MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Tajemnica wyjaśniona

Wiadomości: REGION, Gostków
Poniedziałek, 28 października 2019, 14:48
Aktualizacja: Środa, 30 października 2019, 8:02
Autor: red
Fot. Fundacja Anna Gostków
Zakończyły się dwudniowe badania grobowca pastora Friedricha Augusta Fuchs zmarłego w 1857 roku.

Podczas prac porządkowych na starym cmentarzu w Gostkowie w kwietniu 2018 roku w grobowcu pastora odnaleziono osiem czaszek. Pani Urszula Sagan mieszkanka Gostkowa, bezpośrednio po dokonanym odkryciu opowiedziała, iż pamięta że jako 9-letnia dziewczyna widziała przywiezione na wozie konnym ciała rodziny nauczyciela z Nowych Bogaczowic, które bez trumien wrzucono do grobowca. Rodzina miała popełnić rozszerzone samobójstwo zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej. Potwierdzeniem słów Pani Urszuli był list od Pani Heinrich z Niemiec, w którym kobieta mieszkająca niegdyś na tych ziemiach, opisała losy pięcioosobowej rodziny nauczyciela Gläsnera z Nowych Bogaczowic, która to rodzina w obawie przed nadciągającą armią czerwoną popełniła samobójstwo. Z listu wynika, iż to najstarsza córka nauczyciela zastrzeliła swoich bliskich i siebie, a ich ciała miano złożyć w grobowcu.

O wynikach badań opowiedział dr Jacek Szczurowski z Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (...) po podjęciu czaszek i analizie okazało się, że siedem z nich nosi ślady po strzale z broni małokalibrowej, większość strzałów były to strzały wykonane od skroni, jeden wykonany od czoła i skroni. W grobowcu złożone zostały ciała dwóch mężczyzn i sześciu kobiet. Jeden z mężczyzn, najstarszy ze wszystkich pochowanych to pastor, dla którego grobowiec został zbudowany, natomiast drugi mężczyzna to najmłodszy ze wszystkich pochowanych, chłopiec w wieku od 3 do 5 lat. Wśród kobiet jedna to także było małe dziecko, dziewczynka nie starsza niż 7 lat, natomiast dwie kolejne to młode kobiety, które nie miały więcej niż 25-28 lat i dwie kobiety nieco starsze. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły po części hipotezę podstawową opartą na relacji świadków. Układ szkieletów świadczy o tym, iż ciała siedmiu osób zostały złożone w grobowcu bez szczególnej atencji, zostały poukładane jedne na drugich.

Odkryta historia jest potwierdzeniem tego iż na wojnie nie ma wygranych, a najwyższą cenę płacą niewinni ludzie, kobiety i malutkie dzieci. To właśnie dzisiaj udało się potwierdzić stawiane hipotezy i ustne relacje dotyczące czaszek odnalezionych w grobowcu pastora. Faktem jest że spoczywa tu osiem osób, z czego siedem złożono w grobowcu już po zakończenie II Wojny Światowej a ich śmierć była tragicznym jej finałem.

Badania zorganizowane zostały przez Instytut Badań Historycznych i Krajoznawczych z Wrocławia, wydawcę miesięcznika Odkrywca i Archeologia Żywa pod kierownictwem Łukasz Orzeł Orlicki. W pracach wzięli udział archeologowie i antropologowie z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz członkowie i przedstawiciele Fundacji Anna w Gostkowie.

Nadzór archeologiczny dr Paweł Konczewski, mgr Radek Biel, nadzór antropologiczny mgr Kasia Martewicz.

Źródło: Fundacja Anna Gostków

Twoja reakcja na artykuł?

2
11%
Cieszy
1
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
7
39%
Smuci
1
6%
Złości
7
39%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Nadal bez oświetlenia

Radny straci mandat?

