego.

Sąd Najwyższy utrzymał wyrok dożywocia dla Daniela Klejny, który zamordował 9–letniego Sebastiana ze Starego Lesieńca w gminie Boguszów–Gorce.

Stracone 90 ton siana i zabytkowa stodoła. To efekt pożaru, jaki miał miejsce w stadninie koni w Książu. Straty oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Nawet obszerna sala Maksymiliana w zamku Książ nie mogła pomieścić wszystkich chętnych do uczestniczenia w uroczystości otwarcia wystawy słynnej panoramy „Bitwa pod Grunwaldem”. Obraz Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego pozostał w Książu do końca marca.

Sąd Okręgowy w Łodzi skazał 35–letniego Stanisława M. za dokonanie dwóch zabójstw – 72–letniego mieszkańca Głuszycy oraz studenta z Łodzi. Sprawca tych czynów został skazany na dożywocie. O wcześniejsze wyjście z więzienia Stanisław M. będzie mógł się starać po 35 latach odbycia kary.

W Teatrze Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju publiczność mogła obejrzeć koncert Seweryna Krajewskiego i Andrzeja Piasecznego.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park” została nagrodzona tytułem "Gazeli Biznesu". Ta prestiżowa nagroda dla WSSE „Invest Park” została przyznana przez redakcję Pulsu Biznesu przy współpracy z firmą Coface Poland.

Do Wałbrzycha przyjechał Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Problemy z transportem sprawiły, że wizyta została mocno okrojona. Marszałek pojawił się tylko w zamku Książ, gdzie spotkał się z działaczami i sympatykami Platformy Obywatelskiej.

Zgodnie z decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego, Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji musi zapłacić pond 11 milionów zł na rzecz Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu za bezprawne zajęcie pasa ruchu drogowego przy ulicy Kosynierów w Boguszowie–Gorcach.

Klub Muzyczny K10 przeszedł we władanie nieco starszej publiczności. Stało się tak za sprawą koncertu zespołu HEY i jego charyzmatycznej wokalistki, Katarzyny Nosowskiej. Hey powstał 18 lat temu w Szczecinie i jest jedną z najbardziej charakterystycznych grup rockowych na polskiej scenie muzycznej. Trasa koncertowa, z którą zawitali do Wałbrzycha, promuje ich ostatnią płytę „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!”, która już zdołała osiągnąć status podwójnej platyny.

Z rzeki w miejscowości Kowalowa w gminie Mieroszów strażacy wyłowili ciało osoby płci męskiej. Zwłoki były zaczepione o pień. Policja nie wykluczyła, że mogą to być zwłoki zaginionego miesiąc wcześniej 16-letniego Kamila Frąckowiaka.

W wałbrzyskiej siedzibie SLD odbyła się konferencja prasowa kandydata tej partii na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Jerzy Szmajdziński wystąpił w otoczeniu czołówki wałbrzyskiego SLD.

Do niecodziennego zdarzenia doszło w Wałbrzychu. Policjanci musieli zatrzymać 49–letnią kobietę, która była odpowiedzialna za przeprowadzanie dzieci przez jezdnię. Kobieta była kompletnie pijana.

Jedenasty raz w historii Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu zorganizowało kulinarny konkurs zatytułowany „Kultywowanie kulinarnych tradycji świątecznych w Powiecie Wałbrzyskim”. Do konkursu przystąpiło 9 zespołów. Jury przyznało cztery nagrody. Pierwsze miejsce przypadło w udziale Zofii i Wiesławowi Sosnowskim z Jedliny–Zdroju za przygotowanie udźca nadziewanego boczniakami.

W hotelu Maria odbyło się spotkanie z kandydatem na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzejem Olechowskim, który przyjechał do Wałbrzycha na zaproszenie Andrzeja Zibrowa.

cdn…

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group