MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Tegoroczna Barbórka inna niż poprzednie

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 16 listopada 2015, 10:34
Aktualizacja: Wtorek, 17 listopada 2015, 7:15
Autor: PAW
Fot. PAW
W dniach 1–5 grudnia w Starej Kopalni odbędą się obchody Barbórki.

Tegoroczny pomysł przeprowadzenia obchodów święta górników został stworzony po konsultacjach z samym środowiskiem górniczym. „Festiwal Tradycji Górniczych”- pod taką nazwą odbywać się będą tegoroczne obchody tego święta.
- Program jest bogaty i wszechstronny. Każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Jerzy Kosmaty, jeden z organizatorów, a Magdalena Woch ze Starej Kopalni dodaje: - Oferta jest bardzo szeroka. Liczymy na udział szkół i sporą ilość młodzieży.

„Barbórka w tym roku będzie miała zupełnie nowy charakter. Będzie świętem górników, Wałbrzycha i jego mieszkańców, a także Starej Kopalni, która obchodzić będzie swoje pierwsze urodziny.

Festiwal Tradycji Górniczych będzie pierwszym na tak szeroką skalę zorganizowanym wydarzeniem, celebrującym górnicze tradycje miasta i regionu, wyjątkowym świętem rodzinnym. Będzie wydarzeniem największym na Dolnym Śląsku i jednym z ciekawszych na mapie Polski. Kilkudniowe obchody umożliwią szerokiej i różnorodnej publiczności poznanie dziedzictwa, które przez wieki kształtowało Wałbrzych jego mieszkańców.

Stara Kopalnia udostępni swoją unikatową przestrzeń, w której odbędą się tradycyjne w górnictwie Karczma Piwna i Babski Comber. Dla najmłodszych przygotowana zostanie Dziecięcej Barbórka. W przemysłowych wnętrzach byłej Kopalni Julia, będzie można podziwiać wystawę fotografii industrialnej, instalacje świetlne i dźwiękowe, kopalniane maszyny w formie nowoczesnych prezentacji audiowizualnych. Każdy będzie miał okazję wziąć udział w grach i zabawach bazujących na górniczych i przemysłowych tradycjach, spróbować swoich sił w rysowaniu węglem i lepieniu w glinie, ale też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z górnikami, których nie zabraknie podczas tych wyjątkowych dni.

Festiwal rozpocznie się od wyjątkowych lekcji edukacji regionalnej, podczas których młodzież z wałbrzyskich szkół spotka wałbrzyskich górników i wysłucha ich opowieści o górniczej przeszłości miasta. W dniu świętej Barbary odbędą się tradycyjne uroczystości miejskie oraz uroczysta Parada Górnicza, której towarzyszyć będzie górnicza orkiestra i górnicze delegacje z miast partnerskich Wałbrzycha z Czech i Niemiec. Następnie na terenie Starej Kopalni odbędzie się otwarcie Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka 2015 w Wałbrzychu. Zgromadzonych gości zaprosimy do udziału w przygotowanych wydarzeniach, do odwiedzenia Jarmarku Barbórkowego z grzanym winem i regionalnymi produktami, obejrzenia filmów dokumentalnych i fabularnych w specjalnie na tę okazję otwartym Kinie Górnik, wysłuchania wyjątkowego koncertu łączącego brzmienie sekcji dętej z nowoczesną elektroniką i podziwiania spektaklu ognia. W Festiwalowym programie znajdą się też spotkania z ciekawymi ludźmi, opowiadającymi o górniczym i przemysłowym dziedzictwie i historii oraz wydarzenia o charakterze sportowym.

Festiwal Tradycji Górniczych ma w swoim założeniu stać się nowym produktem turystycznym Wałbrzycha i atrakcją, która pozwoli w wyjątkowy sposób spędzić pierwsze dni grudnia, niezależnie od towarzyszącej im aury”.

FESTIWAL TRADYCJI GÓRNICZYCH BARBÓRKA 2015 W WAŁBRZYCHU - 1-5 GRUDNIA 2015:

PROGRAM FESTIWALU:

CZĘŚĆ EDUKACYJNA:

SPOTKANIA GÓRNIKÓW Z UCZNIAMI. Unikatowa lekcja historii w ramach edukacji regionalnej.

MIEJSCE: STARA KOPALNIA, GALERIA SZTUKI, B.5

1.12.2015. WTOREK godz. 10:00-12:00 – spotkanie górników z uczniami szkół podstawowych

2.12.2015. ŚRODA godz. 10:00-12:00 – spotkanie górników z uczniami szkół gimnazjalnych

3.12.2015. CZWARTEK godz. 10:00-12:00 – spotkanie górników z uczniami szkół licealnych

CZĘŚĆ UROCZYSTA:

4.12.2015. PIĄTEK. BARBÓRKA

12:00 Uroczysta Msza Święta w Kościele Aniołów Stróżów w Wałbrzychu

13:00 Wielka Parada Górnicza – Przejście z orkiestrą górniczą spod kościoła pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego

14:30 Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu Tradycji Górniczych na terenie Starej Kopalni (przemówienia, orkiestra górnicza), odsłonięcie tablicy ERIH, rozpoczęcie Jarmarku Barbórkowego

15:00 Konferencja prasowa ERIH [Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego]

15:30 Konferencja prasowa Barbórka

15:30 Rozpoczęcie Tradycyjnej Karczmy Piwnej | 16:00 Rozpoczęcie Tradycyjnego Babskiego Combra | 16:00 Rozpoczęcie Dziecięcej Barbórki

18:00 Wernisaż wystawy fotografii industrialnej grupy Karbon + instalacja dźwiękowa

19:00 Teatr ognia – pokaz

20:00 Koncert zespołu Nervy

Równolegle: Jarmark Barbórkowy, zwiedzanie Starej Kopalni, Moc z maszyn: gry i zabawy o tematyce górniczej w Kuźni Maszyn, górnicza sesja fotograficzna, Supergórnik dla dzieci, Kino Górnik z projekcją filmów z Polskiej Kroniki Filmowej o górniczym Wałbrzychu.