Nie stójcie w korku

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Aryck Nusbacher 28-10-2019 15:22
To ze strachu. Dowiedziały się, że nadciąga dziadek wyzwalacza. Nie przepuszczali kobietom od 7 lat do 90-ciu. A jak i facet się między nimi napatoczył, to też go wychędożyli.
~wyzwalacz 28-10-2019 18:18
do: ~Aryck Nusbacher (15:22)
Faktycznie, dziwne ale jakoś wcale mi ich nie szkoda po tym jak się naczytałem ,,Medalionów'" Nałkowskiej - tam było sporo o przerabianiu twoich ziomków Arcyk na mydło przez tą ,,rasę panów". Ale jeszcze bardziej mi ich nie szkoda po lekturze opisów niemieckiej bandy z SS Dirlewanger w powstańczej warszawie, gdzie pozwalali sobie nap.na skakanie po głowach żywych dzieci zamieniając je w miazgę..A to wierzchołek góry lodowej.Jakby nie patrzeć, to Sowieci umożliwili Polakom i Żydom ratunek i odwet na tym hitlerowskim koszmarze.Mam nadzieję że polski podatnik nie dołożył ani grosza do tych wykopków.
~Aryck Nusbacher 28-10-2019 21:00
do: ~wyzwalacz (18:18)
Jak by nie było, to Sowieci wywołali II wojnę światową, układając się z Hitlerem na napaść na Polskę. Luftwaffe było naprowadzane na cel m. in. przez radiostację w Mińsku. W ramach umowy podpisanej z III Rzeszą w roku 1940 Murmańsk stał się bazą dla niemieckich okrętów podwodnych w ich drodze na Morze Norweskie. Rosjanie udostępnili swój port Niemcom w o wiele większym zakresie, niż to później robili wobec aliantów zachodnich. Kriegsmarine mogła być pewna, że znajdzie tu schronienie i przyjazne doki. W roku 1940 lodołamacze sowieckie pomogły przebić się na Pacyfik niemieckiemu krążownikowi pomocniczemu HSK Komet, który następnie zatopił siedem (i zdobył jeden) alianckich statków o łącznym tonażu 64 000 ton. Żydów złapanych na nielegalnym przekroczeniu wytyczonej układem Ribbentrop - Mołotow granicy Sowieci przekazywali Niemcom. Na historię nie wolno patrzeć wybiórczo, po stalinowsku. A m.in. o Katyniu to nie słyszałeś?
~Rzes 29-10-2019 13:23
do: ~Aryck Nusbacher (21:00)
Wszystko z kciuka wyssałes czy suta swojej starej?
~Emeryt dyplomowany 30-10-2019 9:43
do: ~Aryck Nusbacher (21:00)
A później w obliczu porażki od Niemców Sowieci zostali uznani za największego przyjaciela dwóch sympatycznych panów z USA i W.Brytanii. Na jednym z pierwszych spotkań ze Stalinem zdecydowali o okrojeniu Polski i strefie wpływów Stalina w Europie.
~Aryck Nusbacher 30-10-2019 14:26
do: ~Emeryt dyplomowany (9:43)
Tak to już jest, jak się wszystkich sąsiadów naokoło traktuje jako wrogów. Widzisz, małe pieski dużo szczekają, ale jak się je pogoni, to spieprzają w popłochu, albo łaszą się do większego psa o obronę. Ten nie zawsze ma na to ochotę, bo a nuż za chwilę zostanie obszczekany. USA i UK w IIWW czekało oblicze porażki od Niemców?
~Emeryt dyplomowany 28-10-2019 15:24
To bardzo smutna wiadomość. Kilkoro niewinnych ofiar w amoku oficjalnej propagandy Goebbelsa, który uśmiercił wraz z żoną sześcioro dzieci. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...
~Lola 28-10-2019 21:01
do: ~Emeryt dyplomowany (15:24)
Skąd wiesz czy byli niewinni: Niemcy w latach 1939-44 bardzo chętnie przyjmowali całe wagony zrabowanego dobra ze wschodu: Meble, odzież, zwierzęta gospodarskie itp, itd. Nikt nie pytał skąd,jak dawali to brali, prosto z dworca. Z biżuterii ukradzionej Polakom powstała po wojnie niejedna fabryczka w RFN. Należy o tym przypominać. Wpierw rozliczenia a potem pojednania.
~Heniek 28-10-2019 15:40
Nie propagandy Göbelsa tylko bezpośrednich informacji od ludzi mających styczność z bandą "wyzwolicieli" z czerwoną gwiazdą na łachmanach.
~Emeryt dyplomowany 28-10-2019 16:00
do: ~Heniek (15:40)
Niemcy przyjmowali z euforią podboje. Heilowali i wierzyli w jedynego wodza. Mordowali, rabowali, zagarniali kolejną "przestrzeń życiową", tworząc niewolników z podbitych narodów. Nie było refleksji ...do czasu.
~Aryck Nusbacher 28-10-2019 16:23
do: ~Emeryt dyplomowany (16:00)
Widzę tu analogię do wiary Polaków w jedynego wodza kaczystów.
~AVA 28-10-2019 21:05
do: ~Emeryt dyplomowany (16:00)
To się dalej dzieje tylko w innej formie: Obecnie wszyscy Niemcy są za UE bo czerpią z tego korzyści między innymi naszym kosztem, tak aby okradany się nie obudził. Patrz opłaty śmieciowe. Czynniki cenotwórcze to pomysł Niemców, np. opłaty za CO2 wliczone w koszt energii i paliw.
~AVA 28-10-2019 21:02
do: ~Heniek (15:40)
A co, może hitlerowcy byli wyzwolcielami według ciebie?
~Wojna to piekło 28-10-2019 18:57
Gdyby Niemcy wygrali, to Polaków i inne narody czekałaby eksterminacja. Niemców z tamtego okresu nikomu nie powinno być żal, bo nawet jeśli byli bierni, to swoją biernością wyrażali zgodę na zniszczenie innych narodów i czerpanie z tego korzyści.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szansa dla regionu

Krystian dla Miłosza

Zmarł symbol Wałbrzycha

Dawno tak nie padało...

DIOZ przeniesie się do nas?