MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Tajemnica Książa odkryta!

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 12 września 2011, 0:55
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 września 2011, 14:52
Autor: MA
Fot. MA
Zamek Książ to budowla, która skrywa wiele tajemnic. Najwięcej ich pochodzi z okresu II wojny światowej. To właśnie wtedy dokonano największych adaptacji samego zamku i terenów mu przyległych. A wszystko to owiane było tajemnicą. Wczoraj jednak prawda ujrzała światło dzienne.

Wczoraj, 11 września 2011 roku, każdy mógł odkryć największą tajemnicę Książa. Tego dnia zorganizowana została gra miejska „Tajemnica zamku Książ”. Pisaliśmy już o tym wydarzeniu wcześniej. Teraz jednak czas na relację. Pora ujawnić skrywaną od tylu lat tajemnicę.

- Słuchajcie mnie uważnie! Jest rok 1945. Niemcy się wycofują. Musimy jednak pomóc naszym obronić kraj i odnaleźć ukrytą tu przez Niemców tajemnicę. Pomagać wam będą agenci rozsiani po okolicy. Uważnie ich słuchajcie, bo ich wskazówki pomogą wam spełnić misje – w ten oto sposób przywitał uczestników gry z zamkowego okna polski partyzant.

- Przewidzieliśmy limit 120 osób, ale chętnych zgłosiło się około 250. Nie sądziliśmy, że będzie aż tylu chętnych. Techniczne możliwości pozwoliły nam na dopuszczenie jeszcze 30 uczestników. W sumie udział wzięło 150 osób – mówił mówi organizator imprezy, Marek Michalak.

Trasa zabawy nie była ściśle określona. Na tym też polegała trudność. Rozdano jedynie bardzo ogólne mapy. Przedstawiały one zdjęcie zamku z lotu ptaka wraz z zaznaczoną trasą, na której można było odnaleźć wskazówki. Drużyny składające się z kilku osób (najczęściej były to drużyny 4-osobowe) same musiały odnaleźć punkty z wyznaczonymi zadaniami. Razem było ich 10. Za każde z nich można było dostać maksymalnie 3 punkty.

Wszystkie wskazówki prowadziły do głównego celu, jakim było odnalezienie teczki z tajnymi dokumentami. Czekała ona na uczestników „blisko źródła ciepła”. To właśnie był klucz do poznania sekretu Zamku Książ z czasów II wojny światowej.

- Zdołaliśmy wykonać 3 zadania. Przesłuchiwał nas jakiś oficer, ale był łaskawy i okazało się, że jest po naszej stronie. Mówił coś o pijanym esesmanie, który podobno za dużo gada. Może on nam pomoże – mówili uczestnicy jednej z grup.

Wyzwania, jakie przygotowano, wymagały od uczestników zabawy różnych zdolności. W jednym miejscu przepytywano wyłapanych graczy pod murem z wiedzy na temat zamku. W innym przypadku trzeba było złamać kod do walizki z następnymi wiadomościami.
- Jestem tu pod przykrywką. Pracuję w wywiadzie. Jeśli pomożecie mi prawidłowo nakryć stół to może nikt się nie zorientuje i przyczynicie się do sukcesu naszych akcji – mówiła uczestnikom agentka w przebraniu pokojówki.

Po drodze można było też spotkać labirynt, który trzeba było przejść z zawiązanymi oczami, zdając się tylko na sugestie przedstawiciela grupy. Z uczestnikami zagrali także aktorzy, którzy wcielili się w role niemieckich, rosyjskich i polskich szpiegów, geodetów i wiele innych postaci.

- Przewidzieliśmy różne nagrody - od cyfrowej kamery po książki Jerzego Rostkowskiego, bilety do wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego, bilety na przejażdżki konne, albumy, vouchery na obiady do restauracji „Brama” oraz wiele innych – mówiła Danuta Kocan, pracownik Biura Promocji Miasta Urzędu Miejskiego.

Około godziny 14:00 zakończono rywalizację drużyn. Po kilkunastu minutach z balkonu nad głównym wejściem do zamku wyczytano zwycięzców. Nagrody wręczali przedstawiciele Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Biura Promocji Miasta Wałbrzycha, prezes Przedsiębiorstwa Zamek Książ oraz organizatorzy.
Pierwsze miejsce przypadło grupie czteroosobowej w składzie: Agnieszka Kwiecień, Paulina Kmiotek, Aleksandra Wiecha, Anna Kmiotek.

Tajna teczka z dokumentami została odnaleziona przez zwycięską drużynę. „Źródłem ciepła” okazało się miejsce za kaloryferem w Sali Konrada. To co znajdowało się w środku to zniszczony mikrofilm.
- Te dokumenty są zniszczone i tajemnica nadal pozostaje nierozwiązana – mówił na koniec Marek Michalak.

Jedno jest pewne – to wydarzenie pokazało, jaką atrakcją są gry miejskie. Cieszą się one coraz większą popularnością w wielu dużych miastach. Jak mówili organizatorzy, dzieje się tak, ponieważ oferują one zabawę inną niż dotychczas. Tym samym sprawiają, że bawią się nie tylko poszukiwacze przygód, fani zagadek czy odkrywcy tajemnic, ale i całe rodziny bez względu na wiek i ich zainteresowania.

Czytaj również

Życzenia na rocznicę

Z nowym programem

Różnorodny asortyment

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ona77 12-09-2011 8:25
Muszę skomentować,ze bardzo ciekawy pomysł - i cieszy,że takie imprezy jeszcze sie odbywają ...
~Mariola 12-09-2011 8:29
A tak konkretnie Jaka tajemnicę Książa odkryto??? Czy wszystko po staremu jak zawsze i nadal nic nie wiadomo???
~raz tu raz tam 12-09-2011 9:30
Byłem,widziałem,uczestniczyłem. Naprawdę bardzo fajna impreza, mam tylko nadzieje, że odbędzie się ich więcej w naszym mieście. Super pomysł, czekamy na nastepne gry miejskie,zwłaszcza, że w Wałbrzychu i okolicach jest jeszcze wiele zagadek do odkrycia. No i ta niedzielna pogoda, naprawde wielki szacun dla organizatorów za pomysł i realizację. Redaktorzy Wałbrzyszka, mogli by dopisa, że co niektórzy za żródło ciepła uznali kominki i próbowali do nich wchodzi niczym święty mikołaj-było przy tym dużo śmiechu,jak późnij taki delikwent wychodził czarny na twarzy. Pozdrawiam i do nastepnej gry miejskiej.......
~ 12-09-2011 10:12
rewelacja,w koncu cos tutaj zaczyna sie ciekawego robic.gratulacje dla organizatorów!
~xxx 13-09-2011 12:07
Bardzo fajna impreza,super przebrani aktorzy zwłaszcza agentka w przebraniu pokojówki śliczna.Mam nadzieję że za rok impreza zostanie powtórzona.
~xx 15-09-2011 19:09
czy tyli tam debile z górnika z podgórza, bo uważajcie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Krystian dla Miłosza

Radny straci mandat?

Przygotowują wystawę

Jak wykonali budżet?

Spotkanie z przyrodą