CZĘŚĆ OTWARTA:

5.12.2015. SOBOTA. GÓRNICZE OPOWIEŚCI.

MIEJSCE: STARA KOPALNIA

11:00 – 12:00 Górnicza historia wałbrzyskiego sportu. Spotkanie z Kazimierzem Niemierką

12:00 – 13:00 Ostania szychta. Spotkanie z Włodzimierzem Mańką i promocja jego książki „Ostatnia szychta”

13:00 – 13:30 Dziedzictwo górnicze, dziedzictwo przemysłowe. Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego. Spotkanie z dr Adamem Hajdugą, wiceprzewodniczącym ERIH, wykład

13:30 – 14:30 Babska Szychta. Spotkanie z Karoliną Baca- Pogorzelską, dziennikarką i autorką książek o tematyce górniczej

14:30 – 16:00 Górnicze dziedzictwo Wałbrzycha. Rozmowa z wałbrzyskimi górnikami.

16:00 – 18:00 Projekcja filmu o tematyce górniczej w Kinie Górnik (Paciorki jednego różańca – K.Kutz)

Równolegle: Jarmark Barbórkowy, zwiedzanie Starej Kopalni, Moc z maszyn: gry i zabawy o tematyce górniczej w Kuźni Maszyn, górnicza sesja fotograficzna, Supergórnik dla dzieci, Kino Górnik z projekcją filmów z Polskiej Kroniki Filmowej o górniczym Wałbrzychu.

CZĘŚĆ SPORTOWA:

5.12.2015. SOBOTA. MECZ KOSZYKARSKIEGO GÓRNIKA WAŁBRZYCH W AQUA ZDROJU: Górnik Trans Eu Wałbrzych zagra z Polonią Leszno.

Czytaj również

Aktywni złodzieje

Zrezygnujcie z plastiku!

Wysportowani seniorzy

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 16-11-2015 12:25
Frekwencje zrobią uczniowie szkół, wszystko lepsze od siedzenia w szkole;) "Będzie wydarzeniem największym na Dolnym Śląsku"... co za megalomania:)
~Mieszkanka 16-11-2015 13:02
Wielka pięciodniowa impreza, a trzy pierwsze dni to dwugodzinne spotkania z uczniami. Można było zrobić to w jeden dzień, a nie rozbijać na kilka i chwalić się mega wydarzeniem. ŻENADA!
~oooo 16-11-2015 13:16
.../~/ jak zwykle niezwykle kompetentna wypowiedż :(
~jola 16-11-2015 15:45
i to zapewne za wstep musza zaplacic uczniowie,i wlasnie w ten sposob zarabia Stara kopalnia
~Johny 16-11-2015 16:14
A szkoły zawodowe i technika kiedy mogą przyjść? Bo jakiś jełop zrobił tylko dla liceów.
~Magnum P. 16-11-2015 19:41
Tak to właśnie jest, że wszystkie tego typu imprezy ratują uczniowie. Pod patronatem Szełemeja uczniowie wałbrzycha i gmin osciennych zmuszani sa do udziału w przedstawieniach teatralnych. W ciagu tygodnia były dwa wyjscia do teatru- w Szczawnie i wałbrzychu. nauczyciele psioczą bo nie mogą realizować programu, uczniowie ciesza się ,że nie ma lekcji. W sprawozdaniu dyrektorzy tychże placówek wykażą wielką frekwencję, nie podając, że to dzięk i"zmuszanym" uczniom. To wszystko chore.
~Górnik 16-11-2015 21:13
A byli pracownicy ostatniej kopalni w Wałbrzychu, tj.ZWPA "Antracyt" gdzie? Z Panią Prezes Harazińską, a tym p. Kosmaty nie pamięta!
~biedaszybnicy 16-11-2015 21:30
Ta na karczme piwną pewnie haka wbije 90 % ludzi, którzy nigdy nie było gornikami... Posłowie, senatorowie, radni, dyrektorzy, kierownicy, przedsiebiorcy, reka reke myje... a prawdziwi gornicy beda zapierdzielac w biedaszybach
~emigrant 16-11-2015 21:42
Barborka bez fedrujacych kopaln to jest zwyczajna kpina z tradycji gorniczej. Oj, Skarbnik alias Erdgeist da jeszcze popalic za te jaselka temu kto je wymyslil. Tym bardziej ze mu podziemny palac odpadami z Mobruku zasmiecono.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szkolą ratowników

Koalicja zmobilizowana

Wyraźnie na PiS

Wspominają Herlinga–Grudzińskiego

Coraz nowocześniej