Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4385
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Święto rolników i żołnierzy

Sobota, 15 sierpnia 2009, 16:39
Aktualizacja: Niedziela, 16 sierpnia 2009, 11:34
Autor: MOBI
REGION: Święto rolników i żołnierzy
Fot. Krzysztof Żarkowski
15 sierpnia obchodzimy Święto Matki Boskiej Zielnej (Kwietnej albo Korzennej), w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym stanowiące uczczenie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po ,,cudzie nad Wisłą” uznane także jako Święto Żołnierza Polskiego.

W kalendarzu liturgicznym Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny jest najstarszym świętem maryjnym, bowiem uroczystość obchodzona była w Konstantynopolu już od wieku V, a w Rzymie od VII, choć dogmat o Wniebowzięciu ogłosił dopiero papież Pius XII w 1950 roku.

Według tradycji ludowej dzień ten wiąże się ze święceniem płodów rolnych i ziół, będącymi symbolami bogactwa przyrody – stąd nazwa święta – Matki Boskiej Zielnej. Praktyka ta wywodzi się z podania, według którego w dniu Wniebowzięcia apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty. Nadto mamy tu nawiązanie do cyklu wegetacyjnego roślin – należało je wszak uprzątnąć z pola do połowy sierpnia, dlatego wedle przysłowia - a i zgodnie z rolniczym kalendarzem - ,,Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”.

Dawniej, przygotowując się do obchodów Matki Boskiej Zielnej, 10 sierpnia, czyli w Dniu Świętego Wawrzyńca, święcono masło i miód, które potem dawano do skosztowania po łyżeczce każdemu z domowników. Natomiast na 15 sierpnia wianki z reguły wito z czterech zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, ale wplatano również owoce, kwiaty i trawy.

W dniach 14-16 sierpnia 1920 roku wojsko polskie zatrzymało ofensywę wojsk radzieckich atakujących Warszawę. Na pamiątkę ,,cudu nad Wisłą” od 1923 roku dzień 15 sierpnia obchodzony był także jako Święto Żołnierza Polskiego; jednak oficjalnych obchodów zaprzestano po 1947 roku; przywrócono je ponownie w 1992 roku jako Święto Wojska Polskiego.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group